Najlepszy samolot świata wg Discovery Channel

pad, Discovery Channel
16.11.2012 19:33
A A A
Każdego dnia po niebie lata prawie 30 tysięcy samolotów przewożących ponad dwa miliony pasażerów i pięć milionów ton ładunków w każdy zakątek naszego globu. Eksperci Discovery Channel wybrali pięć samolotów i ocenili je w pięciu kategoriach, aby wybrać najlepszy samolot świata.

Samolot Eurofighter Typhoon/ fot. Discovery Channel

Gigantyczny Antonow 225, dwupokładowy Airbus A380, bezzałogowy samolot zwiadowczy Global Hawk, najnowocześniejszy myśliwiec świata, Eurofighter Typhoon i transportowiec armii USA, Lockheed C5 Galaxy - oto samoloty, które zostały poddane ocenie Discovery Channel. Eksperci porównali je w pięciu kategoriach, by wybrać najlepszy samolot świata.

Najlepszy samolot świata - szybkość

Który samolot jest najszybszy?

Na pozycji piątej: bezzałogowy rozpoznawczy RQ-4 Global Hawk (prędkość maksymalna - 800 km/h). W czasie jednej misji Global Hawk może zbadać obszar o powierzchni 137 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli większy od Anglii.

Miejsce czwarte: zbudowany jeszcze w ZSRR transportowy Antonow 225. Maszyna, która miała przenosić promy kosmiczne i na swoim koncie ma ponad 100 rekordów świata, na "pełnym gazie" osiąga prędkość 850 km/h. Dziś budowa Antonowa kosztowałaby 300 milionów dolarów.

Miejsce trzecie: Lockheed Super Galaxy C5M - transportowy samolot amerykańskiej armii, używany na misjach od Wietnamu po Afganistan. Jego prędkość maksymalna to 871 km/h.

Na miejscu drugim: największy samolot pasażerski świata, Airbus A380. Mimo wielkich rozmiarów, to bardzo szybka maszyna - jej prędkość maksymalna wynosi 1078 km/h.

Najszybszy samolot świata w tej kategorii nie ma sobie równych. Supernowoczesny myśliwiec Eurofighter Typhoon jest w stanie dwukrotnie przekroczyć prędkość dźwięku - osiąga prędkość do 2045 km/h. To także najbardziej zwrotny myśliwiec świata.

Maszyna składa się z ponad 60 tysięcy części. 33 miesiące po rozpoczęciu budowy gotowe podzespoły trafiają do montowni. Co dwa tygodnie zespołowi oblatywaczy w Wielkiej Brytanii dostarczany jest gotowy samolot. Po serii rygorystycznych prób naziemnych Eurofightera sprawdza się w powietrzu.

Eurofighter debiutował w 1994 roku, stając się najnowocześniejszym odrzutowym myśliwcem świata. Nad jego stworzeniem pracowało sto tysięcy specjalistów. Po niemal dwóch dekadach ta konstrukcja jest podstawą uzbrojenia sił lotniczych sześciu krajów.

Oglądaj "Wielką Piątkę" i poznaj najlepsze pociągi, samoloty, statki i koparki na świecie. Emisja w środy o 22:00 na kanale Discovery ChannelDiscovery Channel

Zobacz także
  Komentarze (5)
  Zaloguj się
  • Gość: Podpisz się

   Oceniono 16 razy 16

   Discovery Channel sie kompromituje. Jak mozna porownywac mysliwiec do samolotu transportowego albo pasazerskiego? I jeszcze "osiągi i zwrotność nieosiągalne dla innych maszyn", "najdoskonalszy samolot swiata" - czysta glupota.

  • Gość: Ja

   Oceniono 13 razy 13

   Ilość błędów i ignorancji w tym artykule po prostu poraża !!
   Omijajcie z daleka !!

  • Gość: gwg

   Oceniono 9 razy 9

   Co to za pierd...y? Większych bzdur dawno nie widziałem - naprawdę.

  • Gość: kaka

   Oceniono 3 razy 3

   można porównywać ale myśliwce do myśliwców , transportowce do transportowców itd !!!!!!!!!!!!!!!!

  • Mirosław Naleziński

   0

   Nie podano mocy - tajemnica? "o mocy 3,5 tysiąca samochodów osobowych" - i to jest moc podana w XXi w.? "Rolls Royce Trent 900 o łącznej mocy 1424 kiloniutonów" - moc w kN?

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX