Bieszczady jesienią. Co warto o nich wiedzieć?

RIO
26.09.2013 15:00
A A A Drukuj

Polskie góry jesienią: Bieszczad / fot. Centralniak - Flickr.com CC BY

Podróż w Bieszczady jesienią ma wiele zalet. Przede wszystkim, drastycznie spada wówczas liczba przybywających w Bieszczadach turystów. W październiku i listopadzie, kiedy uczniowie i studenci wracają do swoich zajęć, turyści pojawiają się tu głównie w weekendy. W ciągu tygodnia bieszczadzkie szlaki są praktycznie puste.

Jednak główną zaletą jesiennej wycieczki w Bieszczady jest "festiwal barw", w trakcie którego lasy, złożone głównie z buków, jaworów i olszyn, mienią się niezliczoną ilością kolorów. Liście przybierają odcienie żółci, czerwieni, pomarańczu i zieleni, a dno lasu zapełniają skrzypiące pod nogami opadające liście. Kto był w Bieszczadach jesienią, ten musi przyznać, że nigdzie w Polsce jesienne lasy nie wyglądają tak pięknie jak tutaj.

Minusem jesiennych wędrówek jest z pewnością aura. Szlaki są z reguły zabłocone. Z tego względu należy pamiętać o ubiorze i obuwiu stosownym do takich warunków pogodowych. Listopad w Bieszczadach jest przeważnie miesiącem deszczowym, a w wyższych partiach gór występują oblodzenia, a nawet może pojawić się pierwszy śnieg. Mimo wszystko, cisza, spokój, zasypiająca na zimę przyroda, poranne mgły i oszronione drzewa sprawiają, że Bieszczady to idealny kierunek na ucieczkę od dużo mniej romantycznej wielkomiejskiej szarugi.

Zobacz także
Komentarze (9)
Zaloguj się
 • Gość: LuriTuri

  Oceniono 7 razy 7

  Wielkie Bieszczady sa piękne, ale w najdziksze rejony nie ma wstępu - jest Bieszczadzki Park Narodowy. Polecam raczej tereny poza Parkiem oraz Pogórze Przemyskie. Noclegi w Bieszczadach zaczynają się od 35 zł, a Park za każdorazowy wstęp na szlak kasuje 6 zł. Dużo dzikszy, terenowo ciekawszy i bardziej emocjonujący jest Beskid Niski. Można też znaleźć tam dużo więcej śladów dawnych kultur (w Bieszczadach praktycznie cała bojkowszyzna zostala zrównana z ziemią).

 • sveglio

  Oceniono 6 razy 6

  Bieszczady - dzika natura i cudowny odpoczynek - www.worldinoureyes.pl/bieszczady.html

 • Gość: komarrrrrr

  Oceniono 2 razy 2

  byłem w tym roku na chwilę pod połoninami w sezonie wakacyjnym............. i.............. nigdy więcej........ tylko przed, albo po sezonie............ cisza i spokój ............

 • taileena

  Oceniono 3 razy 1

  Bieszczady są cudowne! Przyroda jest przepiękna, a w Wetlinie jest najlepszy pensjonat, w jakim byłam - Bieszczadzki Gościniec! Uwielbiam to miejsce... Uważam, że zanim zacznie się zwiedzać świat, należy zwiedzic własną polską ziemię!

 • Gość: gorofil

  Oceniono 1 raz 1

  W Bieszczadach nie ma wielu turystów również latem, więc warto się tam wybrać, gdy pogoda sprzyja.

 • Gość: zbych

  Oceniono 1 raz 1

  Większość cerkwi obejrzycie tylko z zewnątrz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX