Ukraina wycieczki - miejsca poza utartym szlakiem

Karpaty, Morze Azowskie, rozlewiska Dunaju. To rejony Ukrainy, gdzie wciąż można odnaleźć dzikie, odludne zakątki. Nie każdy poczuje się tu swobodnie. Ale pasjonaci niezwykłych atrakcji i niepopularnych szlaków na pewno poczują zew przygody.
Wilkowo, Delta Dunaju, Ukraina wycieczki / Shutterstock Wilkowo, Delta Dunaju, Ukraina wycieczki / Shutterstock Wilkowo, Delta Dunaju, Ukraina wycieczki / Shutterstock

Ukraina wycieczki, Wilkowo - miasteczko na rozlewiskach Dunaju

Ukraina wycieczki, Wilkowo - miasteczko na rozlewiskach Dunaju

Wilkowo to niewielkie miasto (9,5 tys. mieszkańców) w południowo-zachodniej Ukrainie, ok. 200 km za Odessą. Leży ono w niezwykłym miejscu - na rozlewiskach w Delcie Dunaju, na samym krańcu Ukrainy. Nietypowa lokalizacja przyciąga do Wilkowa poszukiwaczy przygód, ale nie tylko... Wilkowo skrywa też pewną ciekawostkę etnograficzną. Osadę zamieszkują Lipowianie, potomkowie starowierców. Tu, na mokradłach Dunaju, w XVIII wieku założyli oni kolonię, znajdując schronienie przed prześladowaniami ze strony Rosjan.

Wilkowo, choć zaniedbane, jest nietypowe pod każdym względem. Mieszkańcy miasteczka trudnią się rybołówstwem, a po rzece wciąż poruszają się drewnianymi łódkami rybackimi. Równie dobrze, jak stare łodzie służą im prowizoryczne kładki i mosty, które wytyczają szlaki na rozlewiskach Dunaju.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Siwasz, Ukraina wycieczki / Shutterstock Siwasz, Ukraina wycieczki / Shutterstock Siwasz, Ukraina wycieczki / Shutterstock

Ukraina wycieczki, Siwasz - Zgniłe Morze

Ukraina wycieczki, Siwasz - Zgniłe Morze

Siwasz tworzą płytkie, słone zatoki położone w północno-wschodniej części Półwyspu Krymskiego. Od Morza Azowskiego, z którym wody Siwaszu łączą się przez wąską cieśninę na północy, oddziela je długi na 110 km wał - Mierzeja Arabacka. Brzegi zatok pokrywają bagna, a ich dno jest muliste. Głębokość wody sięga tu do 3 m, ale zwykle nie przekracza 2 m. Z zatok, na długości ok. 200 km, wystają nieduże wysepki.

Siwasz nazywa się inaczej Zgniłym Morzem albo Morzem Gnilnym. Latem wody zatokowe nagrzewają się, dlatego ich zapach staje się nieprzyjemny. W tym czasie też Siwasz pokrywają osady soli. Obszar Siwaszu jest bogaty w minerały, które wykorzystuje się m.in. w celach leczniczych.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Twierdza Akerman, Białogród nad Dniestrem / Shutterstock Twierdza Akerman, Białogród nad Dniestrem / Shutterstock Twierdza Akerman, Białogród nad Dniestrem / Shutterstock

Ukraina wycieczki, Białogród nad Dniestrem - słynny Akerman Mickiewicza

Ukraina wycieczki, Białogród nad Dniestrem - słynny Akerman Mickiewicza

Nazwy Białogród nad Dniestrem zaczęto używać tuż po wojnie. Wcześniej miasto usytuowane nad zatoką Dniestru, około 80 km od Odessy, znane było m.in. jako Akerman. Tędy właśnie wiodła podróż podmiotu lirycznego w sonecie "Stepy Akermańskie" Adama Mickiewicza. Mimo że okolice Białogrodu zostały zupełnie zagospodarowane, warto na chwilę się tu zatrzymać, aby zobaczyć jego stare uliczki. Miasto ma długą historię - uważa się je za jedno z najstarszych w Europie.

Białogród nad Dniestrem powstał jako starożytna kolonia Tyras. Jako Akerman był znany od XV wieku, kiedy tereny Niziny Czarnomorskiej zajmowali Turcy. Nazwa ta wzięła się od ogromnej twierdzy, której budowę przypisuje się właśnie Turkom. Cytadela w Akermanie to jedna z największych fortyfikacji w Europie i główna atrakcja liczącego 60 tys. mieszkańców Białogrodu. Jej mury, wysokie do 15 metrów i długie prawie na 3 km, otacza fosa. Na terenie twierdzy organizuje się liczne inscenizacje legend.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Step ukraiński Step ukraiński Step ukraiński / Shutterstock

Ukraina wycieczki, Wyżyna Doniecka - dziki step ukraiński

Ukraina wycieczki, Wyżyna Doniecka - dziki step ukraiński

Ukraina leży na stepach, które dawniej ciągnęły się aż do Azji Wschodniej. Zajmowały one dokładnie obszar od południowo-wschodniej Ukrainy do Mongolii. Powierzchnia ukraińskich stepów znacznie zmniejszyła się w ostatnim czasie. Step, pokrywający niegdyś Ukrainę prawie w połowie, został zagospodarowany jako pola i pastwiska. Jego skrawki przyciągają dziś miłośników fauny i flory, ponieważ często zamieszkują je rzadko spotykane gatunki. Dużą część tego obszaru objęto ochroną i utworzono parki narodowe.

Wyżyna Doniecka na granicy Ukrainy i Rosji to miejsce szczególne, ponieważ gdzieniegdzie wciąż rozciąga się tu stepowy krajobraz. Wyżyna leży na północ od Morza Azowskiego, tam, gdzie dawniej biegł dziki Step Pontyjski. Zanim zaplanujemy wycieczkę w odludne rejony, jakie można tu odnaleźć, warto zatrzymać się w mieście Donieck liczącym prawie milion mieszkańców. Donieck to jedna z głównych metropolii Ukrainy.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Askania Nowa, Ukraina. Askania Nowa to rezerwat leżący na południu Ukrainy. W XIX wieku założył go niemiecki badacz, który gromadził tu unikatowe gatunki roślin i zwierząt z zamiarem utworzenia parku safari. UNESCO wpisało ten obszar na listę obiektów jako rezerwat biosfery - to jedyne miejsce, gdzie step zachował się w pierwotnej formie. Spodoba się tu miłośnikom rzadkiej fauny i flory. Na terenie Askanii utworzono m.in. park ornitologiczny, arboretum. Askania Nowa, Ukraina. Askania Nowa to rezerwat leżący na południu Ukrainy. W XIX wieku założył go niemiecki badacz, który gromadził tu unikatowe gatunki roślin i zwierząt z zamiarem utworzenia parku safari. UNESCO wpisało ten obszar na listę obiektów jako rezerwat biosfery - to jedyne miejsce, gdzie step zachował się w pierwotnej formie. Spodoba się tu miłośnikom rzadkiej fauny i flory. Na terenie Askanii utworzono m.in. park ornitologiczny, arboretum. Rezerwat Askania Nowa, Ukraina / Shutterstock

Ukraina wycieczki, Askania Nowa - rezerwat stepowy

Ukraina wycieczki, Askania Nowa - rezerwat stepowy

Askania Nowa to rezerwat doświadczalny na południu Ukrainy. Leży niedaleko Półwyspu Krymskiego. Askanię Nową w XIX wieku założył niemiecki badacz, który zgromadził tu mnóstwo unikatowych gatunków roślin i zwierząt, m.in. konie Przewalskiego, bizony i zebry, z zamiarem utworzenia parku safari. Granice Askanii Nowej obejmują dziewiczy step ukraiński, którego powierzchnia wynosi ponad 11 tys. ha. W roku 1984 UNESCO wpisało ten obszar na listę obiektów jako rezerwat biosfery. Askania Nowa to jeden z najstarszych obszarów chronionych w Europie i jedyne miejsce, gdzie step zachował się w pierwotnej formie. To raj dla miłośników rzadkiej fauny i flory. Na terenie Askanii utworzono m.in. park ornitologiczny i wspaniałe arboretum.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Pasmo Czarnohory, Ukraina. Pasmo Czarnohory. Czarnohorę, najwyższe pasmo Karpat Wschodnich położone w zachodniej Ukrainie, tworzą głównie dwutysięczniki. W rejonie Czarnohory znajduje się pierwotny las bukowy wpisany na listę UNESCO. Dzika przyroda i piękne krajobrazy - przeważnie rozległe połoniny - to główne atrakcje tego terenu. W okolicy znajduje się też sporo małych wsi i miast. Można tu spotkać pozostałości dawnego osadnictwa Hucułów. Pasmo Czarnohory, Ukraina. Pasmo Czarnohory. Czarnohorę, najwyższe pasmo Karpat Wschodnich położone w zachodniej Ukrainie, tworzą głównie dwutysięczniki. W rejonie Czarnohory znajduje się pierwotny las bukowy wpisany na listę UNESCO. Dzika przyroda i piękne krajobrazy - przeważnie rozległe połoniny - to główne atrakcje tego terenu. W okolicy znajduje się też sporo małych wsi i miast. Można tu spotkać pozostałości dawnego osadnictwa Hucułów. Czarnohora, Ukraina / Shutterstock

Ukraina wycieczki, Czarnohora - najwyższe pasmo ukraińskich Karpat

Ukraina wycieczki, Czarnohora - najwyższe pasmo ukraińskich Karpat

Czarnohorę, najwyższe pasmo Karpat Wschodnich położone w zachodniej Ukrainie, tworzą głównie dwutysięczniki. Wśród nich, z wysokością 2061 m n.p.m., króluje Howerla - najwyższy szczyt Ukrainy. Czarnohora ma wiele dzikich i zapomnianych miejsc. W jej zakątkach można spotkać pozostałości dawnego osadnictwa Hucułów. Huculszczyzna to region etnograficzny, który pokrywa się z geograficznymi granicami Czarnohory. W tym rejonie znajduje się również pierwotny las bukowy, który w 2007 roku znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Na terenie Czarnohory początki bierze wiele rzek, z których większość łączy się z Dunajem. Mimo tego tutejszy krajobraz tworzą przeważnie rozległe połoniny typowe dla Beskidów Wschodnich.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Gorgany, Ukraina wycieczki / Shutterstock Gorgany, Ukraina wycieczki / Shutterstock Gorgany, Ukraina / Shutterstock

Ukraina wycieczki, Gorgany - jedne z najdzikszych gór Europy

Ukraina wycieczki, Gorgany - jedne z najdzikszych gór Europy

Gorgany wchodzą w skład Beskidów Lesistych rozciągających się na pograniczu Ukrainy, Polski i Słowacji. Ich krajobraz znacznie różni się od łagodnych pejzaży Czarnohory. Gorgany pokrywają lasy iglaste i bukowe. Znajdują się tutaj także rumowiska, a wysoko w górach rośnie kosodrzewina. Leżące w tym paśmie górskim szczyty osiągają do 1800 m wysokości. Okolica Gorganów jest słabo zaludniona, ale można tu znaleźć przytulną huculską chatę i w niej odpocząć. Infrastruktura turystyczna Gorganów pozostawia wiele do życzenia - brakuje tu schronisk, a dokładne oznaczenia szlaków pojawiają się sporadycznie. Nie bez powodu Gorgany uważa się za jedne z najdzikszych gór w Europie. To wspaniałe miejsce nie każdemu sprawi dużo frajdy. Za to pasjonaci ekstremalnych górskich wędrówek na pewno świetnie się tu odnajdą.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Więcej o:
Komentarze (39)
Ukraina wycieczki - miejsca poza utartym szlakiem
Zaloguj się
 • Gość: acer25

  Oceniono 24 razy 20

  To są nasi najbliżsi sąsiedzi , sąsiada się nie wybiera .Uważam że lepiej szukać płaszczyzny porozumienia z sąsiadem niż pałać " głupią " bałwochwalczą miłością do Stanów .

 • Gość: smakoszcykuty

  Oceniono 12 razy 12

  Nie Wilkowo - jeśli już spolszczyć - ale Widelcowo.
  Viłkov wywodzi się od viłki (widelec) - widelcem pogardliwie "Nowi Ruscy" (wtedy też tacy byli, u nich to najwyraźniej powtarzające się zjawisko) nazywali krzyż Starocerkiewnych - a ci przekornie "Widelcowem" nazwali swoją osadę.
  Z wilkiem (vołk) to nie ma nic wspólnego.

  Fotki z Viłkov:
  http://chomikuj.pl/radocha1/Vilkov/Galeria

  za 200 - 300 Hryvien (ok 100zł - za całą łódź - np 8 osób) wożą kanałami i odnogami Dunaju ok godziny.
  Część wiochy (ta "nowoczesna") ma uliczki i chodniki zamiast kanałów, wodę i kanalizację.
  Tam są knajpy, hotel (standart ukraiński, ceny azjatyckie ostatnio było ok 100 HR za pokój/noc) ), camping (standart jeszcze bardziej ukraiński, Polak nocy nie wytrzyma).

 • sh4effie23ld

  Oceniono 17 razy 9

  Ukraina ma swój klimat jeżeli chodzi o zwiedzanie. To taka mała próbka azjatyckiej przyrody: rozległe połacie stepów, góry typowo ukształtowane puste i nieporośnięte lasami. Jak wejdzie kiedyś do UE to na pewno turystyka z Polski wzrośnie.
  - - - - - - - - -
  Polecam wycieczki w Beskid Sądecki: www.beskidsadecki.eu

 • Gość: Nie polecam

  Oceniono 28 razy 6

  Byłem, nie polecam, po tym jak milicja okradła nas z całej kasy już 2 km od granicy zawróciliśmy i tyle trwał nasz pobyt na Ukrainie.
  Gościowi obok zarekwirowali motocykl, zmusili do podpisania oświadczenia że jechał pijany, chociaż był zupełnie trzeźwy. Za zwrot motocykla zarządali 1000 zł, które po paru godz. przywiozła mu rodzina z Polski, Wymuszanie haraczy przez milicję ma się tam dobrze. Trzymać sie z daleka od tego dzikiego kraju.

 • Gość: Polka na Kresach

  0

  A ja zapraszam na wirtualna podroz po zachodniej Ukrainie po miastach i wsiach - na bloga:
  http:/polkanakresach.blogspot.com
  Pozdrawiam

 • zalogopeda

  Oceniono 8 razy 0

  KOCHAM GW za "slajdy", dzieki ktorym, ma wzrosnac (w oczach reklamodawcow) ilosc ogladanych stron, a zatem - na co licza reklamodawcy - ilosc ogladanych reklam. Coz, blokady reklam w postaci wtyczek do nie problem - adblock i flashblock, i kilka innych wtyczek do firefoxa rozwiazuje sprawe. A co do slajdow... coz, wtyczka "bez slajdow" rowniez pomaga, a dla zwolennikow tradycyjnych metod, storna "ogladaj jak czlowiek". Oczywiscie, GW blokuje juz automatycznie niewygodne linki, zatem zamiast kropek: jak-czlowiekKROPKAv3rtKROPKApl

 • Gość: tetła

  Oceniono 9 razy -1

  bieda w Polsce, to i GW nie pisze już o Malediwach....

 • Gość: bodzio

  Oceniono 6 razy -2

  na http://plan4fun.pl można znaleźć fajny opis ukraińskich zabytków i miast :) i do tego masę praktycznych informacji między innymi na temat cen :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX