Nowe siedem cudów natury. Najpiękniejsze miejsca świata - głosujemy na Mazury!

Wielkie Jeziora Mazurskie to jedyny polski finalista w międzynarodowym konkursie szwajcarskiej fundacji 'New7Wonders' na siedem nowych cudów natury. Laureatów konkursu poznamy już 11 listopada 2011 r. Do tego czasu trwa głosowanie na najlepszą siódemkę. Głosujmy na Mazury!
1 Jeziora Mazurskie, jako jedyne miejsce z Europy, dotarły do ścisłego finału i znalazły się w pierwszej czternastce cudów natury na świecie, w konkursie fundacji Jeziora Mazurskie, jako jedyne miejsce z Europy, dotarły do ścisłego finału i znalazły się w pierwszej czternastce cudów natury na świecie, w konkursie fundacji "New7Wonders". W konkursie brało udział ponad 400 miejsc z ponad 200 krajów świata. Wyniki konkursu ogłoszono 11.11.2011. Mazury to ponad 3000 jezior, dziewicza przyroda i miejsca, których próżno szukać w innych częściach Polski - są jedyne w swoim rodzaju. Fot. Shutterstock

Mazury

Wielkie Jeziora Mazurskie dostały się do finału i grona 28 najpiękniejszych miejsc na świecie. Sukces jest tym większy, że do tej prestiżowej grupy zakwalifikowało się jedynie pięć miejsc z Europy. Mazury przebyły już długą drogę. Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu konkursu przeszło wówczas 261 propozycji - w tym Mazurskie Jeziora oraz Puszcza Białowieska. 9 lipca 2009 r. do półfinału konkursu dostało się 71 kandydatów, a w kolejnym etapie 21 lipca członkowie panelu ekspertów wybrali 28 finalistów.

Mazury to ponad 3000 jezior, dziewicza przyroda i miejsca, których próżno szukać w innych częściach Polski - są jedyne w swoim rodzaju. Głosując na stronie www.MazuryCudNatury.org oraz www.New7Wonders.com, a także wysyłając SMS o haśle Mazury na nr 7155 (całkowity koszt 1,23 zł) możemy się przyczynić do ich światowego wyróżnienia. Czy Kraina Mazurskich Jezior zasługuje na taki zaszczyt? Łatwiej będzie to ocenić, porównując ją z innymi kandydatami z Europy.

2 włochy, wezuwiusz, wulkan, pompeje włochy, wezuwiusz, wulkan, pompeje Fot. 123rf

Wezuwiusz, Włochy

W ścisłym finale znalazł się słynny włoski wulkan Wezuwiusz. Wezuwiusz zaliczany jest do najniebezpieczniejszych wulkanów świata. To jedyny czynny wulkan w kontynentalnej części Europy - aktywny od przeszło 16 tysięcy lat. Jego stożek wznosi się na ponad tysiąc dwieście metrów nad poziomem morza. Imponujący krater ma dwieście szesnaście metrów głębokości, a jego średnica u podstawy osiąga ponad trzy kilometry. Mimo, że Wezuwiusz to wulkan czynny, na jego zboczach znaleźć możemy ludzkie osady. Widok ze szczytu Wezuwiusza zapiera dech w piersiach - przy dobrej pogodzie zobaczyć stąd można cały Neapol i wspaniałą Zatokę Neapolitańską.

Polska. Najpiękniejsze miejsca - cuda natury

3 Góra Matterhorn, Włochy, Szwajcaria. Matterhorn to zdaniem alpinistów najpiękniejsza góra świata. Wznosi się nad szwajcarską miejscowością Zermatt i włoską - Breuil-Cervinia w Val Tournanche. Ma cztery zbocza, zwrócone na 4 strony świata - liczy 4478 m n.p.m. To góra majestatyczna, surowa, piękna i niebezpieczna. Góra Matterhorn, Włochy, Szwajcaria. Matterhorn to zdaniem alpinistów najpiękniejsza góra świata. Wznosi się nad szwajcarską miejscowością Zermatt i włoską - Breuil-Cervinia w Val Tournanche. Ma cztery zbocza, zwrócone na 4 strony świata - liczy 4478 m n.p.m. To góra majestatyczna, surowa, piękna i niebezpieczna. Góra Matterhorn, Włochy, Szwajcaria / Fot. Shutterstock

Góra Matterhorn, Włochy, Szwajcaria

Matterhorn - zdaniem alpinistów najpiękniejsza góra świata. Wznosi się nad szwajcarską miejscowością Zermatt i włoską - Breuil-Cervinia w Val Tournanche. Ma cztery zbocza, zwrócone na 4 strony świata - liczy 4478 m n.p.m. Jest szóstym pod względem wysokości samodzielnym szczytem alpejskim. To góra majestatyczna, surowa, piękna i niebezpieczna.

Cuda Wielkiej Brytanii: Walia - bajkowa Snowdonia

4 Szwarzwald, Niemcy. Schwarzwald, czyli Czarny Las to najpiękniejszy i największy las Niemiec. Wiąże się z nim wiele mrocznych legend i historii, był podobno schronieniem zbójów, czarownic. Dziś większość znajdujących się na terenie Schwarzwaldu miejscowości to uzdrowiska i kurorty. Niektóre bardzo luksusowe. Aktywni znajdą w Schwarzwaldzie masę ścieżek do pieszych i rowerowych. Szwarzwald, Niemcy. Schwarzwald, czyli Czarny Las to najpiękniejszy i największy las Niemiec. Wiąże się z nim wiele mrocznych legend i historii, był podobno schronieniem zbójów, czarownic. Dziś większość znajdujących się na terenie Schwarzwaldu miejscowości to uzdrowiska i kurorty. Niektóre bardzo luksusowe. Aktywni znajdą w Schwarzwaldzie masę ścieżek do pieszych i rowerowych. Szwarzwald, Niemcy/Fot. Shutterstock

Czarny Las, Niemcy

Schwarzwald, czyli Czarny Las to najpiękniejszy i największy las Niemiec. Pod względem geograficznym stanowi odrębny masyw górski choć najwyższe wzniesienie - szczyt, Feldberg, ma tylko 1493 m n.p.m. Schwarzwald nie jest też rozległy. Ciągnie się na długości 160 km wzdłuż Renu od Pforzheim do Waldshut. Kiedyś porastały go gęste lasy bukowe i jodłowe, a wyżej świerkowe - stąd nazwa. Wiąże się z nim wiele mrocznych legend i historii, był podobno schronieniem zbójów, czarownic. Dziś Schwarzwald jest najpiękniejszym i najbardziej romantycznym regionem górskim w Niemczech. Większość znajdujących się na terenie Schwarzwaldu miejscowości to uzdrowiska i kurorty. Niektóre bardzo luksusowe. Aktywni znajdą w Schwarzwaldzie masę ścieżek do pieszych i rowerowych wypraw na każdym stopniu trudności. To także raj dla amatorów narciarstwa biegowego.

Polska. Miejsca na liście UNESCO. Które najciekawsze?

5 Moherowe Klify, Irlandia Moherowe Klify, Irlandia Fot. Shutterstock

Moherowe Klify, Irlandia

Położone w hrabstwie Clare, Klify Moheru to jedno z najbardziej imponujących miejsc w Irlandii. Gigantyczne skaliste ściany porośnięte mchami i żółtymi kwiatami na tle turkusowej wody wyglądają imponująco. Klify Moher w najwyższym punkcie wyrastają 203 m nad Oceanem Atlantyckim, a rozciągają się na odcinku około 7 kilometrów. Wokół postrzępionych skał bez przerwy kotłuje się piana. Wieje silny wiatr, a erozja trwa nieustannie. Dla zwiedzających wytyczono bezpieczne szlaki i tylko po nich można się poruszać. Najlepiej podziwiać klify o zachodzie słońca. Turyści przy dobrej widoczności sa w stanie zobaczyć z ich szczytów wyspy Aran i  zatokę Galway.

Nowe cuda z listy UNESCO

Komentarze (7)
Nowe siedem cudów natury. Najpiękniejsze miejsca świata - głosujemy na Mazury!
Zaloguj się
 • pinokio666_1

  Oceniono 3 razy 3

  Nie zagłosuje. Nie zagłosowałbym też na góry. Banda wieśniaków chce zebrać kasę z UE a później podnosić nadal ceny za slip, nocowanie przy brzegu na własnej łódce, za parking, to samo tyczy się dudków góralskich. Jakieś tam Zakopane ( ano nazwa adekwatna, powinniście się zakopać) zdzierstwo i tyle. Każdy region ma swoje pierd pierdu, mazury- my zarabiamy tylko latem żeby rok przeżyć ( gó... prawda) górale - my zarabiamy tylko zimą żeby rok przeżyć - kolejna gó... prawda. Jesteście pazerni i tyle. Granice otwarte dla każdego z Polaków. Chcą zobaczyć tatry ? Słowacy zapraszają. Maja euro ale jakoś wychodzi taniej niż w w Zakopanym. Bo to inna mentalność. Nie nażreć się tylko małą łyżką i swoim podejściem do turystów. A to, że jeszcze funkcjonujecie w górach i na mazurach to tylko zasługa polskich snobów. Takich zwykłych prymitywów co to zarobili 5 pln i się sadzą, że w zako0pcu na feriach byli. Latem, w Mikołajkach byliśmy. Oj wieśniaki wieśniaki.......

 • progus

  Oceniono 1 raz 1

  A gdzie ta dziewicza przyroda na Mazurach? Brud, smród i drożyzna. Przy każdym byle koślawym pomościku tony śmieci i zawalone po brzegi latryny. Do tego smród i hałas quadów i skuterów wodnych. Ostatnie miejsce na wypoczynek.

 • andy1856

  Oceniono 1 raz 1

  Nie zagłosuję. Mazury na to nie zasługują. Pazerność, krótkowzroczność, żałosny serwis turystyczny oraz brak szacunku dla przyrody (sic!).

 • przedsesja

  0

  a właśnie, że nie zagłosuję!! i tak za dużo ludzi tam przyjeżdża, szkoda żeby takie piękne miejsce rozdeptywali turyści! jeżdżę na Mazury, aby odpocząć od tłoku, więc nie będę ich reklamować! a miejsca takie jak Mikołajki odwiedzam tylko przelotnie, żeby uzupełnić wodę i kupić pieczywo! I spadam stamtąd jak najszybciej...

 • arp7arp7

  0

  Ignorancja autora. DLACZEGO NIE MA LINKU DO GLOSOWANIA ???

 • dzikowy

  0

  Nie zagłosuję. Dopóki ludzie nie naucza się podstawowej kultury. Dopóki będą śmiecić, hałasować, rozjeżdżać quadami. Dopóki nie pomyślą, że może Mazury nie są w stanie ich konkretnie zmieścić, dlatego warto zostać w domu.
  Nie zagłosuję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX