Tajemnicza Polska. Zamki, w których straszy

reg
07.03.2013 09:03
A A A
Miejsc mrożących krew żyłach mamy w Polsce sporo. Wystarczy powiedzieć, że prawie każdy zamek w Polsce ma swojego ducha. Poniżej kilka propozycji dla osób szukających mocniejszych wrażeń.

Fot. Łukasz Cynalewski / AG

Zamek w Kórniku. Straszy: Biała Dama

W sali jadalnej kórnickiego zamku wisi portret kobiety w białej sukni. To Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, zmarła w 1790 r. właścicielka zamku i jeden z najbardziej znanych polskich duchów. Według legendy nocami schodzi z portretu i idzie do parku, gdzie czeka na nią tajemniczy jeździec. Wędrują razem do świtu, a gdy pierwszy kur zapieje - znikają.

Kim była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka za życia? Przede wszystkim pierwszą wybitną przedstawicielką rodu Działyńskich, której zarówno Kórnik, jak i okoliczna ludność wiele zawdzięczała. Zniosła w swoim majątku pańszczyznę, budowała drogi i młyny. Jednak wokół jej osoby krążyło dużo plotek. Po pierwszym mężu byłą wdową, z drugim rozwiodła się, chodziły wieści o jej romansach. Cierpiała na migreny i lubiła spędzać czas w parku. Rozebrała zameczek myśliwski Górków nad Jeziorem Kórnickim, w którym według podań diabły strzegły skarbów. Rzekomo z tych powodów po śmierci nie zaznała spokoju. Pierwsze opowieści o tajemniczej Białej Damie pojawiły się już w XIX w.

W zamku w Kórniku obecnie mieści się muzeum. Do Kórnika najwygodniej jest dojechać samochodem bądź autobusem z Poznania.

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • omniasol

  Oceniono 39 razy 13

  Autor zdecydowanie zapomnial o zamku wawelskim.
  Straszy tam Lech, ktory dzieki helowi w mankietach opuszcza swa krypte i unosi sie nocami po korytarzach.

 • Gość: Adam

  Oceniono 18 razy 12

  W większości zamków straszą ceny. Skutecznie.

 • Gość: hmm

  Oceniono 14 razy 6

  Oplakany stan polskiej promocji turystycznej niestety powoduje ze wiekszosc z tych wspanialych zamkow swieci pustkami zamiast tetnic turystycznym zyciem i organizowac atrakcje i zarabiac na siebie.

 • Gość: gnooostyk

  Oceniono 11 razy 5

  Tum to ....kościół - nie ZAMEK!

  A proboszcza da się przekonać. Składając chojny datek na remont kościoła.

 • Gość: steffan

  Oceniono 6 razy 2

  http://www.opuszczone.net/szpital-psychiatryczny-zofiowka
  nawiedzony szpital psychiatryczny opuszczony od dekady

 • Gość: marta

  Oceniono 9 razy 1

  Jeszcze Pałac Below w Sławutówku, nocowałam i wiem, obsługa też potwierdziła, to było niesamowite woda w zamkniętym pokoju leciała z kranu a potem zakręciła się i jeszcze kroki ale nikogo nie było ciągle jestem pod wrażeniem jeszcze tam wrócimy z mężem :D

 • Gość: Gość

  Oceniono 4 razy 0

  Nuda,nuda,nuda i jeszcze raz nuda.ja to wszystko na kartkę przepisać i nie mogę wydrukować(całe od 1 do 11)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX