Procesje, jarmarki, pisanie listów. Wielkanocne zwyczaje na świecie

Wielkanoc to bardzo ważne święto w Polsce. W kościele święcimy jajka, uczestniczymy we mszy, a potem zasiadamy do stołu z rodziną. A jakie zwyczaje wielkanocne mają mieszkańcy innych krajów?

1 hiszpania, procesja, wielkanoc hiszpania, procesja, wielkanoc Fot. Shutterstock

Hiszpania

Wielkanoc w Hiszpanii

Wielkanoc to najważniejsze święto w Hiszpanii. Obchodzone jest bardzo uroczyście, z powagą, ale i z wielkim przepychem. Hiszpanie świętują w kościołach oraz na ulicach miast i wiosek, biorąc udział w licznych procesjach. Procesje Wielkiego Tygodnia mogą się różnić w zależności od części kraju, w której się odbywają. Jedne z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych procesji możemy zobaczyć na południu Hiszpanii w Andaluzji. Część Wielkanocy związana ze zmartwychwstaniem Jezusa jest wyjątkowo radosna. Odbywają się różnego rodzaju przedstawienia i pokazy tańca, wszystko w wesołej atmosferze.

2 Święta Wielkanocne to rodzinny czas Święta Wielkanocne to rodzinny czas Fot. Shutterstock

Austria

Wielkanoc w Austrii

W całej Austrii w od Wielkiego Czwartku do pierwszego dnia świąt po wsiach i miasteczkach chodzą chłopcy i hałasując drewnianymi grzechotkami naśladują dźwięki dzwonów, które zgodnie z tradycją poleciały do Rzymu, by wrócić dopiero w pierwsze dzień świat. Gdy dzwony już powrócą, dla młodszych dzieci jest to znak, aby rozpocząć szukanie wielkanocnych koszyczków, które zajączek wypełnił pisankami i słodkościami. Pozostali członkowie rodziny wybierają się natomiast na popularne w całym kraju wielkanocne jarmarki, gdzie kupują palemki, świąteczne ozdoby i ręcznie zdobione pisanki.

3 wielkanoc, baba, ciasto, jedzenie wielkanoc, baba, ciasto, jedzenie Fot. Shutterstock

Szwecja

Wielkanoc w Szwecji

W Szwecji w ostatnie dni Wielkiego Tygodnia dziewczęta i chłopcy, w nawiązaniu do dawnej tradycji, przebierają się za wiedźmy i składają wizyty sąsiadom. Obdarowują ich specjalnie dekorowanymi na tę okazję kartkami, laurkami i Listami Wielkanocnymi. W zamian oczekują symbolicznych datków, słodyczy lub poczęstunku. Zwyczaj pisania listów rozpowszechnił się głównie w zachodnich regionach Szwecji, gdzie wrzuca się je także do prywatnych skrzynek pocztowych tak, by nie zostać zauważonym - nadawca powinien do końca świąt pozostać anonimowy.

4 jajka, wielkanoc jajka, wielkanoc Fot. Shutterstock

Liban

Wielkanoc w Libanie

Zwyczaj tłuczenia się jajkami jest znany nie tylko w Europie, ale również na Bliskim Wschodzie. W Libanie dzieci stukając się jajkami walczą o to, które z nich będzie miało szczęście aż do następnych świat. Powszechny jej również zwyczaj wypieku semolin, czyli małych ciasteczek wypełnionych farszem z daktyli lub orzeszków pistacjowych. Receptura pieczenia tych lokalnych słodkości jest pilnie strzeżona w poszczególnych rodzinach, a starsze pokolenie Libańczyków głęboko wierzy, iż wieszając swoje ciasteczka na gałęziach drzew dostąpi łaski prosto z samego nieba.

5 królik, czekolada, wielkanoc królik, czekolada, wielkanoc Fot. Shutterstock

Niemcy

Wielkanoc w Niemczech

W Niemczech tradycja wielkanocna bardzo się zmienia - dawny, piękny zwyczaj rozpalania ogniska w niedzielny wieczór, by w gronie bliskich pożegnać zimę i powitać wiosnę dziś już praktycznie nie występuje. Za to głównym symbolem świąt niezmiennie pozostaje zając - szukanie w domach i ogródkach czekoladowych zajączków i pięknie zdobionych jajek to wesoła zabawa, w której w niedzielny poranek uczestniczą starzy i młodzi. Niemcy lubią też wielkanocne ozdoby i mają nawet swój wariant wiosennej "choinki" - młode gałązki z zielonymi listkami obwieszane są kolorowymi jajkami. A w Wielki Czwartek, zwany tu Zielonym Czwartkiem jajka maluje się na zielono.

6 wielkanoc, jajka wielkanoc, jajka Fot. Shutterstock

Francja

Wielkanoc we Francji

We Francji Wielkanoc traktowana jest raczej jako krótkie wakacje niż wielkie, religijne święto. Francuzi chętnie wyjeżdżają wtedy na wczasy, a w kościołach jest raczej pusto. Za to święto widoczne jest na sklepowych witrynach - cukiernie oferują szeroką gamę baranków i wszelkiego rodzaju dzwonków z ciasta, rośnie też popyt na jagnięcinę, z której Francuzi przyrządzają słynny udziec - un gigot d'agneau.

7 obraz, ukrzyżowanie, wielkanoc obraz, ukrzyżowanie, wielkanoc Fot. Shutterstock

Filipiny

Wielkanoc na Filipinach

Na Filipinach tradycja jest równie widowiskowa, co kontrowersyjna. W Wielki Piątek odbywa się procesja podczas której ochotnicy przybijani są do krzyża. Do przybijania służą gwoździe długości 10 cm, a ochotnicy traktują ten rytuał jako formę modlitwy.

8 wielkanoc, chleb, jajko, jedzenie wielkanoc, chleb, jajko, jedzenie Fot. Shutterstock

Bułgaria

Wielkanoc w Bułgarii

W Bułgarii po mszy o północy w nocy z soboty na niedzielę, skorupkę jajka (malowanego na jaskrawy czerwony kolor) - pierwszego, które zostanie zjedzone po Wielkim Poście - rozbija się o mur kościoła. Dzięki wielkanocnej tradycji można sobie też zapewnić powodzenie na cały rok - szczęście będzie miał ten, kogo jajka przetrwa bez stłuczki stukanie z jajkami przyjaciół i rodziny.

9 Stół wielkanocny Stół wielkanocny Fot. Shutterstock

Półwysep bałkański

Wielkanoc na Bałkanach

Na Półwyspie Bałkańskim Wielkanoc jest świętem, do którego wszyscy podchodzą z wielką powagą i ściśle przestrzegają zasad. Nadchodzi jednak również czas radości - po ogłoszeniu wspaniałej nowiny o zmartwychwstaniu Chrystusa, następuje widowiskowy pokaz sztucznych ogni, a mieszkańcy prosto z miejsc kultu udają się do domów, gdzie wyprawiają wielka ucztę, podczas której wino leje się strumieniami

Komentarze (1)
Procesje, jarmarki, pisanie listów. Wielkanocne zwyczaje na świecie
Zaloguj się
  • m_k_1

    0

    Dla zaciekawionych tematem świętowania w Hiszpanii: www.kreatywnieoswiecie.pl/podroze-zagraniczne/wielkanoc-po-hiszpansku/. Dużo zdjęć wprost z Andaluzji. Hiszpańskie procesje, to nie tylko zakapturzone postaci, ale także wielkie platformy z figurami świętych bądź z całymi scenami biblijnymi, zapach kadzidła i gra orkiestry. Serdecznie polecam bliższe zapoznanie się z tym barwnym zjawiskiem. Warto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX