Ciekawe trasy kajakowe według internautów [TRASEO.PL]
Traseo.pl
Weekend w kajaku to zdrowa porcja ruchu i nowe spojrzenie na to, co dookoła. Polecamy 5 tras kajakowych, które różnią się od siebie charakterem i stopniem trudności. Trasy turystyczne i interaktywne mapki, które pozwolą zaplanować wycieczkę, dostarcza serwis Traseo.pl.
Zamek Czorsztyński i Jezioro Czorsztyńskie / fot. Tomasz Gebus BE&W Zamek Czorsztyński i Jezioro Czorsztyńskie / fot. Tomasz Gebus BE&W
Wycieczka pieszo-wodna po Jeziorze Czorsztyńskim
Wycieczka pieszo-wodna po Jeziorze Czorsztyńskim
Jezioro Czorsztyńskie leży pomiędzy Pieninami i Gorcami i jest zaporowym zbiornikiem wodnym na Dunajcu. Walory rekreacyjne jeziora przyciągają wielu miłośników sportów wodnych. Wycieczkę rozpoczynamy we wsi Frydman położonej na Spiszu, w miejscu, gdzie rzeka Białka wpada do Jeziora Czorsztyńskiego. Frydman to jedna z najbardziej atrakcyjnych wsi Podtatrza, jej historia sięga przełomu XIII i XIV wieku. Warto zobaczyć stojący na rynku wczesnogotycki kościół św. Stanisława z wyjątkową wieżą zwieńczoną późnorenesansową attyką oraz ośmiokątną kaplicą. Inny ciekawy zabytek na trasie to kasztel (obronny dwór) z 1585 roku, zbudowany przez węgierskich władców tych okolic - Horwathów. W pobliżu miejsca, gdzie Białka wpada do Jeziora Czorsztyńskiego (zwanego także Pienińskim Morzem), działa popularne pole kempingowe. W okolicy Frydmana warto odwiedzić trzy rezerwaty: Zielone Skałki, Niebieska Dolina oraz Przełom Białki. Przy brzegu Jeziora Czorsztyńskiego znajduje się przystań, gdzie można wypożyczyć łódki, rowerki wodne i kajaki. W tym miejscu rozpoczynamy druga część wycieczki - pożyczamy rowerek wodny i opływamy jezioro dookoła (5 godzin). Płynąc wzdłuż południowego brzegu jeziora Czorsztyńskiego mijamy malowniczy Rezerwat Zielone skali. Po około 2 godzinach spokojnego pedałowania docieramy do zachodniej części jeziora, gdzie na dwóch przeciwległych brzegach wznoszą się dwa czorsztyńskie zamki. Obydwa są pięknie położone nad wodą, więc z poziomu jeziora prezentują się wspaniale. Zamek w Niedzicy jest bardziej znany, a wiele osób zalicza go do czołówki najładniejszych polskich warowni. Drogę powrotną pokonujemy wzdłuż północnego brzegu jeziora. Trasa jest równie atrakcyjna dla kajakarzy.
Autor: mongiz
Trasy i mapy interaktywne dostarcza:
REKLAMA
Przełom Dunajca. Dunajec płynie siedmioma pętlami w skalistym kanionie Pienin, nad którym wznoszą się liczące kilkaset metrów wysokości pionowe wapienie Sokolicy i innych pienińskich szczytów. Warto spojrzeć na rzekę z Sokolicy (747m n.p.m.), gdzie wbrew grawitacji rośnie słynna samotna sosenka. Spływ przełomem tratwami to jedna z największych atrakcji turystycznych w kraju. Przełom Dunajca/Fot. Shutterstock
Spływ kajakowy Przełomem Dunajca
Spływ kajakowy Przełomem Dunajca
Dunajec to znana prawie każdemu górska rzeka, stanowiąca prawy dopływ Wisły. Malowniczo meandruje w najpiękniejszych zakątkach Pienin i ten fragment właśnie upodobali sobie miłośnicy sportów wodnych. Przełom Dunajca to nie tylko wspaniałe widoki na Pieniny podczas spływów na tratwach z flisakami, ale również pełne adrenaliny spływy kajakowe i w pontonach. Warto wybrać się tu większą ekipą, gdyż pływanie w małej grupie lub samemu może być niebezpieczne w przypadku wywrotki na bystrzach, które miejscami są dość silne ? nurt Dunajca jest rwący. Dunajec nie jest rzeką na pierwszy spływ kajakiem jednoosobowym, w ten sposób mogą pływać jedynie osoby doświadczone lub pod okiem instruktora. Szczególnie przyjemne są spływy w upalne dni, ponieważ woda w Dunajcu zazwyczaj jest bardzo zimna. Podczas spływu koniecznie trzeba założyć kamizelkę i kask. Przełom Dunajca robi spore wrażenie nie tylko za sprawą walorów samej rzeki, zachwyca również wysokimi, stromymi zboczami, porośniętymi soczyście zieloną roślinnością. Z dołu można oglądać znane pienińskie szczyty: Trzy Korony, Sokolicę. Sam spływ zajmuje kilka godzin i nie jest męczący, szczególnie na tratwie, gdzie w zasadzie tylko się siedzi i ogląda wspaniałe krajobrazy oraz słucha opowieści i zagadek flisaków (najczęściej: po której stronie rzeki będzie góra, którą widzimy na horyzoncie). A zgadnąć jest naprawdę niezwykle trudno, ponieważ rzeka na przełomie jest bardzo kręta.
Autor: michal
Jezioro Biskupińskie / Fot. flickr.com Jezioro Biskupińskie / Fot. flickr.com
Kajakowy Szlak Starej Baśni
Kajakowy Szlak Starej Baśni
Szlak Starej Baśni przebiega przez najciekawsze pod względem przyrodniczym fragmenty województwa kujawsko-pomorskiego, łącząc na przemian urokliwe fragmenty tutejszych rzek i kanałów z licznymi, mniejszymi i większymi jeziorami. Kilkudniowy spływ tą trasą spodoba się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym kajakarzom. Trasa spływu kajakowego z Kruszwicy do Żnina liczy nieco ponad 74 km, najlepiej całość rozłożyć na 3-5 dni, by móc w pełni rozkoszować się urokami okolicy. Szlak biegnie jeziorami rynnowymi oraz rzekami: Noteć, Foluska Struga i Gąsawka. Część trasy pokonuje się również Kanałem Noteckim. Przy sprzyjających warunkach pogodowych, bez silnego wiatru, spływ należy do dość łatwych. Problemy mogą wystąpić w kilku miejscach, gdzie należy przenieść lub przewieźć kajaki, a niekiedy także przedzierać się przez zarośniętą trzciną rzekę. Szlak jest jednak na tyle atrakcyjny, że warto nieco się natrudzić, by go pokonać.
Szczegółowy przebieg spływu: Kruszwica - Różniaty - Kanał Notecki - Pakość - Jezioro Mielno - Barcin - Turek - Jezioro Kierzkowskie - Jezioro Ostrowieckie - Jezioro Foluskie - Jezioro Chomiąskie - Drewno - Jezioro Oćwieckie - Jezioro Biskupińskie - Jezioro Weneckie - Jezioro Skarbińskie - Jezioro Małe Żnińskie
Autor: IT_Znin
Jeziora Mazurskie - Jezioro Orzysz Jeziora Mazurskie - Jezioro Orzysz / Wojciech Wójcik / BE&W
Kajakiem dookoła jeziora Orzysz
Kajakiem dookoła jeziora Orzysz
Jeden z najsłynniejszych szlaków kajakowych na Mazurach, pozwalający w pełni cieszyć się mazurską przyrodą. Trasa prowadzi przez Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, jej celem jest przemierzenie urokliwych zatok jeziora Orzysz oraz kotwiczenie przy znajdujących się na nim wysepkach. Wycieczkę po Jeziorze Orzysz rozpoczynamy przy plaży miejskiej w Orzyszu. Kierujemy się w lewo, w kierunku plaży i ośrodka WDW, trzymając się prawej strony jeziora. Dopływamy do wyspy z dużą ilością pomostów obsadzonych przez mewy, tzw. Wyspy Róż. Kiedyś na Wyspie Róż mieścił się ośrodek wypoczynkowy, do którego dojazd prowadził tylko przez jeden mostek. Tam skręcamy w prawo i przepływamy przesmykiem do jednej z zatok jeziora Orzysz, która nazywana jest przez miejscowych Złotą Zatoką. W czasie zakwitu wody niemal cała tafla zatoki pokryta jest białymi liliami wodnymi oraz grążelami żółtymi. Na wodach zatoki można obserwować mewy i kormorany. Zatoka jest również dobrym miejscem do połowów ryb, gdyż nie jest zbyt głęboka. Ze Złotej Zatoki wpływamy dość wąskim przesmykiem na jezioro Kamieńskie, skąd widać największą część Jeziora Orzyskiego. Wzdłuż brzegu znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych, pola namiotowe i prywatne działki. My przecinamy jezioro i wpływamy do kolejnej zatoki zwanej Odoje, skąd ruszamy w drogę powrotną, przecinając kolejną, małą i bardzo spokojną zatoczkę. Przepływamy małym przesmykiem, mijając żeremia bobrów, i dopływamy do plaży miejskiej, gdzie kończymy wycieczkę. Trasę tę można pokonać łódką, motorówką, skuterem wodnym lub kajakiem. Przy tym ostatnim trzeba się liczyć z dużymi falami przy wietrznej pogodzie.
Autor: guber
Spływ kajakowy Tanwią (dla zaawansowanych)
Spływ kajakowy Tanwią (dla zaawansowanych)
Tanew rozpoczyna swój bieg spod Wielkiego Działu, jednego najwyższych wzniesień polskiej części Roztocza. Od miejscowości Rebizanty rzeka wkracza na teren Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, zarazem opuszczając Roztocze i wpływając do Kotliny Sandomierskiej. To właśnie tu rozpoczyna się najpiękniejszy odcinek rzeki objęty ochroną w postaci rezerwatu Nad Tanwią. Trudny odcinek rzeki Tanew. Praktycznie podczas całego spływu nie ma możliwości skrócenia ani zrezygnowania z trasy. Odcinek jest zarośnięty, z wieloma powalonymi drzewami (niektóre można pokonać pod konarami, ale większość przeszkód wymaga przenoszenia lub przeciągania kajaka). Woda sięga niekiedy 1,5 m głębokości. Kolejne utrudnienie to łachy piasku, na których osiada kajak - Tanew wije się wśród lasów i pól, tworząc przepiękne meandry. Nie należy się jednak tym wszystkim zniechęcać. Osobliwością rezerwatu Nad Tanwią są 24 progi skalne na odcinku około 400 merów, które tworzą serię małych wodospadów (maksymalnie do 30 cm) zwane szumami lub szypotami. W końcowym odcinku rezerwatu czekają nas kolejne szumy, z których niełatwo jest spłynąć, trzeba wyjść z kajaka. Ciekawym miejscem na trasie spływu jest ujście do Tanwi rzeki Jeleń. Na rzece Jeleń występuje najwyższy na Roztoczu wodospad zwany Jelonkiem, który mierzy około 1,5 m wysokości. Nieopodal tego miejsca znajduje się wzgórze zwane ?Kościółkiem?, owiane wieloma legendami (najprawdopodobniej było to wczesnośredniowieczne grodzisko). Dalej trasa spływu prowadzi niemal wyłącznie przez piękne lasy Puszczy Solskiej. W dolinie rzeki można obejrzeć wiele roślin objętych ochroną, a także ciekawe gatunku ptaków, dlatego też podczas spływu bezwzględnie należy zachować ciszę. Po około 13 km docieramy do mostu w Borowych Młynach. To niewielka leśna osada powstała po II wojnie światowej na miejscu dawnej wsi Głuchy. We wsi na uwagę zasługuje duży kamienny krzyż ustawiony na pamiątkę tolerancji religijnej z 1905 roku. Tu kończymy nasz spływ, ale chętni mogą go kontynuować zaczynając kolejny etap.
"Wycieczka pieszo-wodna po Jeziorze Czorsztyńskim "
Pokażcie mi tego co chodził pieszo po Jeziorze Czorsztyńskim. Znam podobny przypadek z Biblii ale to nie ten kaliber wydarzeń
3alfa.alfa
Oceniono 2 razy
2
Dziś my Święto Wisły 2013 i Kajakową Masę Krytyczną , a w GW ani słowa na ten temat.
Za to w serwisie szczycącym się nazwą "Podróże " mamy odgrzewane zdjęcia ze Shutterstocka które widziałem już ze sto razy
Gość: Karina
Oceniono 6 razy
2
Jeżeli wtym zestawie nie ma najpiękniejszego szlaku po Krutyni to można ten ranking wrzucić do kosza!
Gość: Kajakarz
Oceniono 1 raz
1
Krutyń - napiękniejsza??? He He He!
Trzcina i krzaki, trzcina i krzaki, trzcina i krzaki, trzcina i krzaki, z rzadka jakaś kaczka lub łabędź.
strupii26
Oceniono 1 raz
1
Fajna sprawa, rzeka wda jest też piękna www.splywy.pl/wda/ uwielbiam pływać kajakiem po niej!!!
W centrum Polski pływamy po rzece Grabi (łódzkie) kajaki-grabia.blogspot.com/2013/04/szalona-grabia-i-my.html
matysek765
Oceniono 1 raz
-1
jezioro czartoryskie jakos nie mnie zachwycilo. Sa zdecydowanie lepsze trasy. Ja preferuje takie bardziej dzikie i niebezpieczne. Jako ze lubie takie trasy dla bardziej zaawansowanych musialem zakupic odpowiedni sprzet w sklepie online www.kajakcentrum.pl/ To byla swietna inwestycja i teraz jestem dobrze przygotowany na kazdy splyw
1a.a
Oceniono 3 razy 3
"Wycieczka pieszo-wodna po Jeziorze Czorsztyńskim "
Pokażcie mi tego co chodził pieszo po Jeziorze Czorsztyńskim. Znam podobny przypadek z Biblii ale to nie ten kaliber wydarzeń