Wiemy, dokąd pojechać na majówkę, aby było najtaniej. A za najlepsze hotele zapłacimy mniej niż rok temu

Niemal dwa razy więcej turystów niż rok wcześniej ruszyło do biur podróży, aby wykupić wycieczki na majówkę. W tym roku za lepsze hotele, 4- i 5-gwiazdkowe, zapłacimy mniej, a długi weekend coraz chętniej spędzamy w Polsce.
1 Wśród Polaków rośnie przekonanie, że wyjazdy z biurem podróży są tańsze niż samodzielne Wśród Polaków rośnie przekonanie, że wyjazdy z biurem podróży są tańsze niż samodzielne Shutterstock

Coraz chętniej z biurem podróży

Wkrótce rozpocznie się majówka, dla wielu osób długo wyczekiwana chwila wytchnienia. A może wcale nie chwila, bo jeśli uda się wziąć trzy dni wolnego, można cieszyć się aż 9-dniowym urlopem. Polacy postanowili ten czas bardzo skrupulatnie i możliwie jak najtaniej zaplanować.

Serwis Travelplanet podaje, że coraz chętniej decydujemy się na wyjazdy organizowane w tym czasie przez biura podróży. W porównaniu z ubiegłym rokiem, do biur podróży po wycieczki ruszyło dwa razy więcej turystów. 

Co za tym stoi? Przede wszystkim rosnąca tendencja do kupowania raczej ofert first minute niż last minute. - W ubiegłym roku tym, którzy liczyli na ciekawe oferty last minute na majówkę pozostawały w zasadzie tylko atrakcyjne cenowo wyjazdy do Egiptu, Tunezji i Turcji. Popularne europejskie kierunki już na początku kwietnia były wyprzedane, pozostawały tylko droższe wycieczki - wyjaśnia Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Wśród Polaków rośnie również przekonanie, że wycieczki z biurem podróży są tańsze niż te organizowane samodzielnie. Ponadto wiele biur w sprzedaży ofert first minute stosowało liczne zachęty, np. gwarancję stałej ceny, możliwość płacenia na raty czy bezkosztowej zamiany kierunku w razie zmiany decyzji.

Szukasz inspiracji? Może to cię zainteresuje: Ta wyspa jest stworzona na majówkę. Zachwycał się nią słynny Polak. Dokąd najlepiej pojechać? [WASZE TYPY]

2 W tym roku chętnie na majówkę zostajemy w Polsce W tym roku chętnie na majówkę zostajemy w Polsce Shutterstock

Wciąż kochamy Grecję, ale zaczynamy doceniać nasz kraj

Grecja nadal pozostaje liderem wśród najczęściej wybieranych kierunków na majówkę, choć zanotowała spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem. Tym razem zdecydowało się na nią 27,7 proc. turystów (rok wcześniej było to 34,4 proc.). Średni koszt wyjazdu od osoby to 2179 zł.*

10 najczęściej wybieranych kierunków na majówkę
materiały Travelplanet

Wśród 10 najpopularniejszych miejsc na majówkę pojawiła się także pewna nowość. Jest nią... Polska. Nasz kraj zajmuje szóstą pozycję w rankingu i można ją uznać za bardzo wysoką - w 2017 Polski w ogóle nie było w pierwszej dziesiątce. Przedstawiciele Travelplanet twierdzą, że jest to spowodowane wcześniej wspomnianym rosnącym przekonaniem, że z biurem jest po prostu taniej. I, jak widać, dotyczy to nie tylko zagranicznych wyjazdów. Za spędzenie majówki w Polsce zapłacimy średnio 597 zł od osoby.

10 najczęściej wybieranych kierunków na majówkę w 2017 roku
materiały Travelplanet

To też może cię zainteresować: Nie masz planów na majówkę? Oto parki rozrywki, które warto odwiedzić tej wiosny i najwyższy na świecie wodny roller coaster

3 Jezioro Balaton na Węgrzech zyskuje popularność wśród majówkowych kierunków Jezioro Balaton na Węgrzech zyskuje popularność wśród majówkowych kierunków Shutterstock

Tam też będzie sporo turystów

Polska nie jest jedyną nowością w rankingu. W tym roku pojawiły się także propozycje wyjazdów do Bułgarii. Wprowadzenie przez biura podróży ofert wycieczek do tego kraju sprawiło, że wskoczył on aż na piątą pozycję i z miejsca zdecydowało się na niego prawie 5 proc. turystów.

Natomiast kolejny ciekawy kierunek na majówkę, odkryty przez klientów biur podróży, to Węgry. Kusi przede wszystkim stosunkowo niewielka odległość od Polski i zbliżony koszt wypoczynku do majówki spędzanej w kraju (593 zł od osoby). Szczególnie przyciągają nas wiosenne uroki jeziora Balaton - to główny kierunek wyjazdu na Węgry.

Na pozycję wicelidera z impetem wskoczyła z kolei Turcja, której popularność bardzo wzrosła - w zeszłym roku było to 10,5 proc., a obecnie prawie 20 proc.! 

Polacy zaczynają też odchodzić od Hiszpanii, choć jest taniej. Sredni koszt pobytu spadł z 2419 zł do 2205 zł.

Zobacz też: Miały być loty do kurortów w Bułgarii i w Turcji. Ale biuro podróży już wycofało ofertę

4 W tym roku koszt pobytu podczas majówki w hotelach o wysokim standardzie jest niższy W tym roku koszt pobytu podczas majówki w hotelach o wysokim standardzie jest niższy Shutterstock

Lepsze hotele za mniejsze pieniądze

Koszt tegorocznej majówki z biurami podróży w zasadzie nie uległ zmianie, ale jeśli chodzi o kierunki, za wyjazdy do Grecji klienci biur podróży płacą o ok. 200 zł więcej (teraz 2180 zł od osoby), do Turcji o ok. 90 zł więcej (1990 zł), Egiptu ok. 50 zł więcej (2320 zł), ale do Hiszpanii już ok. 200 zł mniej (2200 zł).

Nie zmienił się też ogólny średni koszt wyjazdu na majówkę - to 2030 zł od osoby.

Jest też dobra wiadomość. Staniały hotele 4- i 5-gwiazdkowe, które wybieramy coraz chętniej - zdecydowało się na nie 42 proc. i 30 proc. turystów. Średni koszt pobytu w hotelu 5-gwiazdkowym na tę majówkę wynosi niecałe 2400 zł i jest to mniej o ok. 50 zł niż podczas ubiegłorocznego długiego weekendu. Z kolei cena za pobyt w hotelu 4-gwiazdkowym spadła jeszcze bardziej bo aż o 100 zł od osoby - to obecnie 2050 zł.

- Najtańsze dostępne obecnie oferty to Grecja, od ok. 1400 zł na osobę, ale to oferty bez wyżywienia i Hiszpania - od 1700 do 1900 zł od osoby, z dwoma posiłkami - mówi Radosław Damasiewicz.

Zobacz też: Ile dni powinien trwać idealny urlop? Jest odpowiedź naukowa, ale pewnie i tak krzykniesz: za krótko!

5 Plaża w Bułgarii Plaża w Bułgarii Shutterstock

Wszystko dzięki Turcji i Bułgarii

Przedstawiciele Travelplanet przekonują, że średni koszt pobytu przy wyraźnie poprawionym standardzie udało się utrzymać w ryzach dzięki propozycjom wycieczek do Turcji i Bułgarii.
-To efekt popularności Turcji i korzystnych cenowo ofert wypoczynku w tym kraju w najwyższym standardzie oraz wprowadzenie do oferty majówkowej Bułgarii, gdzie średni koszt pobytu to około 1335 zł - przekonują.

*Wszystkie zamieszczone w tekście dane są danymi z początku kwietnia 2018.

Źródło: Travelplanet.pl

Może zainteresują cię też: Piękne, mniej oblegane plaże w Europie, o których mogliście wcześniej nie słyszeć. Jeśli dobrze traficie, będziecie tam całkiem sami

Komentarze (13)
Wiemy, dokąd pojechać na majówkę, aby było najtaniej. A za najlepsze hotele zapłacimy mniej niż rok temu
Zaloguj się
 • klassa

  Oceniono 34 razy 26

  Jeśli Polacy coś odkryli, to już koniec tego czegoś.

 • kemotkemot

  Oceniono 27 razy 23

  Polacy nienawidza muzulmanow i wszelkiej masci innowiercow. Ale na wakacje najcheyniej lataja do krajow arabskich, jak latac to chca tylko Emirates a narodowa potrawa Polakow jest kebab od turka.

 • kater-11

  Oceniono 21 razy 11

  Na pewno nie w Polsce. Drogo, nieprzyjemnie, naciągacze , niski komfort , słaba jakość .

 • swinton

  Oceniono 9 razy 7

  Porada dla jadących do Bułgarii na majówkę - zabrać ciepłe kurtki i parasole.

 • takito.ataki

  Oceniono 5 razy 5

  Polacy jeżdżą do krajów zacofanych cywilizacyjnie i potem dają sobie wmawiać bajki o polskiej zielonej wyspie. A wystarczyłoby, gdyby pojechali do Czech, Austrii lub Włoch (o Niemczech nie wspomnę) by się przekonać, na jakim poziomie mogą żyć mieszkańcy cywilizowanej Europy.

 • w.s3

  Oceniono 8 razy 4

  Czy na majówkę rozbiorą barierki na Krakowskim Przedmieściu. Bo ponoć poseł Kaczyński zrezygnował z comiesięcznych modłów pod pomnikiem Poniatowskiego.

 • motyw4

  Oceniono 15 razy 1

  Do Smoleńska niech jadą oddać hołd :D

 • Lucjan Dębkowski

  0

  Ja wybieram polskie morze, które jest dla mnie piękne, nie muszę jeździć do innych krajów. Widziałem bardzo atrakcyjną ofertę w Mielnie w hotelu Unitral, ceny umiarkowane i tyle możliwości, że będę musiał chyba 2 tygodnie tam spędzić! 
  Ja wybieram polskie morze, które jest dla mnie piękne, nie muszę jeździć do innych krajów. Widziałem bardzo atrakcyjną ofertę w Mielnie w hotelu Unitral, ceny umiarkowane i tyle możliwości, że będę musiał chyba 2 tygodnie tam spędzić! 
  www.unitral.pl/wakacje-2018-w-unitralu.html

 • Edyta Żywiecka

  0

  Ja też wybrałam Grecję w tym roku na majówkę. Wyruszam już niebawem. Faktycznie, mam wrażenie, że ceny są niższe w tym roku. No chyba, że Itaka ma taką super ofertę, bo szczerze mówiąc to zapłaciliśmy śmieszne pieniądze. Korzystaliśmy już z ich usług nie raz, więc cena nie wzbudza podejrzeń i pozostaje tylko się cieszyć, że więcej pieniędzy będzie można przeznaczyć na tamtejsze atrakcje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX