Gazeta.pl > Podróże >  Nowości

Adrenalina w podróży: 10 miejsc NIE dla osób z lękiem wysokości

reg
14.08.2012 09:00
A A A Drukuj

Wisząca Świątynia, Chiny / fot. BRUNNER Emmanuel/CC/Wikipedia

Wisząca Świątynia, Chiny

Wisząca Świątynia znajduje się na zboczach góry Heng Shan, jednej z pięciu wielkich gór taoizmu. Dokładna nazwa to "świątynia zawieszona w próżni". Przypomina gniazdo jaskółki, przyklejone do pionowej skały. W skałach 50-60 metrów nad rzeką płynącą w kanionie wykute są pawilony, do których dobudowane są drewniane fasady, a wszystko to połączone jest systemem mostków, kładek i galeryjek. Najważniejszym miejscem Wiszącej Świątyni jest Pawilon Trzech Religii, gdzie obok siebie przedstawiono Buddę, Konfucjusza i Laoziego, czyli symbole trzech najważniejszych chińskich religii: buddyzmu, konfucjanizmu i taoizmu.

To osobliwe miejsce wybrano czternaście wieków temu na klasztor bynajmniej nie po to, by zapewnić mnichom ciszę i skupienie z dala od świata, ale ze względu na zagrożenie powodziowe.

Wisząca Świątynia znajduje się 75 km od Datongu w północnych Chinach. Z Datongu można do niej dojechać publicznym autobusem. Świątynię najlepiej zwiedzać rano lub przed południem, jest wtedy najładniej oświetlona przez słońce.

ZOBACZ TEŻ:

Chiny w serwisie Podroże.gazeta.pl

Komentarze (12)
Zaloguj się
 • Oceniono 7 razy 7

  Dodał bym do tej listy świątynie Abuna Yemata Guh w Etiopii, do której wchodzi się bez żadnej asekuracji po wąskim gzymsie w 200 metrowej ekspozycji po uprzednim, całkiem sytym, wspinie oczywiście na żywca.
  Tutaj kilka fot:
  www.willgrahamphotography.com/blog/?p=468

 • Oceniono 3 razy 3

  Co do mostu nad Zambezi i tekstu autora:
  "Najlepiej jechać tam od kwietnia do czerwca, wtedy poziom wody w rzece jest najwyższy"

  Okres marzec-czerwiec jest niestety najgorszym czasem, żeby tam jechać. Większość atrakcji jak np. rafting (jeden z najlepszych na świecie) jest niedostępna, a sam wodospad ciężko wogole zobaczyć mimo, że się nad nim stoi. Wody jest tak dużo, że nawet w słoneczny dzień nad wodospadem unosi się gęsta chmura, z której leje jak z cebra. Świetny widok jest za to z helikoptera. Jedynie wtedy można zobaczyć ten cud natury w całej okazałości.

  Tak czy inaczej polecam. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na Ziemi.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 2 razy 2

  Brakuje mi tu samego Wodospadu Wiktorii. Na szczycie znajduje się osobliwy naturalny basen: występ skalny przepuszcza wodę, ale zatrzymuje większe obiekty (w tym ludzi) i zaraz po porze suchej, w miesiącach o najniższym przepływie wody, można tam bezpiecznie pływać. Czy raczej stosunkowo bezpiecznie - ja i tak bym się bała, ale wygląda na to, że zwykłe pływanie jest bezpieczne... za to są też tacy, którzy koniecznie muszą sobie zrobić jakieś zdjęcia ekstremalne i wchodzą na ten występ skalny, żeby mieć zdjęcie, jak stoją tuż nad przepaścią - więc nic dziwnego, że zdarzają się tam wypadki.

 • s.wawelski

  Oceniono 6 razy 2

  Wspaniały pomysl na artykuł! Dzięki niemu parę miejsc od razu poszło do mojego podróżniczego kajecika. Żałuję, że będąc w Ekwadorze nie wiedziałem o tamtejszej trasie kolejowej, bo bym jej nie odpucił :-) Takich spektakularnych miejsc na wiecie jest oczywiscie sporo i trudno jest wyselekcjonowac 10, ale uważam, że wszystkie są trafione w "dziesiatkę" :-) Ja ze swej strony dołożyłbym trasę kolejowa prowadzącą przez Barranca del Cobre w Meksyku, skalny zamek w Uchisar w Turcji i zamek Hosap również w Turcji.

  Więcej takich ciekawostek turystycznych w różnych kategoriach poproszę!

 • krab1200

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro mówimy o nietypowych miejscach, słyszeliście o lesie Hoya-Baciu w Rumunii, zwanym "transylwanskim trójkątem bermudzkim": infra.org.pl/wiat-tajemnic/strefy-anomalne/748-rumunia-las-hoia-baciu-rumuski-trojkt-bermudzki

 • Gość: Cyntia

  0

  Sumela jest faktycznie piękna. Zwiedzałam ją rano spowitą we mgle która stopniowo opadała. wrażenie piorunujące Zachowane freski są tak nasycone kolorem, że aż nie realne, wyobraźnia wizualizuje mnicha...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX