Jak się zachować w saunie? [PORADNIK PRZED PIERWSZĄ WIZYTĄ]

Wizyty w saunie nie trzeba planować z dużym wyprzedzeniem, ale wymaga ona pewnych przygotowań oraz znajomości saunowego savoir-vivre'u. Jak się zachować podczas pierwszej wizyty w saunie?
Sauna / fot. Shutterstock Sauna / fot. Shutterstock Sauna / fot. Shutterstock

Jak się przygotować do wizyty w saunie?

O tym, jak zachować się w saunie, opowiada Wojciech Wolski, menadżer Intytutu Wellness & SPA Terma Bania

Jak się przygotować do wizyty w saunie?

Po pierwsze zadbajmy o organizm - nie wybierajmy się do sauny na czczo ani objedzeni.

- Zróbmy tak dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli ktoś nie jadł nic w danym dniu, może mieć problemy z omdleniami. Podobnie po obfitym posiłku żaden wysiłek nie jest wskazany, gdyż organizm, zajęty trawieniem, nie jest na to przygotowany.

Przed wejściem do sauny ściągamy wszystkie elementy biżuterii, które rozgrzane mogą nas później narazić na oparzenia skóry. Warto pomyśleć także o higienie. Po wejściu do saunarium należy skorzystać z prysznica, bez względu na to, czy kąpaliśmy się w domu, czy też nie. Dlatego w swoim podręcznym niezbędniku saunowym warto mieć dwa ręczniki lub ręcznik i pareo oraz klapki. Można zabrać ze sobą także kosmetyki - choćby swój ulubiony żel pod prysznic i balsam do ciała, który wcieramy tuż po zakończonym seansie i prysznicu. Pod natrysk wchodzimy zawsze nago.

Czytanie regulaminu nie należy do przyjemności, jednak warto zapoznać się z nim lub chociaż rzucić okiem, zwłaszcza w zakresie savoir-vivre?u i przeciwwskazań zdrowotnych. Wizyta w saunie, choć służąca relaksowi, powinna być przemyślana.

Sauna parowa / fot. materiały prasowe Sauna parowa / fot. materiały prasowe Sauna parowa / fot. materiały prasowe

W saunie mokrej - zawsze na golasa

W saunie mokrej - zawsze na golasa

Niezwykle ważną zasadą kultury saunowania jest zachowanie nagości. Wynika to z czysto racjonalnych i higienicznych przesłanek. Korzystając z sauny w kostiumie kąpielowym lub slipkach narażamy się na odparzenia ciała. Materiały, z których wykonane są kostiumy, w kontakcie z wysoką temperaturą wydzielają nieprzyjemny zapach, mogą powodować oparzenia okolic intymnych i niszczą się. Nie przyjmując tych argumentów, możemy też wywołać dyskomfort u innych saunowiczów, a przecież saunowanie ma się odbywać w harmonii i relaksować.

Istotna jest pewna wrażliwość i wyczucie. W saunie wszyscy znajdujemy się w szczególnych okolicznościach, stąd wgapianie się w innych, będących na golasa, jest niedopuszczalne i może zakończyć się interwencją obsługi. Mimo że wszyscy naokoło są nadzy, sauna to nie miejsce na seksualne aluzje, a tym bardziej czyny.

- W Saunarium Termy Bania są miejsca, gdzie trzeba być nago, ale także takie jak bar, gdzie należy mieć okrycie w postaci pareo lub ręcznika - mówi Wojciech Wolski z Instytutu Wellness & SPA Terma Bania.

Sauna sucha - tutaj przyda się ręcznik / fot. Shutterstock Sauna sucha - tutaj przyda się ręcznik / fot. Shutterstock Sauna sucha - tutaj przyda się ręcznik / fot. Shutterstock

W saunie suchej - ręcznik jak listek figowy

W saunie suchej - ręcznik jak listek figowy

Do sauny suchej musimy zabrać ręcznik. Nie opatulamy się nim, a rozkładamy na deskach, tak aby po zajęciu miejsca nasza pupa oraz stopy nie dotykały desek.

W łaźni parowej ręcznik jest zbędny, a nawet niewskazany. W związku z temperaturą i wilgotnością tam panującą wszelkie materiały po chwili zmienią się w mokre i ciężkie szmaty.

Kwestia higieny jest rozwiązana poprzez opłukiwanie siedzisk. Przy wejściu znajduje się zawsze wąż z wodą. Należy z niego korzystać po wejściu do łaźni, aby opłukać miejsce, i przy wychodzeniu, aby je zmyć po sobie. Zasada dotycząca ręczników jest ważna, ponieważ zabieranie mokrego ręcznika z łaźni parowej do sauny fińskiej i moczenie nim desek może wzbudzić niezadowolenie niektórych saunowiczów.

Niektórzy upierają się przy ręcznikach lub pareo w łaźni parowej, obawiając się zupełnej nagości. Tym osobom otuchy doda fakt, że tego typu sauny są tak aranżowane, że niemal nic w nich nie widać. Nacisk położony jest na stworzenie relaksującej atmosfery: przyciemnione światło, mnóstwo pary i zapachy, które uspokajają.

Savoir-vivre w saunie / fot. Shutterstock Savoir-vivre w saunie / fot. Shutterstock Savoir-vivre w saunie / fot. Shutterstock

Grzeczne zachowanie w saunie

Grzeczne zachowanie w saunie

Wchodząc do sauny, zostawiamy obuwie przed wejściem. Zachowaniu przyjaznej i kulturalnej atmosfery pomoże też proste "dzień dobry" skierowane do saunujących w środku. W każdej sytuacji należy brać pod uwagę współtowarzyszy - unikajmy głośnych rozmów, śmiechów. Jeśli chcemy przeprowadzić ceremonię, polać kamienie wodą, również warto zapytać, czy nikt nie ma nic przeciwko. Warto też skonsultować się z obsługą.

- Zgodnie z naszym regulaminem nie wolno samemu dozować substancji na piec. Jeśli natomiast gość skonsultuje to z obsługą i uzyska pozwolenie ze strony innych saunowiczów, zezwalamy na samodzielne dozowanie olejków eterycznych. Jednak samowolne działanie może być szkodliwe i pilnujemy, aby wszystko przebiegało zgodnie z zasadami - mówi Wojciech Wolski.

Wychodząc z sauny, żegnamy się.

Jeśli zmieniamy saunę, powinniśmy zawsze opłukać się pod natryskiem. Tym bardziej, jeżeli po wyjściu planujemy się ochłodzić w basenie. Zmywamy pot i dopiero wtedy wchodzimy do wody, co istotne - nago.

Odwiedziny w Saunarium to nie tylko wizyta w saunie, ale cały rytuał z określonymi zasadami. Nie zostały one stworzone po to, aby uprzykrzać nam życie, ale aby umilić i zoptymalizować zabieg ogrzewania i hartowania ciała. Parafrazując przysłowie "Jeśli jesteś w Rzymie, zachowuj się jak Rzymianin" - będąc w saunie, zachowuj się jak prawdziwy saunowicz. To gwarancja niesamowitych wrażeń i pełni relaksu.

Więcej o:
Komentarze (165)
Jak się zachować w saunie? [PORADNIK PRZED PIERWSZĄ WIZYTĄ]
Zaloguj się
 • Gość: xxx

  Oceniono 518 razy 336

  Ja tylko się zastanawiam, czemu przed wyjściem mam się żegnać? Czy takie publicznie okazywanie przekonań religijnych jest na miejscu?

 • slim_slim_slim

  Oceniono 289 razy 265

  W artykule napisane jest "Do sauny suchej musimy zabrać ręcznik. Nie opatulamy się nim, a rozkładamy na deskach, tak aby po zajęciu miejsca nasza pupa oraz stopy nie dotykały desek.", a na wszystkich zdjęciach pokazaniu są ludzie opatuleni ręcznikami. To jak w końcu jest?

 • Gość: DrOz

  Oceniono 123 razy 87

  Ja kupiłem sobie suchą saunę i ustawiłem w piwnicy. To o wiele bardziej higieniczne niż używanie publicznych saun.

 • Gość: MKAK

  Oceniono 140 razy 70

  Artykuł godny polecenia zwłaszcza dla takich osób jak TAA, czyli prostackich snobów smażących gacie w saunie

 • Gość: danny

  Oceniono 409 razy 61

  Sauna to kultura i sposób bycia dla Skandynawów i Niemców. U nas w Polsce jest czymś nowym, tzn. nagość to kultura osobista. Niestety wymaganie tak wysublimowanej kultury w Polsce jest grubą przesadą. My nie rozwinęliśmy kultury nagości, podobnie zresztą jak Anglicy czy Szkoci. Dlatego radykalne stwierdzenia, że w saunie trzeba być nago jest na miejscu w Niemczech ale nie w Polsce. W Polsce będzie tak jak postanowią zwykli ludzie. Zechca się rozbierać będą rozebrani, zechcą wchodzić w kostiumie, będą w kostiumie. Przez autora tekstu przemawiają kompleksy... sorry, ale tak.

 • rave8

  Oceniono 137 razy 57

  Miejsce: Warszawa - ośrodek rekreacyjno sportowy z saunami i basenem.
  Wchodzę do bani ruskiej i ku moim oczom ukazuje się "Gwiazda" opatulona ręcznikiem tudzież kocem wojskowym co najmniej o wielkości 4 metrów kwadratowych. "Gwiazda" ma odsłoniętą twarz i stopy. Od kostek aż ponad szyję "Gwiazda" jest szczelnie osłonięta. "Gwiazda" wyraźnie zbulwersowana na widok nagich osób w saunie wyszła.
  Pytanie za 100punktów: Jaki jest cel wizyty "Gwiazdy" w saunie?

 • lord-p

  Oceniono 76 razy 56

  wiele saun jest przy basenach. Spróbuj tam się rozebrać w saunie, to wezmą policję albo dostaniesz po ryju jako pedofil

 • sorprendida

  Oceniono 62 razy 52

  zauważyłam, że ludzie nie mają problemu z nagością i przestrzeganiem przepisów, jeśli zasady wypisane są wielkimi literami czy piktogramami na wejściu do sauny, a obsługa dba o ich respektowanie , nagle znika problem niezadowolonych rodziców małych dzieci z roznegliżowanych dorosłych, nikt nie wchodzi do sauny w śmierdzących chlorem basenowym kostiumach i klapkach, a czasem czepkach i okularach! wyraźny przekaz oraz wizyta obsługi kulturalnie i grzecznie przypominającej, że siedzimy pupą na ręcznikach, a nie na deskach i ściągamy kostiumy i wszystko działa, ale na to trzeba woli zarządzającego ośrodkiem

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 64 razy 38

  No popatrzcie, to wychodząc z pomieszczenia, w którym wcześniej wchodziłem w interakcje z jakimiś ludźmi, powinienem im powiedzieć "do widzenia". Ach, dzięki ci, gazeto, co ja bym bez ciebie zrobił! Tylko dlaczego ma to dotyczyć tylko sauny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX