Przekonaj się, jak piękny potrafi być nasz kraj. Oto najciekawsze trasy rowerowe w Polsce [NASZE TYPY]

W Polsce mamy wiele ciekawych szlaków rowerowych. Są zróżnicowane pod względem terenu i atrakcji turystycznych, zachwycają mijaną po drodze przyrodą. Wybraliśmy pięć, naszym zdaniem, najciekawszych. Może pokonacie któryś w wakacje?
Zamek w Szamotułach, który obecnie jest siedzibą Muzeum Zamku Górków Zamek w Szamotułach, który obecnie jest siedzibą Muzeum Zamku Górków Shutterstock

Szlak Stu Jezior

Ma długość blisko 111 km. Swoją nazwę zawdzięcza Krainie Stu Jezior, jak często mówi się o Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim. Rozpoczyna się Poznańskim Węzłem Rowerowym przy ulicach Jana Pawła II i Baraniaka w Poznaniu.

Trasa jest malownicza i obfituje w miejsca oraz punkty, którym warto poświęcić chwilę czasu. Chociażby Muzeum Zamek Górków w Szamotułach oraz tamtejsza Baszta Halszki. Z kolei z punktu widokowego, który znajduje się nieopodal miejscowości Łężeczki, możecie podziwiać panoramę jeziora Chrzypskiego. Po drodze znajduje się też Sieraków - miasto z dobrze rozwiniętą bazą turystyczną. Położone jest na skraju Puszczy Noteckiej, a niedaleko znajduje się jezioro Śremskie, które jest kryptodepresją - jego dno leży 6 metrów poniżej poziomu morza.

Przebieg szlaku: Poznań - Kiekrz - Sobota - Pamiątkowo - Baborówko - Szamotuły - Ostroróg - Zajączkowo - Łężeczki - Chrzypsko Wielkie - Sieraków - Chalin - Kamionna - Międzychód

Zobacz też: Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Podwodny świat widać jak na dłoni

Szlak Rowerowy Green Velo Szlak Rowerowy Green Velo Shutterstock

Green Velo

Szlak Rowerowy Green Velo liczy ponad 2 tysiące km (składają się na niego trasa główna oraz trasy łącznikowe i boczne). Został poprowadzony aż przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Już to sprawia, że jest jednym z najciekawszych szlaków, ponieważ daje możliwość poznania kultur i tradycji różnych regionów Polski.

Trasa wiedzie głównie asfaltowymi drogami, ale są też odcinki, które przebiegają przez tereny leśne i dolinami rzek. Szlak Green Velo jest przygotowany pod kątem infrastruktury potrzebnej rowerzystom - powstały na nim tzw. MOR-y, czyli Miejsca Obsługi Rowerzystów z wiatami, ławkami, stojakami i tablicami informacyjnymi.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji turystycznych, które czekają na was na szlaku. W samych głównych miastach, przez które wiedzie, będzie ich mnóstwo. Do tego dochodzą też liczne miejsca atrakcyjne pod kątem przyrodniczym: parki narodowe, rezerwaty, rzeki (np. Czarna Hańcza, na której organizuje się spływy kajakowe), góry (np. Góry Pieprzowe koło Sandomierza lub Świętokrzyskie) czy jeziora (np. Białe). Wszystkie atrakcje zostały zebrane na oficjalnej stronie Green Velo

Rzeka Czarna Hańcza
Shutterstock

Przebieg szlaku (najważniejsze miejscowości): Elbląg - Olsztyn - Suwałki - Łomża - Białystok - Chełm - Lublin - Końskie - Kielce - Sandomierz - Zamość - Rzeszów - Przemyśl

Zobacz też: Powstał nowy film promujący Polskę. I zachwycił. "Popłakałam się", "Rozpiera mnie duma"

Dworek Gubernatora Grodzieńskiego z XIX wieku w Białowieży Dworek Gubernatora Grodzieńskiego z XIX wieku w Białowieży Shutterstock

Białowieski Szlak Transgraniczny

Dzieli się na część polską i białoruską. Po polskiej stronie szlak oznaczony został kolorem żółtym i ma 58 kilometrów.

W Polsce wytyczony został na terenie powiatu hajnowskiego. Wiedzie zarówno leśnymi ścieżkami, jak i drogami żwirowymi oraz asfaltowymi. Jeśli wybierzecie się na wycieczkę tą trasą, będziecie mogli podziwiać piękno przyrody, zobaczyć ważne zabytki historyczne i przekonać się, jak zróżnicowany kulturowo jest ten region naszego kraju. Przypomina o tym m.in. obecność katolickich i prawosławnych świątyń. Zwróćcie też uwagę na charakterystyczne, drewniane budynki.

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi
Krzysztof Kundzicz/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Przebieg szlaku (po polskiej stronie): Narew - Tyniewicze Duże - Kamień - Kuraszewo - Nowy Kornin - Nowoberezowo- Hajnówka - Budy - Teremiski - Stara Białowieża - Białowieża - Grudki

QUIZ: Sprawdzamy, jak dużo wiesz o Polsce. Musisz uzupełnić zdanie odpowiednim słowem

Zamek Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd Zamek Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd Shutterstock

Jurajski Szlak Orlich Gniazd

Biegnie z Krakowa do Częstochowy i ciągnie się na długości ok. 181 km. Jak sama nazwa wskazuje, przebiega trasą, na której rozsiane są tzw. Orle Gniazda, czyli średniowieczne zamki wybudowane na wapiennych skałach w miejscach trudno dostępnych. Twierdze pełniły kiedyś funkcje obronne, ich zadaniem było strzec szlaków handlowych, które przebiegały przez tamte tereny.

Po drodze będziecie mijać tak charakterystyczne i znane zamki, jak zamek Ogrodzieniec w Podzamczu (prawdopodobnie najsłynniejszy na całym szlaku), ruiny warowni w Smoleniu, zamki w Bobolicach i Mirowie oraz ruiny zamku Tenczyn, które wznoszą się na dawnym stożku wulkanicznym.

Ale zamki nie są jedyną atrakcją tej trasy. Warto zatrzymać się we wsi Podlesice i wybrać na Górę Zborów oraz do Jaskini Głębokiej. Ważnymi punktami szlaku są również klasztor karmelitów bosych w Czernej czy wieś Racławice, w której znajduje się zabytkowy drewniany kościół należący do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

12.05.2016 Bobolice kolo Czestochowy na jurze krakowsko - czestochowskiej . Zrekonstruowany przez bylego senatora RP , Jaroslawa Laseckiego zamek . Zdjecia z drona . Fot . Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Przebieg szlaku: Kraków-Bronowice Małe - Kraków-Mydlniki - Szczyglice - Brzoskwinia - zamek Tenczyn w Rudnie - Tenczynek - Krzeszowice - Paczółtowice - Dolina Eliaszówki - klasztor w Czernej - Paczółtowice - Racławice  Zawada - Zimnodół - Osiek - Olkusz - Olkusz Słowiki - zamek w Rabsztynie - Jaroszowiec - lasy bukowe - skały wapienne "Nad Kopalnią" - Zalesie Golczowskie - Golczowice - Cieślin - zamek w Bydlinie - zamek w Smoleniu - Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie - Ryczów - zamek Ogrodzieniec - Skarżyce - zamek w Morsku - Skały Podlesickie - Góra Zborów - Skały Kroczyckie - zamek Bobolice - zamek w Mirowie - Niegowa - Moczydła - Przewodziszowice (strażnica) -Czatachowa - Zamek Ostrężnik - Suliszowice - Zrębice - Olsztyn - Góry Towarne - Częstochowa

Może zainteresuje cię też: Dania rajem dla aktywnych podróżników. Odpocznij na najlepszych szlakach rowerowych

Ruiny kościoła w Trzęsaczu Ruiny kościoła w Trzęsaczu Shutterstock

Szlak Rowerowy R-10

Nazywany też Nadmorskim Szlakiem Hanzeatyckim. Jest częścią EuroVelo, czyli europejskiej sieci szlaków rowerowych. To okrężna, międzynarodowa trasa, która została poprowadzona dookoła basenu Morza Bałtyckiego.

Polski odcinek ma długość 588 km i przebiega przez trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. W dużej część szlak wiedzie wybrzeżem, ale zdarzają się odcinki, kiedy znacznie odbiega w głąb lądu.

Po drodze czekają na was takie atrakcje, jak najwyższa na polskim wybrzeżu Bałtyku latarnia morska w Świnoujściu, Woliński Park Narodowy (w okolicach Międzyzdrojów), stojące na klifie ruiny kościoła w Trzęsaczu czy Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze, czyli pamiątkowy kamień, który wyznacza najdalej wysunięty na północ punkt Polski.

29.05.2013 Miedzyzdroje . Wolinski Park Narodowy . Plaza i Morze Baltyckie .
Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta
Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Przebieg szlaku (na terenie Polski): Świnoujście - Międzyzdroje - Dziwnów - Rewal - Kołobrzeg - Mielno - Darłowo - Jarosławiec - Ustka - Łeba - Władysławowo - Puck - Błądzikowo - Rzucewo - Gdynia - Sopot - Gdańsk - Elbląg - Frombork - Braniewo - Gronowo

Można też, zamiast kierować się w stronę Trójmiasta, pojechać dalej Mierzeją Helską.

To też może cię zainteresować: Z dala od hałaśliwych kurortów, a czasem tylko kilka kroków od plaży. Najbardziej klimatyczne miejsca na wakacje na Pomorzu [NASZE TYPY]

Więcej o:
Komentarze (16)
Przekonaj się, jak piękny potrafi być nasz kraj. Oto najciekawsze trasy rowerowe w Polsce [NASZE TYPY]
Zaloguj się
 • jenson

  Oceniono 30 razy 16

  Green Velo jest kooperacją wójtów i sołtysów, którzy poza powiat nie wytknęli swoich wąsatych galaretek podkopułowych. Rezultat jest taki, że touringowy turysta rozczaruje się więcej niż bardzo. W opinii postkomunistycznych działaczy, styropianków i rozmodlonych benefitowców ze ściany wschodniej na świecie istnieje jeden rodzaj roweru, ktory oczywiscie nie ma problemu, zeby przejechał po wszystkich rodzajach nawierzchni... Pomijam kwestie bezpieczeństwa, szlak- nie ścieżka wyznaczony m.in po drogach krajowych!!! ODRADZAM.

 • freud1

  Oceniono 17 razy 15

  To ja moze kilka slow o R-10 na trasie Leba - Ustka. Miejscami jest wrecz nieprzejezdna (dzuira na dziurze, przekladana plytami po ktorych jezdzily chyba jeszcze czolgi Guderiana).
  Dziekuje, milej jazdy.

 • sally30

  Oceniono 4 razy 4

  Przejechałam R-10 od Świnoujścia na Hel i tylko odcinki można zaliczyć do standardów europejskich. Nie jest źle ale mogłoby być lepiej, ponieważ jazda po drogach krajowych między tirami nie należy do przyjemnych i jest bardzo niebezpieczna a tak jest na odcinku między Wisełką a Miedzywodziem i tu daję czerwona kartkę gminom bo jest miejsce na ścieżkę rowerową oraz dojazd od strony Jarosławca do Ustki- ostatni odcinek drogi 203 masakra bardzo ruchliwa i wąska droga. Ale przejazd wybrzeżem polecam coś wspaniałego!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX