10 niezwykłych parków narodowych na świecie

ak
21.06.2012 10:04
A A A
Na świecie istnieje ponad 7000 parków narodowych, w samej Polsce jest ich ponad 20. Wybraliśmy te, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Oto zachwycająca przyroda, ogromne przestrzenie i piękne krajobrazy...

Grand Prismatic Spring w Yellowstone Park / Fot. Shutterstock

Park Narodowy Yellowstone jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. Ustanowiono go w 1872 r. Leży w Górach Skalistych, na pograniczu Wyoming, Montany i Idaho, czyli najsłabiej zaludnionych stanów w USA, w niecce wulkanu o średnicy 45-65 km. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, wodospady. Park przecina głęboki wąwóz rzeki Yellowstone. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest gejzer Old Faithful Geyser, który wybucha regularnie co 40 minut. Gorąca woda z gejzerów i źródeł spływa do rzek, które dzięki temu nie zamarzają w zimie i niektórych można kąpać. W sezonie działa kilka tzw. wiosek dla turystów. Znajdują się w nich hotele, kempingi, restauracje, sklepy z pamiątkami i mieszkania dla sezonowych pracowników. Łączy je szosa układająca się w charakterystyczną ósemkę. Wszystkie atrakcje turystyczne Yellowstone są oznaczone dużymi tablicami oraz sygnalizowane z odległości kilkuset metrów przez drogowskazy. Większość z trzech milionów turystów, odwiedzających co roku Yellowstone, ogranicza się do objechania samochodem ósemki i zobaczenia kilku najbardziej znanych miejsc. Dlatego chodząc po szlakach górskich, które liczą ponad 800 mil (1300 km), częściej można spotkać dzikie zwierzę niż człowieka. W tym parku o powierzchni ok. 9 tys. km kw. żyją m.in. niedźwiedzie grizzly i brunatne, wilki, bizony. W Yellowstone żyje też największa w USA populacja wapiti (elks), które spotyka się na każdym kroku. To jeden z podgatunków jeleni, podobny do naszych, ale dużo większy. Zwierzęta nie boją się ludzi. Traktują ich jak powietrze, wylegując się na parkingu lub przy ruchliwej szosie. W Hayden Valley bizony są przyczyną ciągłych korków samochodowych. Typowym krajobrazem Yellowstone jest spalony las - pozostałość po wielkim pożarze z 1988 r., kiedy spłonęła ponad jedna trzecia powierzchni parku. Będąc w Parku Yellowstone, warto wybrać się w góry. Ogromne, dzikie przestrzenie, soczysta roślinność, czyste rzeki, jeziora pełne ryb - można tu spędzić całe miesiące i nie będzie się mieć dość.

Zobacz także
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • Gość: ok

  Oceniono 2 razy 2

  ok

 • Gość: julcia

  Oceniono 4 razy 0

  ładne

 • Gość: serduszko

  Oceniono 4 razy 0

  Czytaj pierwsze litery :
  *Sandra
  *Ula
  *Paulina
  *Eliza
  *Róża

 • Gość: serduszko

  Oceniono 6 razy 0

  W rzeczywistości Wielki Kanion wygląda dużo lepiej. Tak naprawde tam nie byłam , ale ze zdjęcia nie możesz tego poczóć i zobaczyć na własne oczy.

 • Gość: serduszko

  Oceniono 4 razy 0

  Ciekawe ile metrów , a może kilometrów ma ten kanion ze Stanów Zjednoczonych????????? A może ktoś wie ??

 • Gość: dusia

  Oceniono 2 razy 0

  Podoba mi się ten park ! :-)

 • Gość: serduszko

  Oceniono 2 razy 0

  ekstra

 • Gość: tofik

  Oceniono 4 razy 0

  to jest kupa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX