Węgry. Północny Balaton: Balatonfured

Północny Balaton: Balatonfured

Północny Balaton: Balatonfured shutterstock

Podziel się

Węgry. Północny Balaton: Balatonfured

Około 10 km na południowy zachód od Balatonalmádi i mniej więcej 140 km od Budapesztu, u podnóża łagodnych wzgórz leży stolica północnego brzegu - ponad 13-tysięczne miasteczko uzdrowiskowe Balatonfüred. Podobnie jak cała okolica, nawet w szczycie sezonu jest spokojniejsze niż Siófok po drugiej stronie jeziora. Więcej tu zabytków, romantycznych zakątków i nastrojowych knajpek. Międzynarodową sławę Balatonfüred zawdzięcza bowiem nie tylko pięknie zagospodarowanym plażom, parkom i zabytkowym willom, lecz przede wszystkim leczniczym źródłom, z których korzystano od niepamiętnych czasów, a w XVIII w. na ich bazie stworzono najstarsze uzdrowisko nad Balatonem: nasycone kwasem węglowym wody mają dobroczynny wpływ na serce.

W centralnym punkcie nabrzeża zbudowano przystańmolo. Wymowny pomnik, przedstawiający rękę wynurzającą się z wody w rozpaczliwym geście, ustawiono na pamiątkę ofiar jedynej katastrofy statku na Balatonie (1954), kiedy podczas sztormu zatonął "Pajtás" z kilkudziesięcioma osobami na pokładzie. Na wschód od molo rozciąga się Ogród Różany z pomnikami rybaka i przewoźnika. Zaczyna się tutaj promenada Tagore setany. U wejścia, po lewej stronie widnieje popiersie indyjskiego poety.

Jako stolica żeglarska Balatonu, miasteczko jest widownią licznych zawodów żeglarskich rozgrywanych w sezonie.

Balaton - fot. Pgaben Flickr.com CC BYBalaton - fot. Pgaben Flickr.com CC BY

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (10)
Północny czy południowy Balaton? Przegląd kurortów [WĘGRY]
Zaloguj się
 • Gość: michau

  Oceniono 11 razy 11

  Polecam fajny poradnik nt Balatonu z mapą i zdjęciami - http://gdziewyjechac.pl/6914/co-warto-zobaczyc-nad-balatonem-atrakcje-zabytki-mapa.html
  Północny brzeg dużo fajniejszy. Wino, rowery, wzgórza, zabytki. południe bardziej monotonne i imprezowo - plażowe

 • calypte

  Oceniono 9 razy 9

  Jeśli ktoś lubi brodzenie w wodzie setki metrów od brzegu to zdecydowanie powinien wybrać południowy brzeg. Pierwsze sto metrów pozwala zanurzyć kolana, potem jest trochę lepiej, przy 500 tracimy grunt pod nogami ;) Ale w kategorii "bezpieczeństwo nad wodą" są dzięki temu bezkonkurencyjni - można imprezować do woli.

  Pozdrawiam,
  W.
  Inne spojrzenie na wypoczynek letnio-zimowy ;) Może narty w Afryce?
  blog.wojciechprzybylski.com/2012/10/30/narty-10-miejsc-o-ktorych-nie-wiesz/

 • 77kiss

  Oceniono 6 razy 2

  Nawet spisywać z książki trzeba umieć (tytuł sugeruje kurorty nad Balatonem) - Heviz leży kilkanaście kilometrów od brzegów Balatonu!!!
  Oczywiście, jezioro termalne to atrakcja na skalę światową i warto to miejsce odwiedzić

 • Gość: KarolZet

  Oceniono 3 razy 1

  Średnio opisane. Tutaj znacznie więcej informacji: http://forum.wegierskie.com/Polecana-miejscowo%C5%9B%C4%87-nad-Balatonem

 • Gość: lubelak

  Oceniono 9 razy -5

  Atrakcje nad tym Balatonem jak nad zalewem Zemborzyckim w Lublinie.

 • Gość: Pimpuś

  Oceniono 15 razy -5

  Byłem w tym roku i nikomu, naprawdę nikomu nie polecam.(Byłem w Heviz dokładnie, ale dużo jeździliśmy po tych terenach). Okropna obsługa w restauracjach, nastawiona tylko na sezon turystyczny, słaba baza hotelowa(hoteli bez liku, ale żaden nie zachwycał). Być może rozczarowaniu naszemu częściowo winne było nastawienie z jakim jechaliśmy tam, piękne wspomnienia z okolic Tokaju i Egeru dość mocno kontrastowały z tym co zastaliśmy nad balatonem. Niestety dość mocno zraziliśmy się do Węgier po tym pobycie, a szkoda bo tyle dobrych wspomnień z dawnych lat.

 • Gość: qwas

  Oceniono 30 razy -12

  Balaton to mętny,ciepły, żurek śmierdzący rybami,pełny piór i ptasiego kału.

 • Gość: Tony.H

  Oceniono 33 razy -13

  Bylem, sikalem !

 • Gość: prawdziwy polak

  Oceniono 42 razy -20

  bajoro śmierdzące

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Hotele
 • Szukaj hotelu

 • Szukaj hotelu w Zurychu

 • Szukaj hotelu w Bazylei