TOP 10 zabytków arabskiego świata

reg
10.05.2012 09:44
A A A
Bogactwo i przepych, wspaniałe kolory, piękne zdobienia i misterna ornamentyka - zwiedzanie arabskich zabytków to uczta dla oka i podróż w tajemniczy świat Orientu. Zobaczcie subiektywny przegląd 10 turystycznych hitów arabskiego świata.

Shutterstock

Stolica Nabatejczyków, arabskich nomadów, liczy sobie 2300 lat. Przed naszą erą na terenie stosunkowo niewielkiej Petry mieszkało 20 tys. osób. W następnych stuleciach Petra zaczęła stopniowo podupadać, aż popadła w zapomnienie. Dopiero w XIX w. szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckardt odnalazł na nowo zapomniane miasto. Od tego czasu rośnie popularność Petry, którą dziś odwiedza prawie każdy turysta podróżujący po Jordanii.

Petra otoczona jest górami. W piaskowcowych skałach powstały piękne budowle. Ogromne  wrażenie robi wykuty w różowej skale Skarbiec. Ambitni turyści mogą wejść do położonego wysoko w górach klasztoru Ad-Deir. Można tam też wjechać na osiołku, ale to atrakcja dla odważnych, gdyż zwierzęta mają zwyczaj stąpać nad samą przepaścią. Wiele tajemniczych budowli Petry ukrytych jest z dala od głównego szlaku, więc jeśli ktoś może spędzić w Petrze więcej niż jeden dzień, powinien wypuścić się na boczne ścieżki. Na Petrę trzeba przeznaczyć co najmniej jeden cały dzień, a żeby spokojnie obejrzeć główne atrakcje - dwa lub trzy dni.

Ceny wstępu na teren Petry: bilet jednodniowy: 21 dinarów jordańskich, dwudniowy: 26 dinarów, trzydniowy: 31 dinarów (1 dinar to ok. 1,06 euro). Konieczne są wygodne buty, warto też zaopatrzyć się w wodę, choć można ją też kupić w wielu miejscach w Petrze.

Komentarze (2)
Zaloguj się
 • mariusz_wrona

  Oceniono 3 razy 3

  Zapraszam do swojej galerii zdjęć:
  picasaweb.google.com/104892503646986346655/NearEast
  Oceńcie sami!

 • asocjacja_w

  Oceniono 5 razy 3

  Irak , państwo kiedyś prężnie się rozwijające , na budowach w Iraku pracowało tysiące pracowników z Polski , ludzie mili , tolerancyjni , serdeczni i gościnni ! Irak centrum cywilizacji nowożytnej ,
  unikatowe zabytki np. Babilon zaliczany do siedmiu cudów świata dopóki barbarzyńcy w Polskich mundurach gąsienicami czołgów w pył go nie rozjeździli !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX