Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Cosmic Underground - kolejowa podróż w czasie

Nauka i sztuka
Nauka i sztuka
Czy teorię naukową można wyrazić poprzez sztukę? Pracownicy Fundacji Platon, a także toruńskiego instytutu badawczego B61, którzy zajmują się zgłębianiem wiedzy na temat Kosmosu, udowadniają, że nauka i sztuka wcale nie muszą tworzyć osobnych planet. Ba, dzięki polskim i zagranicznym aktorom i performerom pokazują, w jaki sposób jedno może wyrażać drugie. Właśnie to - zaprezentowanie światu martwej, bezcielesnej teorii w sposób nietypowy, bo za pomocą spektakli artystycznych - jest jednym z głównych założeń twórców projektu Cosmic Underground. Zatem po kolei...

Najpierw sztuka
Najpierw sztuka
Cosmic Underground to przede wszystkim wydarzenie artystyczne. Projekt tworzą spektakle teatralne, muzyczne happeningi i wystawy. Całość opiera się głównie o instalacje audiowizualne. W wydarzeniu bierze udział ponad trzydziestu wykonawców z Polski i zagranicy - Łotwy, Estonii i Portugalii. Nasz kraj będą reprezentować artyści i aktorzy, a wśród nich Stefan Kornacki, Mariusz Lubomski, Tomasz Cebo, Radosław Smużny, Krystian Wieczyński, Łukasz Ignasiński, Maciej Cegłowski, a także zespół SOFA i raper L.U.C. Nie zabraknie również obecności europejskich i polskich naukowców m.in. z Instytutu B61.
Sceną wydarzeń, chyba najbardziej nietypową w historii polskiego teatru, jest pociąg towarowy. Główną oś przedsięwzięcia stanowią mini spektakle składające się na jeden niezwykły teatr. W trakcie godzinnego przedstawienia animatorzy zabierają widzów w podróż po dziesięciu wagonach maszyny.
Tomasz Cebo / materiały prasowe

Międzykulturowa podróż ze Wschodu na Zachód
Międzykulturowa podróż ze Wschodu na Zachód
Przez całą jesień pociąg Cosmic Underground oferuje mieszkańcom Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Portugalii tanią i niezwykle ciekawą podróż międzykulturową ze wschodu na zachód. "Podróż" zarówno w przenośnym, jak i dosłownym znaczeniu tego słowa.
A wszystko zaczęło się w Tallinie. To w stolicy Estonii 20 września do pociągu wsiedli pierwsi "pasażerowie". Następnie Cosmic Underground ruszył do Wilna i Rygi, a już 15 października zawita w Warszawie. Kolejne, ostatnie przystanki na trasie znajdują się w Portugalii (m.in. w Lizbonie). Inicjując podróż od Bałtyku po Półwysep Iberyjski organizatorzy przedsięwzięcia spełniają swój kolejny zamysł, aby nietypową wycieczką kolejową połączyć dwa europejskie bieguny - Wschód i Zachód. - Jest to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również ogromne wyzwanie logistyczne ze względu na różnicę szerokości torów na wschodzie, zachodzie i w Europie środkowej. Pokonując wszystkie trudności pokazujemy, że Europa nie ma granic - mówi Jan Świerkowski, pomysłodawca i główny producent projektu. W informacji prasowej z kolei czytamy, że "sercem projektu jest łączenie ludzi, niezależnie od różnic historycznych, kulturowych i językowych. Infrastruktura europejskich kolei staje się strumieniem do promowania dialogu i równości".
Pociąg towarowy Cosmic Underground / Pauliana Valente Pimentel

Stacje Jelenia Góra, Warszawa Zachodnia i Toruń jeszcze przed nami
Stacje Jelenia Góra, Warszawa Zachodnia i Toruń jeszcze przed nami
Niespełna cały miesiąc artyści podróżują po naszym kraju. 5 października pociąg wjechał do Bydgoszczy; na chwilę stanął też w Poznaniu, Legnicy i Wrocławiu. W weekend 13 października pociąg zawita do Jeleniej Góry, a w kolejnym tygodniu wjedzie na stacje Warszawy (15-17.10) i Torunia (19-21.10). W stolicy spektakle Cosmic Underground będą wystawione osiem razy (cztery dziennie) - o 18:01, 19:31, 21:01 i 22:31. Wstęp nie kosztuje ani złotówki. Nie oznacza to jednak, że widzowie dostaną się do środka zupełnie za darmo, bowiem udział w wydarzeniu kosztuje każdego uczestnika zaakceptowanie trzech warunków:
"Po pierwsze: zgadzam się woluntarystycznie oddać jedną godzinę swojego czasu, po drugie: deklaruję nie rościć pretensji do zwrotu użyczonej godziny pod żadnymi warunkami i po trzecie: obiecuję zachowywać się odpowiednio i słuchać przewodników podczas przedstawienia". Po spełnieniu wszystkich wymogów na widzów czeka już tylko fantastyczna zabawa.
Widzowie przed wejściem do pociągu Cosmic Underground / Pauliana Valente Pimentel

Badania nad historią czasu
Badania nad historią czasu
Czy można złapać, zmierzyć albo zamknąć w klepsydrze czas? Fascynacje czasem naukowców z instytutu B61 to temat audiowizualnych spektakli Cosmic Underground. Artyści i aktorzy opowiadają w nich o badaniach nad tą wielkością fizyczną, inspirowanych teorią względności Alberta Einsteina. Badacze stawiają sobie za cel pojąć istotę czasu, a także ustalić, co dzieje się z jedną godziną regularnie traconą i odzyskiwaną podczas przesilenia letniego i zimowego. Jaki jest tego efekt? "Naukowcy odkryli, że w jednej godzinie zawarte są smaki zapachy, uczucia, emocje, dźwięki, kształty oraz ruch". Cosmic Underground to niesamowite laboratorium czasu i przestrzeni.
Czytaj więcej na temat projektu Cosmic Underground.
Warszawa 15-17.10 i Toruń 19-21.10.