Indie - zabytki indyjskich miast

Wydawnictwo Dragon, Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć
31.08.2012 14:18
A A A
Sprawdź, co zobaczyć w Agrze, a co w Bombaju, Delhi, czy Waranasi. Jakie zabytkowe zespoły zobaczyć?

Tadź Mahal, Indie/Shutterstock

Tadź Mahal

Olśniewający swoim pięknem i idealnymi proporcjami harmonizującymi z białym marmurem Tadź Mahal stał się wizytówką Indii. Należy do najpopularniejszych obiektów turystycznych, zarówno dla miejscowych, jak i zagranicznych podróżnych. Budowla wzniesiona przez władcę Szahdżachana dla upamiętnienia ukochanej żony Mumtal Mahal, która zmarła w 1631 r., została okrzyknięta najwspanialszym pomnikiem miłości. Tadź Mahal wzniesiono siłą 20 tys. robotników, którzy ukończyli budowę w 1653 r. Na teren mauzoleum prowadzi Brama Saraceńska, dalej do celu wiodą marmurowe ścieżki. Grobowiec znajdujący się na podwyższeniu mierzy 74 cm wysokości. Przykrywa go okazała bulwiasta kopuła, skontrowana ustawionymi w narożnikach smukłymi minaretami. Zewnętrzne dekoracje budowli uważane są za najwspanialszy przykład architektury mughal. Wokół kompleksu rozpościerają się ogrody.

Czerwony Fort

Czerwony Fort, IndieCzerwony Fort, Indie/Shutterstock

Budowę fortu w Agrze, usytuowanego na brzegu Jamuny rozpoczął w 1565 r. Akbar, władca państwa Wielkich Mogołów. Potężne mury o wysokości 20 m i szerokości 2,5 m wzniesiono z czerwonego piaskowca. W obrębie fortu znajduje się kompleks budynków. Najbardziej imponującą budowlą jest słynny wykonany z marmuru meczet Moti Masjid (meczet Perłowy). W DiwaniKhas, sali audiencji prywatnych znajdował sie równie słynny Pawi Tron, przeniesiony później do Delhi. Na terenie fortu wybudowano kilka pałaców, w tym Jahangiri Mahal, w którym mieszkały żony Akbara oraz Shish Mahal - Pałac Luster, w którym mieściła się królewska garderoba; meczety: Mina Masjid (Niebiański), Nagina Masjid (Klejnot) i kolejny wspaniały perłowy Khas Mahal.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Zobacz także
Komentarze (5)
Zaloguj się
 • Gość: Wiśniewsaka

  Oceniono 1 raz 1

  jxchshjhscbbbbbbbbbba

 • 0

  Tadź Mahal. Ikona Indii, symbol miłości, turystyczny produkt wart miliardy. Epitety można mnożyć. A jaka jest prawda o Tadź Mahal? azja-wycieczki.blogspot.com/2015/01/tadz-mahal-taj-mahal.html

 • Gość: kupa

  Oceniono 1 raz -1

  kupa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX