Przyjemność 2 w 1: gorące źródła i piękna architektura. Przegląd węgierskich kąpielisk

reg
02.12.2014 13:50
A A A
Węgry to kraj, któremu natura nie poskąpiła źródeł mineralnych i termalnych. Węgrzy dobrze wykorzystali ten dar - kraj słynie ze wspaniałych basenów termalnych i kąpielisk, które ściągają nie tylko tłumy wielbicieli gorącej wody, ale też... pięknej architektury. Radzimy, dokąd najlepiej jechać, jeśli marzy Wam się weekend w jednym z osławionych węgierskich kąpielisk.

g|e/flickr.com

Budapeszt

Na Węgrzech jest ponad 1000 kąpielisk termalnych, z czego sam Budapeszt posiada ich około 50, korzystających z aż 123 ujęć ciepłej źródlanej wody. Nic dziwnego, że w 1934 roku stolica Węgier otrzymała tytuł "miasto-zdrój". Już Rzymianie wykorzystywali źródła Budapesztu, a Turcy, którzy w 1541 roku zapanowali na półtora wieku nad tymi terenami, w pełni docenili walory gorących węgierskich wód. Dziś w Budapeszcie mamy do wyboru różne kąpieliska. Nie są to zwyczajne baseny, w większość kąpieliska są bardzo ładne i z klimatem, a oferta wodnych atrakcji zdecydowanie wykracza poza moczenie się w ciepłej wodzie.

Najelegantsze - w secesyjnym stylu - kąpielisko w Budapeszcie jest pod górą Gellerta. Kąpielisko Gellerta to wizytówka Budapesztu - znajduje się tu słynny basen do "szampańskich kąpieli" (z musującą wodą), otoczony kolumnadą i pięknie oświetlony. Kąpielisko Gellerta dzieli się na dwie części - całoroczne termy i sezonowe kąpielisko otwarte, basenów jest w sumie 13 (w tym najpiękniejszy, ze szklanym sklepieniem), temperatura wody dochodzi do 38 stopni Celsjusza. W kąpielisku Gellerta są wydzielone części dla mężczyzn i kobiet.

Kąpielisko Rudas to z kolei miejsce, gdzie woda lecznicza jest nawet w pływalni. Niegdyś kąpielisko Rudas dostępne było tylko dla mężczyzn, dziś w niektóre dni mogą kąpać się tu też panie, są też wydzielone godziny "koedukacyjne", wtedy trzeba używać strojów kąpielowych.

Kąpielisko Kiraly to najstarsze kąpielisko w Budapeszcie. Tworzą je wyciszone łaźnie w stylu tureckim, jest to też miejsce, gdzie panie mogą zadbać o urodę. W Kiraly nie ma pływalni.

Kąpielisko Lukacs nazywane jest "kąpieliskiem intelektualistów", gdyż w przeszłości było popularne wśród pisarzy, ludzi sztuki i nauki. W Lukacs jest 7 basenów oraz jeziorko błotne.

Kąpieliska termalne na Słowacji - tu jest wodny raj

Szechenyi to z kolei ogromny kompleks (największy w Europie!), basenów jest tu aż 15. Do tego dochodzą różnorodne łaźnie parowe oraz sauny.

Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • Rysiek N.

    Oceniono 2 razy 2

    W większości opisanych obiektów byłem więc nie rozumiem dlaczego autor pominął nowe i nowoczesne kąpielisko w Sarvar (www.sarvarfurdo.hu) Wspaniałe baseny i sauny, wodny świat zabaw dla dzieci, spa i hotel w bezpośrednim sąsiedztwie, małe spokojne miasteczko - polecam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX