Wisząca Świątynia, Chiny

Wisząca Świątynia, Chiny / fot. BRUNNER Emmanuel/CC/Wikipedia

Wisząca Świątynia, Chiny / fot. BRUNNER Emmanuel/CC/Wikipedia Wisząca Świątynia, Chiny / fot. BRUNNER Emmanuel/CC/Wikipedia

Podziel się

Wisząca Świątynia, Chiny

Wisząca Świątynia znajduje się na zboczach góry Heng Shan, jednej z pięciu wielkich gór taoizmu. Dokładna nazwa to "świątynia zawieszona w próżni". Przypomina gniazdo jaskółki, przyklejone do pionowej skały. W skałach 50-60 metrów nad rzeką płynącą w kanionie wykute są pawilony, do których dobudowane są drewniane fasady, a wszystko to połączone jest systemem mostków, kładek i galeryjek. Najważniejszym miejscem Wiszącej Świątyni jest Pawilon Trzech Religii, gdzie obok siebie przedstawiono Buddę, Konfucjusza i Laoziego, czyli symbole trzech najważniejszych chińskich religii: buddyzmu, konfucjanizmu i taoizmu.

To osobliwe miejsce wybrano czternaście wieków temu na klasztor bynajmniej nie po to, by zapewnić mnichom ciszę i skupienie z dala od świata, ale ze względu na zagrożenie powodziowe.

Wisząca Świątynia znajduje się 75 km od Datongu w północnych Chinach. Z Datongu można do niej dojechać publicznym autobusem. Świątynię najlepiej zwiedzać rano lub przed południem, jest wtedy najładniej oświetlona przez słońce.

ZOBACZ TEŻ:

Chiny w serwisie Podroże.gazeta.pl

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (12)
Adrenalina w podróży: 10 miejsc NIE dla osób z lękiem wysokości
Zaloguj się
 • dyszkin

  Oceniono 7 razy 7

  Dodał bym do tej listy świątynie Abuna Yemata Guh w Etiopii, do której wchodzi się bez żadnej asekuracji po wąskim gzymsie w 200 metrowej ekspozycji po uprzednim, całkiem sytym, wspinie oczywiście na żywca.
  Tutaj kilka fot:
  www.willgrahamphotography.com/blog/?p=468

 • ndizi

  Oceniono 4 razy 4

  Co do mostu nad Zambezi i tekstu autora:
  "Najlepiej jechać tam od kwietnia do czerwca, wtedy poziom wody w rzece jest najwyższy"

  Okres marzec-czerwiec jest niestety najgorszym czasem, żeby tam jechać. Większość atrakcji jak np. rafting (jeden z najlepszych na świecie) jest niedostępna, a sam wodospad ciężko wogole zobaczyć mimo, że się nad nim stoi. Wody jest tak dużo, że nawet w słoneczny dzień nad wodospadem unosi się gęsta chmura, z której leje jak z cebra. Świetny widok jest za to z helikoptera. Jedynie wtedy można zobaczyć ten cud natury w całej okazałości.

  Tak czy inaczej polecam. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na Ziemi.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 2 razy 2

  Brakuje mi tu samego Wodospadu Wiktorii. Na szczycie znajduje się osobliwy naturalny basen: występ skalny przepuszcza wodę, ale zatrzymuje większe obiekty (w tym ludzi) i zaraz po porze suchej, w miesiącach o najniższym przepływie wody, można tam bezpiecznie pływać. Czy raczej stosunkowo bezpiecznie - ja i tak bym się bała, ale wygląda na to, że zwykłe pływanie jest bezpieczne... za to są też tacy, którzy koniecznie muszą sobie zrobić jakieś zdjęcia ekstremalne i wchodzą na ten występ skalny, żeby mieć zdjęcie, jak stoją tuż nad przepaścią - więc nic dziwnego, że zdarzają się tam wypadki.

 • s.wawelski

  Oceniono 6 razy 2

  Wspaniały pomysl na artykuł! Dzięki niemu parę miejsc od razu poszło do mojego podróżniczego kajecika. Żałuję, że będąc w Ekwadorze nie wiedziałem o tamtejszej trasie kolejowej, bo bym jej nie odpucił :-) Takich spektakularnych miejsc na wiecie jest oczywiscie sporo i trudno jest wyselekcjonowac 10, ale uważam, że wszystkie są trafione w "dziesiatkę" :-) Ja ze swej strony dołożyłbym trasę kolejowa prowadzącą przez Barranca del Cobre w Meksyku, skalny zamek w Uchisar w Turcji i zamek Hosap również w Turcji.

  Więcej takich ciekawostek turystycznych w różnych kategoriach poproszę!

 • luqalia

  Oceniono 2 razy 2

  szkoda, drogi redaktorze , ze nie wymieniles Prekestolen w Norwegii. pl.wikipedia.org/wiki/Preikestolen

 • krab1200

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro mówimy o nietypowych miejscach, słyszeliście o lesie Hoya-Baciu w Rumunii, zwanym "transylwanskim trójkątem bermudzkim": infra.org.pl/wiat-tajemnic/strefy-anomalne/748-rumunia-las-hoia-baciu-rumuski-trojkt-bermudzki

 • Gość: Marek Traube

  0

  Na trasie Nariz del Diablo NIE MA żadnych tuneli.

 • Gość: Cyntia

  0

  Sumela jest faktycznie piękna. Zwiedzałam ją rano spowitą we mgle która stopniowo opadała. wrażenie piorunujące Zachowane freski są tak nasycone kolorem, że aż nie realne, wyobraźnia wizualizuje mnicha...

 • mg21

  0

  Ja dodałabym jeszcze Clifs of Moher
  www.youtube.com/watch?v=Det_WF34RsA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Hotele
 • Szukaj hotelu

 • Szukaj hotelu w Zurychu

 • Szukaj hotelu w Bazylei