Najpiękniejsze chronione zwierzęta w Polsce

ak
29.02.2012 09:09
A A A
Nie wszyscy wiedzą, które zwierzęta w Polsce są chronione. Podczas wycieczek po kraju można spotkać gatunki zagrożone i narażone na wyginięcie. Jednym z takich zwierząt jest np. wiewiórka. Zabrania się ich chwytania, męczenia oraz niszczenia ich miejsc lęgowych. Zwierzęta chronione najczęściej występują w rezerwatach przyrody i parkach narodowych. Oto przykłady wspaniałych zwierząt, na które należy szczególnie uważać.

Fot. Shutterstock

Bóbr europejski zamieszkuje zalesione brzegi rzek i jezior, w których wykopuje mieszkalne nory. Ma małe oczy, uszy i krótkie nogi. Biega ociężale, ale za to wyśmienicie pływa. Ma niezwykły ogon, który służy mu za ster - jest szeroki, płaski i pokryty łuskami. Brązowe futerko ogrzewa go w zimnej wodzie. Ten mały spryciarz potrafi ściąć zębami nawet  bardzo duże drzewo, które na dodatek upada w pożądanym kierunku. Tamy, które budują bobry były niegdyś uznawane za szkodzące środowisku, z czasem jednak doceniono ich dobroczynny wpływ na ekosystem, który tworzą. Najdłuższa tama, jaką zbudował bóbr miała 780 metrów długości! Trudno zauważyć bobra w ciągu dnia, ponieważ aktywny jest nocą i o zmierzchu.

Top 15. Najsłodsze zwierzęta świata

Zobacz także
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • kompaktor

  Oceniono 36 razy -6

  Oddam bobra w dobre ręce. To miłe zwierzątko zamieszkało w wybudowanym kosztem ok. 1 mln zł stawie. Zanim jeszcze zbiornik odebrał nadzór budowlany bóbr zdążył już zmasakrować niewielką wysepkę na środku stawu oraz wykopać jamy mniej więcej co dwa metry w wałach. Spiętrzać wody nie musi, bo zrobili to budowlańcy przy pomocy betonowej tamy. Musi jednak jeść, więc kosi wszelkie krzaki dookoła stawu.
  Miłośnikom dzikiej przyrody oddam tego bobra - wystarczy sobie go tylko odłowić no i zapewnić jakąś rzeczkę do spiętrzenia.

 • cucurucu

  Oceniono 16 razy 10

  A gdzie krety? Krety tez sa chronione.

 • leveller

  Oceniono 18 razy 6

  "...niska frekfencja żubra w Polsce" i parę innych diamencików językowych. Do kopania rowów i jak najdalej od języka polskiego autorze

 • Gość: dzieciak123

  Oceniono 5 razy 5

  słooooooooodziutki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • bzdymek

  Oceniono 14 razy 4

  Wydawanie pieniędzy przez WWF na zwiększenie populacji rysia to jest moim zdaniem wyrzucanie pieniędzy w błoto. Zanim przekarzesz im swój podatek zapytaj ich jak walczą o zwiększenie populacji sarny, zajęcy i jelni, które są podstawą pożywienia rysia. To jest zbrodnia puszczać rysie do lasów, w których nie ma dla nich wystarczajacej ilości pożywienia. To nie ryś wyginą sam z siebie, tylko nasze koła myśliwskie nadmiernie odstrzeliwują zwierzynę płową. To nie jest problem rysia, ale problem kłusownictwa w polskicj kołach łowieckich. Z tym powinniśmy walczyć. Co WWF robi w tej sprawie?

 • Gość: gość

  Oceniono 4 razy 2

  słodziak

 • panieleszku

  Oceniono 8 razy 0

  Temat powinien brzmieć "Najpiękniejsze ssaki" Polski a nie "zwierzęta". Bo gdzie zimorodek? Gdzie jaszczurka zielona, gdzie salamandra plamista? Oj redaktorki, redaktorki.

 • mol59

  Oceniono 10 razy 0

  W sobotę rano jechałem z Poznania do Śremu na zajęcia. Spotkałem pięknego myszołowa na łowach (pozytyw) i rozjechanego przez kogoś borsuka i zdaje się jenota(negatyw) Kierowcy - zwierzaki nie mają z Wami szans! Nie musicie im tego udowadniać!

 • polujacy_na_kaczki

  Oceniono 10 razy 0

  Wiewiórki polują? Chyba tylko na owady. Dokarmiana wiewiórka może przestać wyjadać jaja i pisklęta z gniazd ptaków. Poza tym w większości parków jedzenia dla wiewiórek jest za mało i tylko dzięki dokarmianiu przez człowieka parkowe populacje wiewiórek mogą przetrwać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX