Świat z góry: londyński The Shard i inne słynne wieże i tarasy widokowe

Marta Kowalska
03.11.2015 11:19
A A A Drukuj
Jedną z najnowszych atrakcji Londynu jest taras widokowy na najwyższym budynku Europy Zachodniej - słynnym już drapaczu chmur o nazwie The Shard. Skąd jeszcze można popatrzeć na świat z góry?

The Shard, Londyn, Wielka Brytania / fot. Shutterstock

Shard - taras na 72. piętrze (Londyn, Wielka Brytania)

Stojący na prawym brzegu Tamizy The Shard z daleka wygląda jak gruba szpila wbita między budynki. Wysmukłego, pokrytego szklaną łuską giganta, widać niemal z całego miasta - i nic dziwnego, bo Shard London Bridge, zwany także London Bridge Tower, Shard of Glass lub po prostu The Shard jest najwyższym budynkiem Europy Zachodniej - ma 309,6 metra. Przez chwilę dzierżył również miano najwyższego budynku całego starego kontynentu, ale jesienią ubiegłego roku oddał go budowanemu w Moskwie Mercury City Tower.

Choć wokół The Shard wciąż trwają prace budowlano-wykończeniowe i krzątają się robotnicy, a przechodnie wyznaczonymi trasami lawirują między taśmami i płotami, w budynku od lutego działa taras widokowy. Choć kolejek przy wejściu nie widać - bilety kupuje się wcześniej w Internecie na konkretną godzinę - na dzień otwarcia wykupiono wszystkie wejściówki. Windami na taras widokowy na 68. piętrze i wyżej - na kolejne platformy na poziomie 69 i 72. - tamtego dnia wjechało 4800 osób. Zaprojektowany na trzech poziomach taras jest położony prawie dwa razy wyżej niż jakakolwiek inna platforma widokowa w Londynie: piętro 72. znajduje się na wysokości 244 metrów i zapewnia panoramiczny widok na odległość ponad 60 km. Nawet ściany toalet są przeszklone, więc jedynym, czego w londyńskich warunkach potrzeba do szczęścia, jest pogoda.

Panoramę na cztery strony świata można zobaczyć także nie ruszając się z domu ? na stronie http://the-shard.com/views/360.html.

Dla wybierających się do Londynu: bilety na wjazd na górę trzeba kupić wcześniej (duża dostępność) przez stronę www. W Internecie kosztują ok. 25 funtów, ale jak głosi informacja przy wejściu do budynku, także desperat bez rezerwacji ma szansę natychmiast wjechać na taras widokowy. Taka przyjemność kosztuje 100 funtów.

The Shard, Londyn, Wielka Brytania / fot. ShutterstockThe Shard, Londyn, Wielka Brytania / fot. Shutterstock

The Shard, Londyn, Wielka Brytania / fot. ShutterstockThe Shard, Londyn, Wielka Brytania / fot. Shutterstock

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX