Polska. Jeż europejski

jeż, polska

jeż, polska Fot. Shutterstock

Podziel się

Jeż europejski żyje w lasach i parkach na obrzeżach miast. Zdarza się, że wbiega nam pod nogi nawet na pełnym bloków na osiedlu. Jeż dobrze się wspina, pływa, a także szybko biega. Zaniepokojony zwija się w kulkę, przy czym chrząka i cmoka. Prowadzi nocny tryb życia, a w zimie zapada w sen. Żywi się głównie owadami. Nigdy nie transportuje - jak to niektórzy sądzą - jabłek nabitych na swoje kolce. Nie robi też żadnych zapasów na zimę. Odżywia się w tym czasie tłuszczem nagromadzonym w organizmie jesienią. Zasypia już w październiku pod konarami drzew, w jamkach ziemnych lub pod zeschłymi liśćmi. Co ciekawe, sen zimowy jeża jest tak głęboki, że jego serce zamiast 181 uderzeń na minutę bije tylko 20 razy. Jeż oswaja się łatwo i doskonale wyczuwa życzliwy stosunek ludzi. Jeśli widzimy, że jeż, który zaplątał się w ogrodzie potrzebuje pomocy, powinniśmy zanieść go do weterynarza. Warto wiedzieć, że ze względu na posiadanie sporej ilości twardych kolców jeże nie dbają o higienę i niemal wszystkie mają pchły i inne pasożyty.

Najgroźniejsze zwierzęta świata - zdjęcia

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (18)
Najpiękniejsze chronione zwierzęta w Polsce
Zaloguj się
 • kompaktor

  Oceniono 36 razy -6

  Oddam bobra w dobre ręce. To miłe zwierzątko zamieszkało w wybudowanym kosztem ok. 1 mln zł stawie. Zanim jeszcze zbiornik odebrał nadzór budowlany bóbr zdążył już zmasakrować niewielką wysepkę na środku stawu oraz wykopać jamy mniej więcej co dwa metry w wałach. Spiętrzać wody nie musi, bo zrobili to budowlańcy przy pomocy betonowej tamy. Musi jednak jeść, więc kosi wszelkie krzaki dookoła stawu.
  Miłośnikom dzikiej przyrody oddam tego bobra - wystarczy sobie go tylko odłowić no i zapewnić jakąś rzeczkę do spiętrzenia.

 • cucurucu

  Oceniono 16 razy 10

  A gdzie krety? Krety tez sa chronione.

 • leveller

  Oceniono 18 razy 6

  "...niska frekfencja żubra w Polsce" i parę innych diamencików językowych. Do kopania rowów i jak najdalej od języka polskiego autorze

 • Gość: dzieciak123

  Oceniono 5 razy 5

  słooooooooodziutki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • bzdymek

  Oceniono 14 razy 4

  Wydawanie pieniędzy przez WWF na zwiększenie populacji rysia to jest moim zdaniem wyrzucanie pieniędzy w błoto. Zanim przekarzesz im swój podatek zapytaj ich jak walczą o zwiększenie populacji sarny, zajęcy i jelni, które są podstawą pożywienia rysia. To jest zbrodnia puszczać rysie do lasów, w których nie ma dla nich wystarczajacej ilości pożywienia. To nie ryś wyginą sam z siebie, tylko nasze koła myśliwskie nadmiernie odstrzeliwują zwierzynę płową. To nie jest problem rysia, ale problem kłusownictwa w polskicj kołach łowieckich. Z tym powinniśmy walczyć. Co WWF robi w tej sprawie?

 • Gość: gość

  Oceniono 4 razy 2

  słodziak

 • Gość: DOBRA ŻONA

  Oceniono 7 razy 1

  SPRZEDAM MĘŻA , EWENTUALNIE DOPŁACĘ .DOŁOŻĘ WSZYSTKIE JEGO 80 SZT. GOŁĘBI GRATIS !!!!!!!!!!!!!!!

 • panieleszku

  Oceniono 8 razy 0

  Temat powinien brzmieć "Najpiękniejsze ssaki" Polski a nie "zwierzęta". Bo gdzie zimorodek? Gdzie jaszczurka zielona, gdzie salamandra plamista? Oj redaktorki, redaktorki.

 • mol59

  Oceniono 10 razy 0

  W sobotę rano jechałem z Poznania do Śremu na zajęcia. Spotkałem pięknego myszołowa na łowach (pozytyw) i rozjechanego przez kogoś borsuka i zdaje się jenota(negatyw) Kierowcy - zwierzaki nie mają z Wami szans! Nie musicie im tego udowadniać!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Hotele
 • Szukaj hotelu

 • Szukaj hotelu w Zurychu

 • Szukaj hotelu w Bazylei