Miejski, szosowy, elektryczny czy składak? Plusy i minusy różnych rowerów do miasta [TEST REDAKCJI]

Nie ma lepszego środka transportu po zakorkowanym mieście niż rower. Jednak czy każdy będzie równie dobry? Nie. Sprawdziliśmy cztery popularne typy rowerów, ich plusy i minusy. Mamy swojego faworyta. I to jest zaskoczenie!
1 rower rower fot: Arkadiusz Gadaliński

Miejski, szosowy, elektryczny czy składak? Plusy i minusy różnych rowerów do miasta [TEST REDAKCJI]

Nie ma lepszego środka transportu po zakorkowanym mieście niż rower. Jednak czy każdy będzie równie dobry? Nie. Sprawdziliśmy cztery popularne typy rowerów, ich plusy i minusy. Mamy swojego faworyta. I to jest zaskoczenie!

Miejski, szosowy, elektryczny i składak - te rowery wzięliśmy pod lupę. Każdy z nich ma swoje mocne, ale i słabsze strony - w zależności od tego, czego naprawdę oczekujesz. Każdy testowaliśmy przez ok. tydzień w różnych warunkach.

Uwaga! W poniższych testach nie skupiamy się na szczegółowej specyfikacji poszczególnych modeli. Celem artykułu jest przedstawienie plusów i minusów różnych typów rowerów.

Rower składany - Dahon Vigor Evo

Składaki kojarzą nam się z rowerami typu Wigry. Idealne, by podjechać do apteki, sklepu, stacji kolejowej. Są małe, urokliwe, poczciwe, ale raczej nie nadają się jako główny środek transportu po mieście. Wszystko to prawda, POD WARUNKIEM, że mówimy o składaczkach sprzed trzech dekad. Od tego czasu wiele się zmieniło i współczesne rowery tego typu stają się poważną konkurencją dla tradycyjnych jednośladów. Ale po kolei.

Komfort jazdy

Producent przekonuje, że testowany przeze mnie Dahon Vigor Evo będzie komfortowy zarówno dla osób niskich, jak i wysokich. I rzeczywiście. Ja mam niewiele ponad 1,5 m wzrostu, mój mąż - ponad 1,8 m i oboje byliśmy w stanie dostosować rower do siebie poprzez regulację wysokości siodełka i kierownicy.

Wsiadając na Dahona po raz pierwszy wyszłam do pracy wcześniej - z myślą, że będę się powoli toczyć. I tu ogromne zaskoczenie: przy odpowiednim przełożeniu byłam w stanie gonić chłopaków jadących na kolarzówkach. Ogromna przednia tarcza oraz 9 biegów sprawdziło się na trasie pod górę, z góry i po płaskim.

Pozycja na składaku jest zwykle podobna do tej, którą przybieramy na rowerze miejskim, czyli wyprostowana. Jedyną różnicę stanowi ułożenie rąk - w Dahonach kierownica jest stosunkowo wąska.

Składanie roweru jest bardzo proste i zajmuje maksymalnie 30 sekund. Tak skompresowany możemy zabrać dosłownie wszędzie: do sklepu, autobusu, pociągu, biura. Zmieści się także do przeciętnego bagażnika samochodowego czy maleńkiego przedpokoju. Warto wiedzieć jednak, że te rowerki swoje ważą - 11-15 kg. Zatem to, że można je wnieść do każdego pomieszczenia nie znaczy, że spacerowanie z nimi będzie komfortowe.

Zastosowanie

Z racji na małe kółka (tu - 20 cali, a są jeszcze mniejsze), dużą zwrotność, szosowe opony, jest to idealny rower na miasto. Jest mały, zwinny, można się na nim swobodnie przeciskać między stojącymi w korkach samochodami.

Jest również świetną opcją dla podróżujących autem. Jeśli jedziecie na wypad do Berlina czy Budapesztu, bierzcie go ze sobą. Przemieszczanie się piechotą jest czasochłonne. Samochodem lub komunikacją miejską - męczące. Rowerem - nie widzę lepszego rozwiązania.

Wygląd

Składak, nawet najpiękniejszy, nigdy nie będzie wyglądał dostojnie. Jest uroczym łobuzem, ale nie wzbudzającym szacunek królem szos. Zdarzyło mi się kilkakrotnie, że na światłach inni rowerzyści wpychali się przede mnie z myślą, że pewnie będę dla nich zawalidrogą. Cóż, mylili się.

rowerfot: Arkadiusz Gadaliński

Jak wybierać?

Obecnie wszystkie rowery składane są o niebo lepsze od tych, które były dostępne w czasach gierkowskich. Warto sprawdzić jednak, czy rower łatwo się składa i do jakich rozmiarów. Ważne tutaj będą przerzutki (w tańszych rowerach zwykle jest 3-6 biegów, w droższych nawet 9), przednia tarcza (im większa, tym większe możliwości przyspieszania) i waga.

rowerfot: Arkadiusz Gadaliński

Zalety składaków

- po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca, nie trzeba ich zostawiać przed sklepem w obawie, że ktoś ukradnie. Idealne do małych mieszkań.

- wygodne. Pozycja nie odbiega mocno od tej, którą przyjmujemy na rowerze miejskim.

Słabe strony składaków

- cena. Skomplikowana konstrukcja sprawia, że średniej klasy składak jest droższy od przeciętnego roweru miejskiego.

- małe kółka powodują, że nierówności terenu są mocno odczuwalne.

Testowany rower możesz obejrzeć tutaj: sklep.dahon.pl/pl/p/DAHON-VIGOR-EVO

2 rower rower fot: Arkadiusz Gadaliński

Rower miejski - Le Grand Pave 3

Rower miejski, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do jazdy po mieście. Czy jest to jednak najlepszy wybór dla każdego, kto pragnie przemieszczać się po drogach dla rowerów i jezdni? Zobaczcie sami.

Komfort użytkowania

Wygoda to główna cecha rowerów miejskich i Le Grand w tej kwestii nie zawiódł. Szerokie, miękkie siodełko, doskonale wyprofilowana kierownica, wyprostowana sylwetka - nie ma się do czego przyczepić. W tym modelu dodatkowo producent w widelcu umieścił amortyzator, element, którego nie uświadczymy w rowerach miejskich starszego typu. To wszystko zwiększa komfort, ale również sprawia, że trudniej jest na tego typu rowerze osiągnąć zawrotną prędkość. Dodatkowo testowany przeze mnie model ma dosyć szerokie opony, które nie pomagały w rozpędzeniu się, nawet z górki.

rowerfot: Arkadiusz Gadaliński

Rowery miejskie (zarówno nowe, jak i starsze modele) zazwyczaj bywają też dosyć ciężkie, a niskie ramy damek dodatkowo mało poręczne. W związku z tym wnoszenie tego typu roweru po schodach jest mało komfortowe.

Wygląd

Nie ma wątpliwości, że rowery miejskie są po prostu ładne. Szczególnie te ze smukłą ramą i dodatkami, które tworzą urokliwą całość. To rower, który wręcz wymaga odpowiedniego stroju. Nie pasuje do niego sportowy sznyt, a raczej miejska elegancja.

rowerfot: Arkadiusz Gadaliński

Jak wybierać?

Nie wchodząc szczegółowo w specyfikację, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

- czy rower jest bardzo ciężki, czy dajemy radę bez problemu go podnieść?

- jaka jest liczba biegów? Na płaskim terenie nie ma to aż takiego znaczenia, ale jeśli będziemy musieli podjechać pod górkę, może się okazać, że brak przełożeń lub maksymalnie trzy, to za mało.

- jakiej szerokości ma obręcze? Wąskie oponki stawiają mały opór, za to wjechanie na krawężnik będzie bolesne i z dużym prawdopodobieństwem skończy się przebiciem dętki. Z kolei szerokie opony to mniejsza efektywność jazdy.

rowerfot: Arkadiusz Gadaliński

Minusy rowerów miejskich

- są duże, trudno je ulokować np. w wąskim przedpokoju.

- są idealne na ścieżkę rowerową, ale nie na jezdnię. Z racji na szeroką kierownicę, trudno przeciskać się między samochodami stojącymi w korkach.

- wysoka waga, nieporęczność, co odczuwa się wnosząc rower po schodach.

- mimo dużych kół (zwykle 28 cali) na tego typu rowerach trudno się rozpędzić.

Zalety rowerów miejskich

- są bardzo estetyczne

- wygodnie się na nich jeździ.

Testowany rower możesz obejrzeć tutaj: legrandbikes.pl/rower/pave-3

3 rower elektryczny rower elektryczny fot: Arkadiusz Gadaliński

Rower elektryczny - Ecobike Holland 3S

Wiele osób zapewne wzdrygnie się na myśl o "elektryku". Rower z silnikiem? To nie rower! Jednak przecież nikt nikomu nie każe jeździć cały czas z włączonym silnikiem. Rower elektryczny ma swoje zalety i wady, z przewagą tych pierwszych.

Komfort użytkowania

Testowany przeze mnie model był dla mnie nieco za duży, co trochę zaburzyło mój komfort. Mimo to od pierwszej chwili czułam, że rower to prawdziwy majstersztyk. Łatwa regulacja kierownicy i siodełka, solidne wykonanie i możliwość podjazdu pod górę ze wspomaganiem silnika, to najmocniejsze strony tego sprzętu.

rower elektrycznyfot: Arkadiusz Gadaliński

HOLLAND 3S ma dosyć szerokie opony, co sprawia, że dziury w jezdni i niewysokie krawężniki nie są dla niego przeszkodą. Włączanie i wyłączanie silnika jest banalnie proste, od tego jest jeden przycisk. Działa w trzech trybach, najwyższy rozpędza rower do ok. 25 km/h. Dzięki niemu podjazd bardzo stromą ul. Dolną w Warszawie był jak jazda po bulwarach wiślanych.


Rower sam w sobie ma trzy biegi, przerzutka schowana jest w piaście. I teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by na co dzień nie używać silnika, ale... No właśnie. Człowiek dąży naturalnie do maksymalizowania swojego komfortu, więc gdy ma się świadomość, że silnik jest i działa, trudno mu się oprzeć. Po prostu włącza się go przy każdej możliwej okazji.

Baterię ładuje się bardzo prosto, wystarczy podłączyć ją kabelkiem do prądu. Po 4-6 godzinach możemy ruszać w drogę.

rower elektrycznyfot: Arkadiusz Gadaliński

Model posiada dodatkowy przycisk, który rozpędza rower do 6 km/h na godzinę. To pomaga, gdy musimy wprowadzić rower pod górę np. podjazdem dla wózków. Rower ma jednak ogromną wadę: jest niesamowicie ciężki - 23 kg. To duża przeszkoda, jeśli trzeba każdego dnia nosić rower po schodach.

Jak wybierać?

Rowery elektryczne dostępne są w różnych wersjach: miejskiej, górskiej, trekkingowej, składanej (mnie przypadła do gustu szczególnie ta ostatnia opcja). Warto zwrócić uwagę, czy silnik jest umiejscowiony w przedniej, czy tylnej piaście (ten pierwszy potrafi być bardziej wywrotny). Poza tym rower wybieramy pod kątem własnych preferencji: czy chcemy mieć stylowy model miejski, czy może bardziej agresywny - górski.

rower elektrycznyfot: Arkadiusz Gadaliński

Wygląd

Tego typu rowery, żeby schować całą elektrykę, są nieco toporne. Testowany przeze mnie model prócz tego że duży, jest także estetyczny i wizualnie bardzo nowoczesny.

Minusy rowerów elektrycznych

- kuszący silnik, który zwalnia nas z obowiązku pedałowania. To słaba opcja dla osób, które chcą wdrożyć nawyk regularnego ruszania się.

- waga, waga i jeszcze raz waga. Rower trudno jest wciągnąć na pierwsze piętro bez windy, a co dopiero wyżej.

- wysoka cena. Elektryka kosztuje, więc ceny tego typu rowerów zaczynają się od ok. 4 tys. zł.

rower elektrycznyfot: Arkadiusz Gadaliński

Zalety rowerów elektrycznych

- idealna opcja dla kogoś, kto na co dzień dużo się rusza, a potrzebuje po prostu sprawnie dojeżdżać do pracy. Na takim rowerze można jechać w garniturze bez obawy, że się spocimy.

- to także świetna sprawa dla osób, które jeżdżą wolniej, ale chcą nadążyć na wycieczce za grupą lub partnerem.

- rower elektryczny sprawdzi się także w przypadku osób z problemami ruchowymi.

rower elektrycznyfot: Arkadiusz Gadaliński

Testowany rower obejrzysz tutaj: evbike.pl/pl/produkty/rowery-miejskie

4 rower rower fot: Arkadiusz Gadaliński

Rower szosowy - Nishiki Criterium

Kolarzówki coraz częściej pojawiają się na ulicach dużych miast. I nie bez powodu: są lekkie, zwinne, szybkie i wszędzie się wcisną. Jednak swoje wady też mają.

Komfort użytkowania

Kolarzówki pod względem komfortu jazdy nie dorastają miejskim rowerom do pięt. Nie ma się jednak czego bać. Do schylonej pozycji można się szybko przyzwyczaić, nawet jeśli mamy kierownicę typu "baranek". Rower ze zdjęcia został przerobiony z typowego "szosowca" na bardziej miejską wersję (prosta, krótka kierownica). Dlaczego? W tej konfiguracji klamki hamulcowe się zawsze pod ręką, co jest nieco bezpieczniejsze niż w wersji z "barankiem".

To rowery wszędobylskie, zwrotne i bardzo dynamiczne. Wąska kierownica pomaga przeciskać się między stojącymi w korkach samochodami. Niestety wąskie oponki nie pomagają, gdy musimy przedrzeć się przez dziury na jezdni. Przy wjeżdżaniu na krawężnik musimy znacząco zwolnić.

Plusem tego typu rowerów jest niska waga, często poniżej 10 kg. To sprawia, że przemieszczanie się po mieście, gdzie czasem trzeba przenieść rower podziemiami, jest komfortowe i sprawne.

rowerfot: Arkadiusz Gadaliński

Jak wybierać?

Na rynku jest dużo starych kolarzówek. Ich główną zaletą jest cena. Nawet poddając taki rower gruntownemu serwisowaniu, jesteśmy w stanie zmieścić się w kwocie max. 1000 zł.

Nowe rowery charakteryzują się dużą rozpiętością cenową. Wynika to oczywiście z jakości osprzętu oraz typu materiału, z jakiego wykonana jest rama. Do jazdy po mieście jednak wystarczą zwykle niedrogie modele.

Z przerzutkami czy bez? Swego czasu było modne "ostro koło". Chociaż tego typu rozwiązanie jest wspaniałe ze względu na prostotę roweru, to jednak użytkowanie go jest trudniejsze. Na rowerze bez wolnobiegu jeździ się inaczej: otóż rower hamuje w momencie, gdy przestajemy pedałować. Osobiście nie uważam, żeby było to potrzebne przeciętnemu użytkownikowi. Można się zdecydować również na tzw. "singla", czyli rower pozbawiony przerzutek. Rozwiązanie wygodne pod kątem serwisowania, gorzej w użytkowaniu. Podjazd pod stromą górkę dla niewprawnego rowerzysty staje się wręcz niemożliwy do pokonania z siodełka.

rowerfot: Arkadiusz Gadaliński

Wygląd

To rowery dosyć minimalistyczne i miłe dla oka. Rowerzysta na nim wygląda może mniej dostojnie, za to bardziej sportowo.

Zalety rowerów szosowych

- można się nimi bardzo szybko i sprawnie przemieszczać. Ze względu na gabaryty, wszędzie się wcisną.

- współczesne kolarzówki są lekkie i poręczne.

Minusy rowerów szosowych

- pozycja na tego typu rowerze jest mniej komfortowa niż np. na rowerze miejskim

- o ile rowerem miejskim czy składakiem wyjedziemy w łatwy teren leśny, to kolarzówką już nie.

- cieniutkie opony, sztywny widelec i niska pozycja sprawiają, że jazda jest o wiele mniej komfortowa, niż np. rowerem miejskim.

PODSUMOWUJĄC: u nas bezdyskusyjnie wygrywa nowoczesny składak. Boli tylko cena, która jednak - naszym zdaniem - ma spore uzasadnienie. A jak u was?

Komentarze (61)
Miejski, szosowy, elektryczny czy składak? Plusy i minusy różnych rowerów do miasta [TEST REDAKCJI]
Zaloguj się
 • nikt znany

  Oceniono 20 razy 16

  w warunkach polskich miast gdzie na dobrą czy bardzo dobrą infrę rowerową i w ogóle drogową przyjdzie nam poczekać jeszcze długo, najlepszą opcją jest rower trekkingowy. szkoda że autorka nie wpadła na pomysł aby opisać ten typ roweru, wybierany wręcz masowo przez osoby zorientowane w temacie. przy okazji na tym samym rowerze można ruszyć w trasę po kraju czy zagranicy.

 • frywolnym_truchtem

  Oceniono 30 razy 8

  Ostre koło szanowna pani jest zabronione w ruchu miejskim i w ogóle w ruchu publicznym, bo nie posiada hamulców. To rower wyłącznie na tor.

 • vald

  Oceniono 9 razy 7

  "Obecnie wszystkie rowery składane są o niebo lepsze od tych, które były dostępne w czasach gierkowskich."
  Jak ja lubię takie autorytatywne wypowiedzi młodych ludzi, którzy pojęcia nie mają. na temat jakości trwałości rowerów sprzed 3 dekad.
  Wszystko co wiedzą, to to, że był rower "Wigry" .
  Tylko że prócz tego państwowy Romet produkował składaki z przerzutkami, z przekładniami w tylnych piastach . Z kołami nie tylko 20" ale też 24" i 28"
  Modeli sporo: Wigry, Jubilat, Zenit, Konsul, Gazela, Kometa, Wagant, Passat, Meteor, Orkan, Jaguar, Huragan, Universal, Reksio, Flaming,
  Co do jakości i trwałości, to te dzisiejsze wyroby na produktach Made in China, to szybko zużywający się szmelc - wszak interes musi się kręcić . wymiana roweru co 3 lata obowiązkowa.O trwałości ze względów marketingowych nie ma nawet co mówić.
  Poza tym test ciekawy, chociaż typowo subiektywny , ale dość wiarygodny .
  Prócz rzecz jasna stwierdzeń stereotypowych, na temat rowerów których się nie znało.

 • user0001

  Oceniono 6 razy 6

  Do jazdy po mieście? Rower w którym nie ma się co zepsuć, czyli mieszczuch ze sztywnym widelcem, balonowymi oponami i trzybiegową piastą.

  Na dojazdy do pracy? Mieszkam daleko od pracy (35km), jeździłem kiedyś trekingiem, ale starzeję się i gdybym miał znów wsiąść na rower to kupiłbym do tego poziomkę.

 • augenthaler

  Oceniono 7 razy 5

  4 typy rowerów do jazdy w mieście i nie ma tam trekkingowego-crossowego? Obawiam się, że nie mamy do czynienia ze znawcą rowerów...

 • titta

  Oceniono 5 razy 5

  Moim zdaniem? Rower trekingowy z maksymalnie podniesiona kierownica i nakladkami umozliwiajacymi bardziej naturalne ulozenie rak. Dynamiczny i lekki.

 • scibor3

  Oceniono 16 razy 4

  Żaden z tych rowerów nie nadaje się do miasta. Nie wiem co trzeba mieć z głową aby proponować do roweru miejskiego, którym zatrzymuje się i rusza wiele razy na nawet krótkim dystansie mechanizm zmiany biegów z wolnobiegiem/kasetą zamiast wewnętrznej przerzutki planetarnej. A już szczególnie kuriozalny jest przypadek roweru składanego - świetny sposób żeby się umazać smarem.

 • zorro7007

  Oceniono 2 razy 2

  Ilu rowerzystów tyle typów najlepszych rowerów! Jeden jeździ po górkach, drugi tylko po równym, jeden po asfalcie a drugi po utwardzonej drodze, jeden ma trasę długą drugi krótką, wg tego każdy dobiera sobie odpowiedni rower. Ja mam dahonka z kilku powodów, do pracy mam 3,5 km, muszę go wnosić po schodach na 2 piętro, jeżdżę po asfalcie i tu ten rowerek sprawdza się wyśmienicie! Dodatkowo zawsze zabieram go do samochodu gdy wyjeżdżamy. Dzięki niemu łatwiej jest zwiedzać zatłoczone miasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX