Dzika przyroda: seksowne rośliny

pad
03.01.2012 15:25
A A A
Rośliny mogą być sexy i... nie oznacza to wyłącznie prostych skojarzeń z kształtem ludzkich genitaliów. Dla botaników sexy roślina to okaz wyjątkowy, niespotykany, rzadki. Taki, dla którego pojadą na drugi koniec świata. Zainspirowani zestawieniem serwisu Lonely Planet prezentujemy pięć roślin, które w wielbicielach dzikiej przyrody wzbudzą prawdziwy dreszcz ekscytacji. Nie znajdziecie wśród nich marchewek wyglądających jak skrzyżowane kobiece nogi, za to jeśli naprawdę fascynuje Was dzika przyroda, nie będziecie zawiedzeni.

Nepenthes campanulata - dzbanecznik - Borneo fot. Shutterstock

Nepenthes campanulata - dzbanecznik - Borneo

Dla Nepenthes campanulata stracił głowę (i to dosłownie) już niejeden owad - ta endemiczna mięsożerna roślina najpierw zwabia ofiarę do wnętrza przytulnego - zdawałoby się - dzbana, a potem... bezlitośnie ją topi. Polska nazwa Nepenthes campanulata to dzbanecznik nizinny, dzbanki są w całości żółtawo-zielone, wewnątrz z białawym odcieniem, młode dzbaneczniki mają niekiedy szczątkowe skrzydełka. Gatunek został odkryty w 1957 r. na indonezyjskiej wyspie Borneo, w prowincji Kalimantan Wschodni, na wapiennej górze Ilas Bungaan. Pożar, który wybuchł w prowincji w 1983 r. zniszczył całą populację dzbanecznika, a gatunek został uznany za wymarły. Dopiero 14 lat później Ch'ien C. Lee odkrył roślinę ponownie w położonym ponad 400 km od pierwotnej lokalizacji Parku Narodowym Gunung Mulu (prowincja Sarawak).

Nepenthes campanulata - dzbanecznik - BorneoNepenthes campanulata - dzbanecznik - Borneo

Dzbaneczniki, fot. Shutterstock

Mimo iż dziś dzbanecznik Nepenthes campanulata został wprowadzony do szerszej hodowli, zobaczenie go w naturalnym środowisku wciąż jest wielkim przeżyciem.

Komentarze (3)
Zaloguj się
  • balerina53

    Oceniono 5 razy 5

    ...i pustynia jest seksy i piasek jest seksy i las jest seksy i buda dla psa jest seksy i gwiazdka z nieba jest seksy i moja piwnica jest seksy.....

  • cracken001

    Oceniono 1 raz 1

    Cos mi tutaj "nie gra".samiec pszczoly to tzw. truten,w roju jest ich kilka w celu odbycia lotu godowego z krolowa,po ktorym sa po prostu zabijane przez robotnice.Ale zeby trutnie zbieraly nektar...po raz pierwszy slysze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX