Z pasją o podróżach, wycieczkach i wyjazdach

Gazeta.pl > Podróże >  Nowości

Czechy skalne miasto. Najciekawsze parki skalne w Czechach

Pascal. Przewodnik Ilustrowany - Czechy
18.06.2012 11:08
A A A Drukuj

Czechy skalne miasto - Adrspach / Shutterstock

Czechy skalne miasto - Adrspach

Wejście na teren jednego z najpiękniejszych skalnych miast Europy znajduje się parę kilometrów na wschód od wsi Dolni Adrspach, na południe od szosy i linii kolejowej z Trutnova.

Do najciekawszych formacji w skalnym mieście prowadzi okrężny, nieprawdopodobnie malowniczy (szczególnie w końcowej części) szlak zielony. Początkowo biegnie wygodną ścieżką wzdłuż potoku (z efektownymi pasażami międzyskalnymi), mijając po drodze liczne interesujące skały, jak Homole cukru (Głowa Cukru), Gotická brána (Gotycka Brama - dzieło ludzkich rąk), Krakonošovo sezení (Fotel Karkonosza) i Sloní trh (Słoniowy Rynek). Na końcu trasy szumią dwa wodospady: Malý vodopád (mały) i Velký vodopád (wielki), a nieopodal strome schodki prowadzą do położonego wyżej Jeziorka Adrspasskiego.

Warto spróbować kilkunastominutowej przejażdżki łodzią-tratwą. Co prawda widoki są przeciętne, ale obsługa zabawia turystów ciekawą rozmową. Z przystanku końcowego na południe do Teplickich skál odbiega szlak żółty (ok. 2 km). Dopiero tutaj (przy powrocie do parkingu) zaczynają się prawdziwe atrakcje skalnego miasta. Droga powrotna biegnie to w górę, to w dół, raz po raz roztaczając przed zwiedzającymi przepiękne widoki. Jedna z mijanych po drodze skał to słynni Milenci (Kochankowie).

Komentarze (8)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX