Dokąd jechać w pierwszą wiosenną podróż? Polecamy 13 pachnących i słonecznych miejsc

21.03.2013 14:40
Kwitnące wiśnie w Central Park czy pola tulipanów w Północnej Holandii? A może Nowy Rok w Tajlandii? Przygotowaliśmy kilka inspirujących kierunków na pierwszą wiosenną podróż. 
1 Toskania wiosną / shutterstock Toskania wiosną / shutterstock Toskania wiosną / shutterstock

Toskania

Toskania

Wiosna w Toskanii - czy nie brzmi to egzotycznie i zachęcająco? W kwietniu i maju w Toskanii dzieje się sporo, a do zalewu wakacyjnych tłumów na szczęście pozostają jeszcze dwa miesiące. O tej porze w Toskanii jest słonecznie, a słupek rtęci rośnie powyżej 20 stopni C. Grzechem byłoby nie wsiąść na rower, by z perspektywy rowerzysty zwiedzić budzące się do życia po zimie toskańskie wioski. Odnotujcie, że 9 maja w stolicy Toskanii, czyli we Florencji ma miejsce jeden z najciekawszych festiwali w mieście - Festa del Grillo. Głównymi bohaterami tej imprezy są? świerszcze, które swoim śpiewem ogłaszają nadejście wiosny.

Toskania wiosną / shutterstockToskania wiosną / shutterstock

2 Paso Robles / shutterstock Paso Robles / shutterstock Paso Robles / shutterstock

Paso Robles

Paso Robles

Jeżeli planujecie wycieczkę wiosną na zachód USA, wiedzcie, że w Kalifornii o tej porze ożywa winne miasteczko Paso Robles. Paso Robles w hrabstwie San Luis Obispo to popularny w tym stanie ośrodek produkcji wina. Tradycje winne zapoczątkowali tu hiszpańscy konkwistadorzy w XIX wieku. W połowie maja w Paso Robles odbędzie się trzydziesta pierwsza rocznica festiwalu wina. Podczas imprezy około siedemdziesięciu lokalnych winiarni zaprezentuje swoje wyroby.

3 Park Narodowy Yosemite / shutterstock Park Narodowy Yosemite / shutterstock Park Narodowy Yosemite / shutterstock

Park Narodowy Yosemite

Park Narodowy Yosemite

Jeżeli mowa o wycieczce do Kalifornii, grzechem byłoby nie uwzględnić w jej planie fantastycznych parków narodowych w zachodniej części USA. W kwietniu do parku Yosemite przychodzi wiosna, co objawia się m.in. kwitnieniem kwiatów derenia. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza śnieg topi się, spływająca z gór woda zasila wówczas tutejsze rzeki, które tworzą potężne wodospady. Komu nie w smak wędrówka rozmokłymi ścieżkami, można skorzystać z usług lokalnych stajni i wybrać się na wyprawę konną. Jeszcze jeden powód, dlaczego w kwietniu trzeba zobaczyć Yosemite, jest godny uwagi - w ostatnim tygodniu tego miesiąca wejście do parku jest bezpłatne.

Park Narodowy Yosemite / shutterstockPark Narodowy Yosemite / shutterstock

4 Wiosna w Central Park - Nowy Jork / shutterstock Wiosna w Central Park - Nowy Jork / shutterstock Wiosna w Central Park - Nowy Jork / shutterstock

Nowy Jork

Nowy Jork

Pozostajemy za oceanem, ale przenosimy się na wschodnie wybrzeże USA - do Nowego Jorku. W kwietniu i maju w nowojorskich ogrodach botanicznych i parkach zaczynają pięknie kwitnąć wiśnie. Warto wykorzystać okazję i wybrać się do jednego z nich na długi i przyjemny spacer np. do ogrodu na Brooklynie. Miłośnicy sportu powinni mieć na uwadze, że o tej porze Amerykanie zaczynają sezon baseballowy. W kalendarzu nie brakuje też imprez związanych ze sztuką oraz filmem, maj w Nowym Jorku to miesiąc wystaw, pokazów i festiwali.

Wiosenny Nowy Jork / shutterstockWiosenny Nowy Jork / shutterstock

5 Noy Rok w Chiang Mai / shutterstock Noy Rok w Chiang Mai / shutterstock Noy Rok w Chiang Mai / shutterstock

Chiang Mai

Chiang Mai

W połowie kwietnia Tajlandczycy obchodzą tradycyjny Nowy Rok - to największe święto narodowe w kraju. Dlaczego akurat kwiecień? O tej porze Słońce przechodzi z jednego znaku zodiaku w drugi. Moment ten mieszkańcy Tajlandii obchodzą bardzo uroczyście. Oprócz odwiedzania bliskich oraz świątyń, a także uczestniczenia w procesjach, Tajlandczycy robią jeszcze coś, co trochę przypomina polską tradycję - oblewają się wodą. Ta praktyka wzięła się od uroczystego obmywania posągów Buddy. Szybko jednak przerodziła się w oczywiście spektakularne uliczne widowisko. Na ulicach m.in. Chiang Mai można zobaczyć masy ludzi oblewających się wodą całymi wiadrami.

Nowy Rok w Chiang Mai / shutterstockNowy Rok w Chiang Mai / shutterstock

6 Park Narodowy Góry Fudżi / shutterstock Park Narodowy Góry Fudżi / shutterstock Park Narodowy Góry Fudżi / shutterstock

Park Narodowy Góry Fudżi

Park Narodowy Góry Fudżi

Chyba nie trzeba was specjalnie przekonywać, że Japonia wiosną wygląda naprawdę zjawiskowo. Właśnie o tej porze roku najlepiej pasuje do niej jej drugie imię, czyli Kraj Kwitnącej Wiśni. To niesamowite zjawisko polecamy obserwować np. w parku Góry Fudżi, który należy do najczęściej odwiedzanych parków narodowych w Japonii. Kwitnienie wiśni od końca marca do maja zbiega się z kwitnieniem śliw. Fioletowo-różowe drzewa na tle majestatycznej góry, najwyższego szczytu w Japonii, tworzą wtedy romantyczny pejzaż. Podziwianie kwitnących kwiatów w Japonii ma swoją tradycję. Nazywa się ją Hanami. Hanami towarzyszą pikniki, wspólne zabawy i spotkania z przyjaciółmi. To wyjątkowo uroczyste święto najlepiej ukazuje radość Japończyków z nadejścia wiosny.

Park Narodowy Góry Fudżi / shutterstockPark Narodowy Góry Fudżi / shutterstock

7 Wiosenny Paryż / shutterstock Wiosenny Paryż / shutterstock Wiosenny Paryż / shutterstock

Paryż

Paryż

Paryżowi nie można odmówić tego, że o każdej porze roku robi wrażenie. Ale to właśnie wiosna ma to do siebie, że ożywia to miasto najpiękniej. W maju gorąco polecamy wam długi, orzeźwiający spacer np. alejami Pól Elizejskich, Ogrodu Luksemburskiego albo Parku Monceau. Liczba zielonych, idealnych na przechadzki miejsc w Paryżu jest naprawdę imponująca. Do dziesięciu lepiej znanych paryskich parków trzeba doliczyć jeszcze całe mnóstwo miejskich skwerków.

Park Monceau / flickr.com fot. PanoramasPark Monceau / flickr.com fot. Panoramas

8 Pola tulipanów - Północna Holandia Pola tulipanów - Północna Holandia Pola tulipanów - Północna Holandia / shutterstock

Północna Holandia

Północna Holandia

Było o Kraju Kwitnącej Wiśni, nie może zabraknąć paru informacji także na temat Holandii - kraju kwitnących tulipanów. Widok plantacji tulipanów, znany ze zdjęć w katalogach biur podróży, robi wrażenie dopiero ?na żywo?. Największą popularność, jeżeli chodzi o tulipany zyskały sobie ogrody Kaukenhof niedaleko Lisse. Od marca do maja mają do zaoferowania turystom niezapomniane widoki, jakich dostarcza ponad siedem milionów zgromadzonych w jednym miejscu kwiatów. W całej zresztą północnej Holandii można zobaczyć rozległe połacie tulipanów. Słynący z tulipanowych pól region nosi nazwę Bollenstreek. Wzdłuż plantacji prowadzi licząca ponad dwadzieścia kilometrów pachnąca Kwiatowa Trasa (Flower Route). Chyba nie ulega wątpliwości, że najlepiej przejechać ją rowerem.

Kaukenhof - Północna Holandia / shutterstockKaukenhof - Północna Holandia / shutterstock

9 Santorini / shutterstock Santorini / shutterstock Santorini / shutterstock

Santorini

Santorini

Santorini, prawdziwa perła Cyklad, wiosną, w porównaniu z latem, świeci pustkami. Nie ma tutaj wakacyjnych tłumów, a temperatura dopisuje jak zazwyczaj - czy można sobie wyobrazić lepszy moment na wyspiarską Grecję? W kwietniu słupek rtęci na Santorini przekracza 20 stopni C i regularnie rośnie. W maju możemy mieć tutaj nawet 25 stopni C. Woda wciąż pozostaje chłodna, za to liczba dni słonecznych stale się zwiększa. Santorini to świetna opcja na leniwe wakacje bez imprezowego szału. W kwietniu i maju mają tutaj miejsce głównie święta religijne.

10 Katedra w Palma de Mallorca / shutterstock Katedra w Palma de Mallorca / shutterstock Katedra w Palma de Mallorca / shutterstock

Majorka

Majorka

Na Majorce wiosną nie sposób się nudzić. W trzeci weekend maja każdego roku miasteczko Capdepera zamienia się w średniowieczną osadę. Główne wydarzenia podczas imprezy upamiętniającej założenie miasta w 1300 roku, włącznie z wielki targiem, odbywają się na zamku. Inne podobne festiwale o długich tradycjach mają w tym czasie miejsce również w stolicy wyspy Palma de Mallorca i w miejscowości Sóller. W kwietniu i maju temperatura powietrza na Majorce zaczyna powoli rosnąć powyżej 20 stopni C.

Średniowieczny zamek w Capdepera / shutterstockŚredniowieczny zamek w Capdepera / shutterstock

11 Girona / shutterstock Girona / shutterstock Girona / shutterstock

Girona

Girona

Szukając idealnego miejsca na majówkę za granicą, uwzględnijcie Gironę - stolicę hiszpańskiego wybrzeża Costa Brava. Od 11 do 19 maja w mieście ma miejsce Święto Kwiatów - Temps de Flors. Co roku przez tydzień mieszkańcy Girony dekorują kwiatami swoje domy i dziedzińce, a także miejskie restauracje, kawiarnie i sklepy. Jakby tego było mało, w kwiatach tonie też Katedra w Gironie. Wystawy kwiatów nie omijają również galerii i muzeów. Podczas Temps de Flors Girona staje się szczególnie przyjazna turystom, ponieważ wstęp do głównych zabytków miasta jest darmowy.

Girona / shutterstockGirona / shutterstock

12 Hagia Sophia - Stambuł / shutterstock Hagia Sophia - Stambuł / shutterstock Hagia Sophia - Stambuł / shutterstock

Istambuł

Istambuł

Mimo że tulipany naturalnie kojarzymy z Holandią, to właśnie Stambuł jest miastem, z którego oryginalnie wywodzą się cebulki tego kwiatu. Holandia stała się krainą tulipanów w średniowieczu, kiedy zaczęto eksportować je do Europy z Turcji. Swego czasu były one cenniejsze niż złoto. Wybierając się do Stambułu w kwietniu można trafić na odbywający się co roku w parku Emirgan festiwal tulipanów. Innym powodem, dla którego warto zaplanować wiosnę nad Bosforem jest majowy Festiwal Muzyki. Podczas tej imprezy artyści z całego świata prezentują w Stambule najwybitniejsze utwory muzyki klasycznej.

13 Rumunia - Delta Dunaju / Pelikan / shutterstock Rumunia - Delta Dunaju / Pelikan / shutterstock Rumunia - Delta Dunaju / Pelikan / shutterstock

Delta Dunaju

Delta Dunaju

Kwiecień to istotny moment w roku dla miłośników ptaków. O tej porze nad rozlewiskami Dunaju w Rumunii gromadzą się miliony przedstawicieli aż 325 gatunków ptaków. Wśród najbardziej egzotycznych można zobaczyć ibisy i pelikany białe. Wiele z nich migruje znad Arktyki oraz Azji i ma tutaj swoje tereny lęgowe i żerowiska.

Delta Dunaju jest objęta ochroną UNESCO i konwencji ramsarskiej jako jeden z najbardziej dzikich rezerwatów biosfery. To największy obszar podmokły w Europie. W jego obrębie leżą Rumunia i Ukraina, a z 4 tysięcy km kwadratowych powierzchni aż 3,5 tys. należy do Rumunii. Cały teren jest pocięty licznymi kanałami, które dzielą go na obszary trzcin, bagien i podmokłych lasów. Typowym elementem tutejszego krajobrazu są kępy topoli i wierzb. Po delcie najlepiej poruszać się łodzią albo kajakiem, można wypożyczyć na miejscu i jedno, i drugie albo zarezerwować sobie zorganizowaną wycieczkę promem, który kursuje głównymi kanałami.

Rumunia - Delta Dunaju / shutterstockRumunia - Delta Dunaju / shutterstock

Rumunia - Delta Dunaju / Kormorany / shutterstockRumunia - Delta Dunaju / Kormorany / shutterstock

Komentarze (14)
Dokąd jechać w pierwszą wiosenną podróż? Polecamy 13 pachnących i słonecznych miejsc
Zaloguj się
 • annaprus

  Oceniono 4 razy 4

  Wiosna w Japonii ma swój drugi wymiar www.photo-travels.org/pl/foto/53/

 • Gość: Pawel

  Oceniono 1 raz 1

  Ja też polecam kilka wspaniałych słonecznych miejsc.
  Zapraszam na fotorelacje z podróży na moim fotoblogu. Wszelkie opinie i komentarze mile widziane. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie które mogą podnieść wartość relacji dla czytelnika:
  http://podroz-travel-trip.blogspot.com/2013/05/zachod-sonca-nad-zatoka-w-poole-sunset.html

 • sh4effie23ld

  Oceniono 3 razy 1

  Wiosenne podróżowanie szlakami Beskidu Sądeckiego. Piękne panoramy tylko ze szlaków pieszych i rowerowych na www.beskidsadecki.eu/index.php?id=szlaki_piesze

 • kliszczak1

  0

  Co za piękne miejsca. Aż chce się wziać plecak i wyruszyć!
  _ _
  Baseny w Małopolsce | Rynek Główny w Krakowie | Piękne zdjęcia z Małopolski | Giewont

 • Gość: azizah

  0

  tak, Tajlandia jest genialna, byłam tam w ubiegłym roku, tylko że na północy, odwiedzaliśmy plemiona górskie na pograniczu z Birmą, mocne przeżycie choć momentami skomercjalizowane...W tym roku, jako że rodzinka nam się powiększyła planujemy wyjechać z biurem, widziałam że alfa star ma fajne oferty wycieczek, połączone ze zwiedzaniem Birmy, która to, nie powiem kusi mnie bardzo bardzo, zwłaszcza ten ogromny kompleks świątynny w Badagan... Zobaczymy jak to będzie :)

 • Gość: gizm00

  0

  Ja tam jestem zakochany tylko we Włoszech. Lacjum, Abruzja, Sardynia, Kalabria, Apulia... czy może być coś piękniejszego? Czytam np. www.wakacjewlochy.lh.pl

 • panpodroznik

  0

  Ja polecam Kornwalię, szczególnie amfiteatr Minack, górę - wyspę św. Michała i koniec lądu. Zobaczcie sami na :
  podroz-travel-trip.blogspot.com/2013/04/kornwalia-teatr-minack-cornwall-minack.html,
  podroz-travel-trip.blogspot.com/2013/04/gora-sw-michaa-cornwalia-st-michaels.html

 • annaprus

  0

  Emily pewnie twoim udziałem była fontanna kolorów w Pamukkale www.photo-travels.org/pl/foto/199/1344/

 • agi12345

  0

  Jeszcze chwila na organizację wypadu jest. Polecam stronę www.worldinoureyes.pl ..wiele wskazówek, opisów i zdjęć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz inne quizy: