Rumunia. Trasy górskie - przepiękne Góry Fogaraskie

Rumunia. Mozaika w żywych kolorach...oraz Mołdowa. Wydanie 4
16.09.2011 09:51
A A A
Prezentujemy najpiękniejsze trasy górskie po potężnych, najwyższych górach Rumunii, Górach Fogaraskich, które są częścią Karpat Południowych, oddzielających Transylwanię od Wołoszczyzny.

Góry Fogaraskie /Fot. Shutterstock

Potężne, najwyższe w Rumunii Góry Fogaraskie (rum. Munţii Făgăraş, węg. Fogarasi-havasok) są częścią Karpat Południowych, oddzielających Transylwanię od Wołoszczyzny. Długa, ciągnąca się równoleżnikowo grań ma charakter wysokogórski. Urwiska występują przede wszystkim po północnej stronie masywu, boczne granie są tu krótkie i strome. Południowe stoki Gór Fogaraskich są z reguły bardziej łagodne i trawiaste, panuje tu też cieplejszy klimat. Na południe wybiega kilka długich grzbietów bocznych, łączących pasmo z innymi gniazdami górskimi. Najwyższa i najbardziej skalista jest środkowa część grani, ciągnąca się od rejonu Negoiu i Şerboty po rejon Moldoveanu. Kilka szczytów przekracza tu wysokość 2500 m n.p.m., większość pozostałych osiąga 2400?2450 m n.p.m. Nieco bardziej oddalone na wschód i zachód odcinki grzbietu mają charakter masywnych, wysokich połonin.

Komunikacja i dojście w góry

W Góry Fogaraskie dojechać można pociągami kursującymi na trasie Sybin (Sibiu) - Făgăraş - Braszów (Braşov) oraz Sybin - Râmnicu Vâlcea. Druga z wymienionych linii biegnie przełomowym odcinkiem doliny Aluty u podnóża masywu. W miarę dobrą komunikację kolejową uzupełnia zdecydowanie gorsza sieć rzadkich połączeń autobusowych. Dogodna linia autobusowa łączy stację Ucea (linia Sybin - Braszów) z przemysłowym miasteczkiem Victoria, skąd niedaleko jest w rejony Podragu i Moldoveanu. Bez większych problemów dostaniemy się też autobusem z Braszowa do Zărneşti. Nieco gorzej przedstawia się sprawa dotarcia w góry od południa.

Przez centralną część pasma, wielkim nakładem środków i w dużym stopniu za pomocą materiałów wybuchowych, zbudowano za czasów Ceauşescu na przełomie lat 60. i 70. szosę Transfogaraską, przecinającą góry z południa na północ. Droga ta, przebiegająca ostrymi serpentynami wśród skalnych urwisk i przechodząca w rejonie jeziora Bâlea Lac (gdzie miał swą posiadłość sam dyktator) kilometrowym tunelem pod główną granią, znacznie zeszpeciła krajobraz, a ponadto przyczyniła się do przyciągnięcia w głąb gór turystyki masowej.

Noclegi i pomoc

Większość obiektów noclegowych znajduje się na północnej stronie grzbietu głównego, w różnej odległości od jego linii - najwyżej położone jest schronisko Podragu (2136 m n.p.m.), inne usytuowane są dość nisko. Zazwyczaj w tutejszych schroniskach (tych położonych wyżej) panuje prawdziwie górska atmosfera, którą jednak najmocniej możemy poczuć poza sezonem. Należy pamiętać, że w zimie czy późną jesienią wiele obiektów jest zamkniętych. Przez cały rok możemy natomiast liczyć na nocleg w schroniskach: Negoiu, Bâlea Cascadă czy Turnuri.

Schroniska w Górach Fogaraskich są nieocenionym oparciem, szczególnie poza sezonem, gdy nie mamy zamiaru marznąć w namiocie, ani też urządzać większych, wielodniowych wypraw. Jednak najlepszą formą zwiedzania Gór Fogaraskich wydaje się wędrowanie z namiotem. Nie ma tu większych ograniczeń w biwakowaniu, a dogodne miejsca pod namiot można znaleźć nawet blisko grani. Należy oczywiście mieć na uwadze zmienność warunków pogodowych. W górach tych znajduje się ponadto kilka niezagospodarowanych schronów, które latem mają czasem więcej amatorów, niż są w stanie pomieścić. Nieco dokładniejsze informacje o schroniskach i innych możliwościach noclegów podano przy opisie poszczególnych rejonów Gór Fogaraskich.

Salvamont: tel. alarmowy \ +40 725 826668; Sybin (Sibiu): \ +40 269 216477, +40 745 140144; Victoria: \ +40 268 241940, +40 726 686692; Zărneşti: \ +40 268 220810, +40 722 737911; Nucşoara-Argeş: \ +40 248 582034, +40 744 754445, 724 212591; Râmnicu Vâlcea: \ +40 250 732901. Latem ratownik Salvamontu dyżuruje w refugiu przy jeziorze Călţun.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX