Jesienią polskie góry są najpiękniejsze. Wybraliśmy pięć naszym zdaniem najciekawszych propozycji na wycieczkę

W tym roku jesień wyjątkowo nas rozpieszcza. Ciepłe weekendy idealnie nadają się na szybki wypad w polskie góry. Specjalnie dla was wybraliśmy pięć najciekawszych propozycji. A może wy macie jakieś inne ulubione szlaki? Podzielicie się nimi w komentarzach.
Śnieżne Kotły Śnieżne Kotły fot. Flickr.com/ah&am (CC BY-NC 2.0)

Śnieżne Kotły - Karkonosze

Śnieżne Kotły to dwa kotły polodowcowe położone w zachodniej części Karkonoszy, między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Są to: Mały Śnieżny Kocioł (głębokość ok. 300 m) i Wielki Śnieżny Kocioł (głębokość ok. 250 m). Górna krawędź Śnieżnych Kotłów leży na wysokości 1490 m n.p.m., dno zaś ok. 1200 m n.p.m. Śnieżne Kotły stanowią ścisły rezerwat Karkonoskiego Parku Narodowego.

Dużą atrakcję rejonu stanowią również dwa niewielkie i dość płytkie jeziora polodowcowe - Śnieżne Stawki. Znajdują się na dnie Wielkiego Kotła i okresowo wysychają. Ich cechą charakterystyczną jest krystaliczne czysta woda.

Ponad Śnieżnymi Kotłami znajduje się radiowo-telewizyjna stacja przekaźnikowa. Jest widoczna z daleka i dzięki temu stanowi doskonały punkt orientacyjny. Śnieżne Kotły są idealnym miejscem widokowym, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy nie tylko Karkonoszy, lecz także Gór Izerskich, Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich oraz Kotliny Jeleniogórskiej.

Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem występowania alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. Śnieg na ich dnie potrafi zalegać nawet do połowy lata. W ich obrębie zaś występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin.

Wyświetl ten post na Instagramie.

#karkonosze #snieznekotly #gory #mountains #weekend #trip

Post udostępniony przez Wojciech Witkowski (@w0jciech00) Paź 7, 2018 o 10:42 PDT

Trzy Korony Trzy Korony fot. Flickr.com/Janusz Madejski (CC BY-NC-ND 2.0)

Trzy Korony - Pieniny

Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych, który należy do Masywu Trzech Koron. Od pozostałych szczytów oddziela go przełęcz Wyżni Łazek. Zbocza tych gór pocięte są głębokimi dolinami potoków i porośnięte lasem. Partię szczytową stanowi pięć turni, które zbudowane są z odpornych wapieni rogowcowych.

Najwyższą z turni, które tworzą szczyt Trzech Koron, jest Okrąglica o wysokości 982 m n.p.m. Na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Popularny taras widokowy może pomieścić naraz ok. 30 osób.

Wyświetl ten post na Instagramie.

#pieniny#sromowceniżne #trzykorony #góry #kochamgóry #polska#polskajestpiekna

Post udostępniony przez Monika (@moonikasz) Paź 8, 2018 o 11:48 PDT

Trzy Korony to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach i jednocześnie symbol regionu. W masywie Trzech Koron znajduje się aż siedem gatunków roślin, których nie znajdziemy nigdzie indziej - tylko w Pieninach.

Gdy będziecie w okolicy, skorzystajcie również z innej atrakcji turystycznej. Spływ Dunajcem to niekwestionowany hit Pienin. Nic dziwnego. Jego trasa wiedzie bowiem przez niezwykle malownicze zakątki, dając przy tym cudowne i unikatowe widoki. W tym miejscu Dunajec wdziera się w skały Pienińskiego Parku Narodowego. Przystań flisacka, w której rozpoczyna się trasa spływu, znajduje się w Sromowcach-Kątach. Spływ Dunajcem trwa od dwóch do trzech godzin, a sezon na tę atrakcję turystyczną trwa od kwietnia do końca października.

Wyświetl ten post na Instagramie.

??????#trzykorony #pieniny #trekking #góry #mountains #poland #autumn

Post udostępniony przez @ jajkonamiekko Paź 10, 2018 o 6:11 PDT

Babia Góra Babia Góra fot. Flickr.com/Mariusz Cieszewski (CC BY-ND 2.0)

Babia Góra - Beskidy

Babia Góra zwana jest również Królową Beskidów. Mierzy 1725 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego i najwyższym szczytem pozatatrzańskim. Dzięki swojej wysokości wyraźnie odznacza się wśród okolicznych wzniesień.

Wyjątkowości Babiej Górze dodaje również niesamowity, alpejski krajobraz z pięknymi kosodrzewinami i gołoborzami.

Babia Góra zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych szczytów do zdobycia. Pogoda zmienia się tam niezwykle często i trudno ją przewidzieć. W związku z tym niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do wędrówki po szlaku, w postaci ciepłych, przeciwdeszczowych ubrań oraz dobrze dobranych butów. Ale wszystkie te trudy rekompensują zapierające dech w piersiach widoki.

Jesienią w Polsce jest brzydko i ponuro? Nie! Te miejsca trzeba odwiedzić o tej porze roku [WASZE TYPY]

Masyw Babiej Góry należy do Babiogórskiego Parku Narodowego i wejście na niego jest płatne. Za jednorazowy bilet ulgowy zapłacimy 2,50 zł, za normalny zaś 5 zł.

Wyświetl ten post na Instagramie.

#góry #polskiegóry #wolność #szczyt #babiagora #babiagóra #mountains #wietrznie #peak #beautifulnature #beautifulview #trip

Post udostępniony przez Agnieszka Pasek (@paseczkowa.handmade) Paź 6, 2018 o 9:34 PDT

Połonina Caryńska Połonina Caryńska Shutterstock

Połonina Caryńska - Bieszczady

Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.) stanowi naturalne przedłużenie Połoniny Wetlińskiej. Jest to jedna z połonin w Bieszczadach, położona między dolinami Prowczy i Wołosatego. W masywie Połoniny Caryńskiej wyróżnia się cztery kulminacje, najwyższa z nich to Kruhly Wierch, który ma 1297 m n.p.m.

Szlak, który prowadzi przez Połoninę Caryńską nie należy do długich, ale jest dość wymagający kondycyjnie. Zaczyna się w Ustrzykach Górnych, a na trasie znajduje się dużo stromych podejść i zejść. Wspinaczkę można zacząć też w Brzegach Górnych lub z Przełęczy Wyżniańskiej (to najłatwiejszy wariant).

Wyświetl ten post na Instagramie.

Wędruje ?? #najlepszyfotograf ?? #bieszczady #poloninacarynska #perfectday

Post udostępniony przez Weronika (@marszalky) Wrz 14, 2018 o 2:45 PDT

O wyjątkowości tego masywu górskiego decyduje piękna i rozległa panorama. Z Połoniny Caryńskiej rozpościera się widok m.in. na Wielką Rawkę czy Połoninę Wetlińską. Dlatego też miejsce to uznane jest za jedno z najpiękniejszych ze względu na widoki.

Gejzer w Yellowstone wyrzucił w powietrze śmieci. Niektóre z nich mają prawie 90 lat

Połonina Caryńska jest objęta ochroną w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Wyświetl ten post na Instagramie.

#bieszczady #mountains #sunrise #poloninacarynska #sunrisephotography

Post udostępniony przez Jan Koza (@janukozik) Paź 9, 2018 o 11:55 PDT

Gołoborze na Łysej Górze Gołoborze na Łysej Górze Fot. Jarosław Kubalski / AG

Łysa Góra - Góry Świętokrzyskie

Łysa Góra to niewielki szczyt o wysokości 594 m n.p.m., który leży w Górach Świętokrzyskich. Należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pod względem wysokości zajmuje drugie miejsce w tym paśmie górskim, zaraz po Łysicy, która ma niewiele ponad 600 m n.p.m.

Tanie linie lotnicze wcale nie takie tanie? Jest kilka haczyków, o których lepiej wiedzieć. 'Wydałam więcej niż na sam bilet'

Jest to niepowtarzalne miejsce. Łysa Góra zbudowana jest z piaskowców kwarcytowych oraz łupków kambryjskich. Jej dużym atutem jest specjalna platforma widokowa, położona na północnym zboczu wzniesienia.

Na szczycie Łysej Góry, poza niesamowitymi widokami, na turystów czeka również wiele innych atrakcji. Znajduje się tam skalne rumowisko zwane gołoborzem (charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich), ścisły rezerwat przyrody, pozostałości wału, który był wyjątkowym miejscem kultu Słowian, klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz muzeum parku narodowego.

Wyświetl ten post na Instagramie.

#łysagóra #świętykrzyż #świętokrzyskie #polskajestpiękna #klasztor #wallpaper #Poland #church #mountains

Post udostępniony przez Hubert Dróżdż (@hubert.drozdz) Wrz 23, 2018 o 1:12 PDT

Więcej o:
Komentarze (10)
Ciepły, jesienny weekend? Poznaj pięć propozycji wycieczek w polskie góry
Zaloguj się
 • kotek

  Oceniono 20 razy 18

  Góry są najpiękniejsze jesienią? Moim zdaniem wszystko jest najpiękniejsze jesienią.Uwielbiam jesień -jeszcze jest ciepło ,ale już nie jest gorąco,są wszystkie owoce,kwiaty.Dzień krótszy,ale można wieczorami poczytać,pooglądać. Wszystko jest cudownie kolorowe.

 • a_imie_moje

  Oceniono 3 razy 3

  Wymienione jednym tchem Łysa Góra, Trzy Korony i Babia Góra ;-)
  Stopień trudności dojścia na każdą z nich to jest jednak jakaś tam różnica - zwłaszcza, jeśli miałoby się podchodzić od podnóża góry ;-)
  Jesienią wszystkie góry są piękne. A im mniej ludzi, tym piękniejsze...
  Beskid Niski - cudo!

 • Miki Kleinwald

  Oceniono 1 raz 1

  Połonina Caryńska latem jako przykład piękna Bieszczadów jesienią. Naprawdę redakcja nie miała zdjęcia jesiennego??

 • ax-les-thermes

  0

  Mieszkam we francuskich Sewennach poludniowych (670m npm) i tyz piknie a jak sie wylizie troche wyzej to widac nawt Mont Blanc (380 km), Pireneje (200km) czy cala zatke Lwa (60km do Palavas). Buki, wszelkie odmiany drzew iglastych, slodkie kasztanowce, jesiony, zwykle deby i wiecznie zielome. ALE teraz juz prawie tydzien leje dzien w dzien i jedyne co mozna robic to lezec w lozku lub jechac do baru.

 • menel13

  Oceniono 4 razy 0

  Plączecie się w zeznaniach
  podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,22457687,jesienia-w-polsce-jest-brzydko-i-ponuro-to-nieprawda-oto-miejsca.html#s=BoxLSImg2

 • allegropajew

  Oceniono 4 razy -2

  Babia i Caryńska --OK. Na trzecim miejscu Wyspowy jako całość. Reszta to klasa B i dalsze.
  Gościula

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX