Samochodem na narty - przepisy obowiązujące za granicą [Niemcy, Austria, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Słowacja)
Autostrady niemieckie (www.bahn.de) są darmowe i nie ma na nich ograniczenia prędkości. Zgodnie z przepisami głębokość bieżnika powinna wynosić 1,6 mm, zimą w czasie opadów śniegu trzeba jeździć na oponach zimowych (za ich brak grozi mandat w wysokości 40-80 euro), a w górach na oznaczonych trasach - używać łańcuchów. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi pół promila, w przypadku kierowców - także zagranicznych - poniżej 21. roku i posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata - zero promili.
Autostrady w Austrii są płatne, a odpowiednią winietkę trzeba nakleić na przedniej szybie auta zgodnie z opisaną na niej instrukcją. Za brak winietki, jej nieodpowiednie naklejenie (np. przy użyciu taśmy) albo tylko położenie za szybą grozi mandat w wysokości 120-240 euro. Ceny winietek dla samochodów osobowych wynoszą: 10-dniowa - 8 euro do końca 2012 r. i 8,30 euro od 1 stycznia 2013 r.; dwumiesięczna - odpowiednio: 23,40 euro i 24,20 euro; roczna - 78,80 euro i 80,60 euro. 23-kilometrowy odcinek autostrady A14 między granicą Niemiec a Hohenems można pokonać na specjalnej winietce jednoprzejazdowej - jest to najtańszy sposób na dojazd do Szwajcarii.
Dopuszczalna prędkość wynosi: 50 km/h w terenach zabudowanych, 100 km/h na drogach krajowych i 130 km/h na autostradach. Od 1 listopada obowiązują opony zimowe, w trudnych warunkach - także łańcuchy, a w razie awarii lub wypadku osoby wychodzące z auta muszą być w kamizelkach odblaskowych (obowiązuje także trójkąt). Ważne: 1 stycznia 2012 r. został wprowadzony nowy przepis tworzenia tzw. uliczek ratunkowych dla przejazdu karetek, policji i innych pojazdów na sygnale. Wolny pas musi być zostawiony na autostradach i drogach szybkiego ruchu już w momencie tworzenia się korka, a nie dopiero wtedy, kiedy zbliżają się pojazdy uprzywilejowane. Mandat dla kierowców, którzy nie będą uczestniczyć w tworzeniu pasa ratunkowego wynosi 726 euro, a w przypadku uniemożliwienia przejazdu służbom ratowniczym - do 2180 euro. Karana jest także jazda po pasie za pojazdem uprzywilejowanym. Mapa płatnych dróg i autostrad, zasady tworzenia uliczki ratunkowej i więcej informacji o podróżowaniu po Austrii: www.asfinag.at i www.austria.info.
We Włoszech w oznaczonych rejonach górskich na ośnieżonych i oblodzonych drogach trzeba używać łańcuchów - bez nich służby drogowe nie pozwolą na przejazd. W razie awarii wysiadających obowiązuje - podobnie jak w Austrii - odblaskowa kamizelka. Mandat za jazdę bez zapiętych pasów wynosi od ok. 30 euro, za prowadzenie po pijanemu - do 1000 euro.
Autostrady są płatne na bramkach zjazdowych, ceny wynoszą średnio ok. 5-6 eurocentów za kilometr. Poza tym płaci się za przejazdy niektórymi przełęczami oraz tunelami: Mount Blanc i Frejus (z Francji), a także św. Bernarda i Munt la Schera (ze Szwajcarii). Mapy płatnych dróg, kalkulacje kilometrów i kosztów przejazdu, bieżące informacje o ruchu i utrudnieniach: www.autostrade.it.
W Szwajcarii zimą zaleca się podróżowanie na oponach zimowych, a wybierając się w niektóre górskie regiony trzeba zabrać łańcuchy. Niektóre podrzędne szwajcarskie drogi od listopada są zamknięte, o czym informują specjalne znaki. Dopuszczalna prędkość na autostradach wynosi 120 km/h, a jej przekroczenie karane jest wysokimi mandatami. Mandatem i konfiskatą urządzenia kończy się także posiadanie antyradaru.
Przejazd autostradami jest płatny na podstawie całorocznej winietki w cenie 40 franków (mandat za jej brak lub niewłaściwe naklejenie wynosi 200 franków). Za przejazd tunelami zwykle się nie płaci - z wyjątkiem wspomnianych już tuneli św. Bernarda i Munt le Schera - a niektórymi można przewieźć samochód na specjalnych platformach kolejowych. Informacje o autostradach i na temat ruchu (na bieżąco): www.autobahnen.ch.
Żeby korzystać z dróg szybkiego ruchu i autostrad słowackich trzeba wykupić winietkę w cenie: 10-dniowa - 10 euro, miesięczna - 14 euro, roczna - 50 euro (kierowcy samochodów ciężarowych płacą za przejechane kilometry). Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradach wynosi 130 km/h, zgodnie ze słowackimi przepisami na ośnieżonych drogach trzeba używać opon zimowych o minimalnej głębokości bieżnika 3 mm, na przedniej szybie mogą być przyklejone jedynie aktualne winietki (dotyczy to także tych z innych krajów), nie wolno na niej montować również GPS i innych urządzeń ograniczających widoczność. Mapy płatnych dróg i więcej informacji: www.ndsas.sk i www.emyto.sk.
Winietki uprawniające do przejazdu autostradami czeskimi kosztują: roczna - 1500 koron (ok. 250 zł), miesięczna - 440 koron, tygodniowa - 310 koron (uwaga: sobota-sobota, bo tak zwykle jeździ się na narty, to osiem dni). Do kontroli trzeba zachować także zakupiony wraz z winietką kupon kontrolny. Mandat za brak, złe umieszczenie albo posiadanie na szybie nieważnej winietki wynosi 15 tys. koron. Od listopada na oznaczonych drogach obowiązują opony zimowe o głębokości bieżnika przynajmniej 4 mm. Dopuszczalna zawartość alkoholu wynosi 0 promila, a za prowadzenie pod wpływem alkoholu grożą nawet 3 lata więzienia. Mapa płatnych dróg, informacje o ruchu na bieżąco: www.motorway.cz.
Gość: Podpisz się
Oceniono 9 razy 9
"Na narty samochodem z Polski"
A samochodem wyprodukowanym w innym kraju też można pojechać? Wiem, czepiam się, ale...