Wielkanoc w Polsce - Małopolska

Zakopane, Wielkanoc

Zakopane, Wielkanoc Fot. Marek Podmokły /AG

Podziel się

Wielkanoc w Polsce - Małopolska

Małopolskie tradycje wielkanocne są nieodłącznie wpisane w historię i kulturę regionu.
Na południu Małopolski, w okolicach Limanowej grasują "dziady śmigustne", czyli owinięci w słomę, zamaskowani przebierańcy, którzy w nocy z niedzieli na poniedziałek zbierają datki, lejąc wodą opornych. Nie wypowiadają przy tym ani jednego słowa - nawiązując do opisanych w Biblii wysłanników żydowskich, którzy nie uwierzyli w zmartwychwstanie Jezusa i stracili mowę. W Krakowie trudno wyobrazić sobie Wielki Poniedziałek bez Emausu - odpustu, odbywającego się na Salwatorze przy klasztorze Sióstr Norbertanek i kościele pw. św. Norberta. Rodzinne spacery wzdłuż brzegu Wisły i Rudawy, jakie towarzyszą odpustowi, mają swoją symbolikę - nawiązują do wędrówki Jezusa do Emaus.

W Wieliczce i okolicach, szczególnie we wsi Lednica Górna, pod kościołem czatuje Siuda Baba, a właściwie usmolony sadzą, ubrany niechlujnie mężczyzna, który poszukuje młodych dziewcząt. Jeśli któraś zostanie złapana musi się wykupić - na szczęście wystarczy drobny datek lub pocałunek. W Wielką Sobotę we wszystkich parafiach Gminy Kościelisko odbywa się Konkurs na tradycyjny koszyczek wielkanocny.

Małopolska - potrawy wielkanocne

W Małopolsce nie brakuje przepisów na wyjątkowe wielkanocne potrawy. Na wszystkich wielkanocnych stołach pojawiają się żury, chłodniki, pyszne drożdżowe ciasta oraz miodowniki. W miejscowości Lanckorona na wielkanocnym stole pojawia się polewka, zwana lanckorońską chrzanówką. To rodzaj zupy z serwatki, startego chrzanu, wędzonki, kiełbasy i jajek. Potrawa ta uważana jest za afrodyzjak działający zarówno na panów jak i na panie, pewne z powodu dodatku lubczyku lanckorońskiego. Podobną zupę zwaną sodrą, święceliną lub trzęsionką je się też w innych zakątkach Małopolski. W Wielkanoc jada się także żur na serwatce - który przygotowuje się m.in. ze świątecznych wędlin. Z ciast popularny jest miodownik oraz kołacz z serem i bryndzą - drożdżowe ciasto, które według tradycji można jeść już w Wielką Sobotę, kiedy jeszcze trwa post.

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (14)
Który region w Polsce świętuje Wielkanoc najhuczniej? Jedź i sprawdź! [POTRAWY I ZWYCZAJE]
Zaloguj się
 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 15 razy 13

  Nie mam nic wspolnego z Kaszubami i pochodze z Wielkopolski wschodniej i u nas w domu tez byly galazki wierzbowe. Wiec to pewnie stary zwyczaj slowianski, a nie typowa kaszubska innosc.

 • osmy_dzien

  Oceniono 11 razy 9

  Gimbusom z redakcji najwiekszego i niegdys najpowazniejszego dziennika w Polsce "gratuluje" doboru zdjec - Slask ma ukrainskie pisanki. Kto by sie przejmowal czy to polskie czy ukrainskie.

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 10 razy 8

  Nie pochodze z Kaszub, mieszkam w Wielkopolsce i u nas tez byly w domu galazki wierzb. Wiec to pewnie staroslowianski zwyczaj i nie jest tylko na Kaszubach jak opowiada autor.

 • bupu

  Oceniono 7 razy 7

  Czernina na Wielkanoc? A kto by chude po zimie kaczki i gęsi wiosną bił???

 • yokoono23

  Oceniono 9 razy 7

  A gdzie Wielkopolska?Nie ma swoich obyczajów i specyficznych potraw?Proszę się zapoznać?

 • szary212

  Oceniono 4 razy 4

  Siuda Baba wielicka to bardzo ciekawy zwyczaj pogański; na Lednicy Górnej znajdowała się świątynia Światowida, a przy niej przez cały rok płonął święty ogień, podtrzymywany przez kapłankę; praca była "brudna", a dziewica, choć czysta :)- od sadzy była zwykle mocno usmolona, bo nie mogła się myć; w okolicach Wielkanocy - z początkiem wiosny w czasach pogańskich, czyli po pierwszej wiosennej pełni, mogła odejść ze świątyni, by "upolować" sobie następczynię - która nie mogła się wykupić; pogański zwyczaj zapętlił się z chrześcijańskim, i Siuda Baba obecnie to facet przebrany za kobitkę, usmolony sadzą, który czatuje pod kościołem - głównie parafialnym, Św. Klemensa - i wystawia do pocałowania równie usmolony krzyż, albo twarz; i leje wodą po pannach:)

 • ladychapel

  Oceniono 3 razy 3

  Polskie święta - to głównie żarcie.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 10 razy 2

  >>Kaszubi wierzyli, że poświęcone gałązki wierzbowe posiadają magiczną moc, dlatego umieszczali je w całym swoim obejściu<< - jaka synteza chrześcijaństwa z pogaństwem... Eheheh.

 • miriam690

  0

  Zdecydowanie bardziej Boże Narodzenie, ale podoba mi się zastawiony suto stół na Wielkanoc. Niestety przyznaję, że oba święta kojarzą mi się właśnie z jedzeniem, ale czy to źle? Wielkanoc też mam wrażenie jest taka smutna, a przecież to bodaj najweselsza, najradośniejsza okazja w Kościele katolickim. We Włoszech np. z kolei Wielkanoc kojarzy mi się z jajkami niespodziankami, coś takiego jak to wakacjewlochy.lh.pl/wielkie-jajo-na-wielkanoc/ i przez to ich Wielkanoc jest jakaś weselsza niż ta nasza. U nas nie ma takich wesołych tradycji tak naprawdę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Hotele
 • Szukaj hotelu

 • Szukaj hotelu w Zurychu

 • Szukaj hotelu w Bazylei