Jak się zachować w saunie? [PORADNIK PRZED PIERWSZĄ WIZYTĄ]

Kamila Wierzbicka
28.12.2012 10:48
A A A
Wizyty w saunie nie trzeba planować z dużym wyprzedzeniem, ale wymaga ona pewnych przygotowań oraz znajomości saunowego savoir-vivre'u. Jak się zachować podczas pierwszej wizyty w saunie?

Sauna / fot. Shutterstock

O tym, jak zachować się w saunie, opowiada Wojciech Wolski, menadżer Intytutu Wellness & SPA Terma Bania

Jak się przygotować do wizyty w saunie?

Po pierwsze zadbajmy o organizm - nie wybierajmy się do sauny na czczo ani objedzeni.

- Zróbmy tak dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli ktoś nie jadł nic w danym dniu, może mieć problemy z omdleniami. Podobnie po obfitym posiłku żaden wysiłek nie jest wskazany, gdyż organizm, zajęty trawieniem, nie jest na to przygotowany.

Przed wejściem do sauny ściągamy wszystkie elementy biżuterii, które rozgrzane mogą nas później narazić na oparzenia skóry. Warto pomyśleć także o higienie. Po wejściu do saunarium należy skorzystać z prysznica, bez względu na to, czy kąpaliśmy się w domu, czy też nie. Dlatego w swoim podręcznym niezbędniku saunowym warto mieć dwa ręczniki lub ręcznik i pareo oraz klapki. Można zabrać ze sobą także kosmetyki - choćby swój ulubiony żel pod prysznic i balsam do ciała, który wcieramy tuż po zakończonym seansie i prysznicu. Pod natrysk wchodzimy zawsze nago.

Czytanie regulaminu nie należy do przyjemności, jednak warto zapoznać się z nim lub chociaż rzucić okiem, zwłaszcza w zakresie savoir-vivre?u i przeciwwskazań zdrowotnych. Wizyta w saunie, choć służąca relaksowi, powinna być przemyślana.

Zobacz także
Komentarze (165)
Zaloguj się
 • Gość: xxx

  Oceniono 507 razy 327

  Ja tylko się zastanawiam, czemu przed wyjściem mam się żegnać? Czy takie publicznie okazywanie przekonań religijnych jest na miejscu?

 • slim_slim_slim

  Oceniono 284 razy 260

  W artykule napisane jest "Do sauny suchej musimy zabrać ręcznik. Nie opatulamy się nim, a rozkładamy na deskach, tak aby po zajęciu miejsca nasza pupa oraz stopy nie dotykały desek.", a na wszystkich zdjęciach pokazaniu są ludzie opatuleni ręcznikami. To jak w końcu jest?

 • Gość: DrOz

  Oceniono 120 razy 84

  Ja kupiłem sobie suchą saunę i ustawiłem w piwnicy. To o wiele bardziej higieniczne niż używanie publicznych saun.

 • Gość: MKAK

  Oceniono 136 razy 68

  Artykuł godny polecenia zwłaszcza dla takich osób jak TAA, czyli prostackich snobów smażących gacie w saunie

 • Gość: danny

  Oceniono 405 razy 57

  Sauna to kultura i sposób bycia dla Skandynawów i Niemców. U nas w Polsce jest czymś nowym, tzn. nagość to kultura osobista. Niestety wymaganie tak wysublimowanej kultury w Polsce jest grubą przesadą. My nie rozwinęliśmy kultury nagości, podobnie zresztą jak Anglicy czy Szkoci. Dlatego radykalne stwierdzenia, że w saunie trzeba być nago jest na miejscu w Niemczech ale nie w Polsce. W Polsce będzie tak jak postanowią zwykli ludzie. Zechca się rozbierać będą rozebrani, zechcą wchodzić w kostiumie, będą w kostiumie. Przez autora tekstu przemawiają kompleksy... sorry, ale tak.

 • rave8

  Oceniono 134 razy 54

  Miejsce: Warszawa - ośrodek rekreacyjno sportowy z saunami i basenem.
  Wchodzę do bani ruskiej i ku moim oczom ukazuje się "Gwiazda" opatulona ręcznikiem tudzież kocem wojskowym co najmniej o wielkości 4 metrów kwadratowych. "Gwiazda" ma odsłoniętą twarz i stopy. Od kostek aż ponad szyję "Gwiazda" jest szczelnie osłonięta. "Gwiazda" wyraźnie zbulwersowana na widok nagich osób w saunie wyszła.
  Pytanie za 100punktów: Jaki jest cel wizyty "Gwiazdy" w saunie?

 • sorprendida

  Oceniono 56 razy 48

  zauważyłam, że ludzie nie mają problemu z nagością i przestrzeganiem przepisów, jeśli zasady wypisane są wielkimi literami czy piktogramami na wejściu do sauny, a obsługa dba o ich respektowanie , nagle znika problem niezadowolonych rodziców małych dzieci z roznegliżowanych dorosłych, nikt nie wchodzi do sauny w śmierdzących chlorem basenowym kostiumach i klapkach, a czasem czepkach i okularach! wyraźny przekaz oraz wizyta obsługi kulturalnie i grzecznie przypominającej, że siedzimy pupą na ręcznikach, a nie na deskach i ściągamy kostiumy i wszystko działa, ale na to trzeba woli zarządzającego ośrodkiem

 • lord-p

  Oceniono 68 razy 48

  wiele saun jest przy basenach. Spróbuj tam się rozebrać w saunie, to wezmą policję albo dostaniesz po ryju jako pedofil

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 60 razy 34

  No popatrzcie, to wychodząc z pomieszczenia, w którym wcześniej wchodziłem w interakcje z jakimiś ludźmi, powinienem im powiedzieć "do widzenia". Ach, dzięki ci, gazeto, co ja bym bez ciebie zrobił! Tylko dlaczego ma to dotyczyć tylko sauny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX