Bieszczady. Najwyższy szczyt w Bieszczadach - Tarnica

Bieszczady: Tarnica w połowie sierpnia / fot. Przemyslaw Kozuch Flickr.com CC BY

Bieszczady: Tarnica w połowie sierpnia / fot. Przemyslaw Kozuch Flickr.com CC BY Bieszczady: Tarnica w połowie sierpnia / fot. Przemyslaw Kozuch Flickr.com CC BY

Podziel się

Tarnica to najwyższy szczyt w Bieszczadach - wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m. Nie jest to najbardziej interesująca góra w Bieszczadach, ale fakt bycia najwyższą przyciąga do niej niezliczone rzesze turystów. Najkrótsza trasa na Tarnicę prowadzi z Wołosatego. Wejście zajmuje przeciętnemu turyście około 2 godzin. Sam szlak nie jest porywający, do tego przeważnie śliski i zabłocony. Godną plecenia jest natomiast wędrówka dłuższą, ale zdecydowanie piękniejszą trasą przez Szeroki Wierch. Wejście na szlak znajduje się tuż za dyrekcją Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Górnych. Początkowo szlak na Tarnicę prowadzi pięknym lasem bukowym. Szlak w wielu miejscach wyłożony jest drewnianymi kładkami, ze względu na występujące podmokłości. Przy górnej granicy lasu buki robią się coraz niższe i wyglądają bardziej jak krzewy, aż płynnie przechodzą w zbiorowiska trawiaste. Wędrówka na Tarnicę przez Szeroki Wierch zajmuje niewiele ponad trzy godziny. Jako drogę powrotną można wybrać zejście do Wołosatego. Wprawni piechurzy mogą jeszcze wydłużyć sobie trasę i zejść do Wołosatego przez Halicz i Rozsypaniec. Jest to wielogodzinna wędrówka, a ponieważ jesienią szybko się ściemnia, z tego względu polecamy raczej krótszy wariant wędrówki. Wejście na kopułę Tarnicy większość turystów przypieczętowuje pamiątkowym zdjęciem. Podobnie jak na Giewoncie, znajduje się tutaj kilkunastometrowy krzyż.

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (11)
Bieszczady jesienią. Co warto o nich wiedzieć?
Zaloguj się
 • Gość: delux

  Oceniono 17 razy 13

  W Bieszczady jedzie się tylko raz,a następnie całe życie wraca....

 • Gość: LuriTuri

  Oceniono 11 razy 11

  Wielkie Bieszczady sa piękne, ale w najdziksze rejony nie ma wstępu - jest Bieszczadzki Park Narodowy. Polecam raczej tereny poza Parkiem oraz Pogórze Przemyskie. Noclegi w Bieszczadach zaczynają się od 35 zł, a Park za każdorazowy wstęp na szlak kasuje 6 zł. Dużo dzikszy, terenowo ciekawszy i bardziej emocjonujący jest Beskid Niski. Można też znaleźć tam dużo więcej śladów dawnych kultur (w Bieszczadach praktycznie cała bojkowszyzna zostala zrównana z ziemią).

 • sveglio

  Oceniono 6 razy 6

  Bieszczady - dzika natura i cudowny odpoczynek - www.worldinoureyes.pl/bieszczady.html

 • Gość: komarrrrrr

  Oceniono 6 razy 4

  byłem w tym roku na chwilę pod połoninami w sezonie wakacyjnym............. i.............. nigdy więcej........ tylko przed, albo po sezonie............ cisza i spokój ............

 • taileena

  Oceniono 6 razy 2

  Bieszczady są cudowne! Przyroda jest przepiękna, a w Wetlinie jest najlepszy pensjonat, w jakim byłam - Bieszczadzki Gościniec! Uwielbiam to miejsce... Uważam, że zanim zacznie się zwiedzać świat, należy zwiedzic własną polską ziemię!

 • Gość: gorofil

  Oceniono 3 razy 1

  W Bieszczadach nie ma wielu turystów również latem, więc warto się tam wybrać, gdy pogoda sprzyja.

 • Gość: zbych

  Oceniono 1 raz 1

  Większość cerkwi obejrzycie tylko z zewnątrz

 • allegropajew

  0

  W latach 80. w Bieszczadach nie było żmij. Wielokrotne łaziłem z namiotem poza szlakami i ani jednej. A potem pojechałem tam kilkukrotnie na początku lat 2000 i żmija na żmii żmiją poganiała. Z namiotem bym się chyba już nie odważył.

  Pietrek to Leśny Dwór, żaden Gościniec się nie liczy!!!

  Gościula

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Hotele
 • Szukaj hotelu

 • Szukaj hotelu w Zurychu

 • Szukaj hotelu w Bazylei