Polska: szlaki na jesienne wycieczki [Kotlina Sandomierska, Jura Krakowska-Częstochowska, Góry Izerskie, Roztocze, Pogórze Karpackie]

Traseo.pl
18.10.2012 14:27
A A A
Propozycje krótkich wycieczek po Polsce na jesienne popołudnia lub weekendy - urokliwe zakątki i wielu miejsc wytchnienia dla szukających ciszy i spokoju z dala od ulicznego gwaru.

Szlak Starego Wisłoka (Kotlina Sandomierska)

Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka

Stopień trudności: Średni

Dystans: 17,6 km

Lokalizacja: Polska, podkarpackie, Trzebownisko

Autor: lgdeurogalicja

Szlak prowadzi wzdłuż koryta starego Wisłoka, który przed laty zmienił swój bieg i na odcinku wytyczonej trasy przecina teren trzech gmin: Trzebownisko, Krasne i Czarna. Trasa 17-kilometrowego szlaku powstała z myślą ocalenia tego jakże ciekawego miejsca przed jego degradacją. Nie brak tu charakteryzujących starorzecze zakoli, urokliwych zakątków i wielu miejsc wytchnienia dla szukających ciszy i spokoju z dala od ulicznego gwaru. To niejako przystań dla zmęczonych codziennym pośpiechem i stresem. Tu każdy może zatrzymać się na chwilę, by odetchnąć. Szlak można pokonać pieszo, wędrując oznakowaną błękitnym kolorem ścieżką. Amatorzy jazdy na dwóch kółkach mają do dyspozycji centralną część szlaku, która prowadzi przez wieś Palikówka. Natomiast zapaleńcy crossowych wyczynów mogą spróbować swoich sił na całej długości trasy, ale to przygoda tylko dla odważnych.

Szlak Starego Wisłoka (Kotlina Sandomierska) / fot. lgdeurogalicjaSzlak Starego Wisłoka (Kotlina Sandomierska) / fot. lgdeurogalicja

Stare koryto Wisłoka to teren pełen zieleni, ostoja wielu gatunków roślin i zwierząt, dlatego baczny obserwator z pewnością zauważy wiele ciekawych, a nawet rzadkich okazów. Szlak można przemierzać nie tylko latem, każda pora roku tworzy odmienny krajobraz i przyciąga swoim urokiem. Trasa jest atrakcyjna nie tylko pod względem walorów przyrodniczych, ale też ciekawych obiektów architektonicznych i kulturalnych. Z uwagi na liczne, często bardzo tajemnicze postacie i legendy związane z tym obszarem, wzdłuż szlaku usytuowane są rzeźby symbolizujące tradycyjne opowieści oraz podkreślające unikatowy i tajemniczy charakter Szlaku Starego Wisłoka. Krajobraz starorzecza tworzą liczne zakola nadające mu charakter wijącej się wstęgi. Wśród pól i łąk, które sąsiadują ze starorzeczem, pasmo zadrzewień i bujnej roślinności tworzy niecodzienny widok (najlepiej oglądać go z lotu ptaka). Naturalne warunki panujące na starorzeczu oraz odmienny typ biotopu wodnego w porównaniu z korytem rzeki przyczyniły się do powstania urozmaiconej szaty roślinnej oraz bogatej fauny. Dodatkowo woda starorzecza jest cieplejsza od wody korytowej i w większości odcinków jest to zbiornik nieprzepływowy o nieznacznej wymianie wód. Powoduje to bardzo szybki rozwój roślinności wodnej i często doprowadza do szybkiego procesu wypłycania koryta.

Trasy i mapy interaktywne dostarcza:

Traseo.pl

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX