Neapol - stolica pizzy, lodów i... Camorry

Włoska pizza

Włoska pizza Włoska pizza /fot. Shutterstock

Podziel się

Po powrocie z intensywnego zwiedzania chciałoby się coś przegryźć - czasem cokolwiek. Ale w kwestii jedzenia Neapol nie ma sobie równych. To właśnie stąd pochodzi słynna na całym świecie pizza. W Neapolu można otrzymać tę najlepszą, przygotowywaną według tradycyjnych receptur i ze świeżych składników. Neapol to także miasto lodów - kremowych arcydzieł.

 

By jednak nie ulec złudnemu wrażeniu, że Neapol to kraina mlekiem i miodem płynąca, trzeba pamiętać, że miasto ma także swoją ciemną stronę. Zawiera się ona w jednym słowie: Camorra. Jest to nazwa organizacji przestępczej działającej w Neapolu od wieku XVIII do dziś. Dziś Camorra skupia się na czerpaniu ogromnych zysków z utylizacji śmieci. Pisarz Robert Saviano opisał nawet jej dzieje w głośnej książce "Gomorra - podróż po imperium kamorry".

 

ZOBACZ TAKŻE:

Podróże kulinarne. Neapol - od ciasta do miasta

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (7)
Włochy. Zatoka Neapolitańska - wakacje pod wulkanem
Zaloguj się
 • malikwpodrozy

  0

  Plan wycieczki po Neapolu i okolicach oraz kilka praktycznych informacji znajdziecie na stronie: malikwpodrozy.wordpress.com/2014/07/01/neapol/

 • Gość: JANEK TV

  0

  POZNAJ NEAPOL I REGION KAMPANIA W POŁUDNIOWYCH WŁOSZECH . ZAPRASZAM NA STRONE https://www.facebook.com/pages/JANEK-TV/338747499552260

 • daryjka1

  0

  My w Neapolu bylismy w lipcu - czysto, wręcz pachnąco, Na prawdę widziałam (i czułam) kostke zapachową na kuble w bramie! Widocznie mielismy szczęście : naszymi wspomnieniami nie zawładnęły odór odpadów i walające się worki, ale piękne, urzekające miasto i jego skarby.

 • drakaina

  0

  Miłośników wakacji na plaży ostrzegam - w lecie piasek jest gęsto pokryty wczasowiczami praktycznie do zmroku. Osobiście preferuję zwiedzanie starożytności, więc nie rozpaczałam jakoś bardzo, że do morza udało mi się wejść raz o zachodzie słońca, ale jeśli ktoś się nastawia na opalanie i wylegiwanie, to musi się liczyć z tłokiem. A śmieci - nie tylko w samym Neapolu, ale w całej okolicy - cuchną na odległość. Polecam oczywiście dzień w Pompejach i Herkulanum - tam nie ma śmieci :)

 • siudamac

  0

  @macentos: potwierdzam to co piszesz - w Neapolu byłem w kwietniu, śmieci są prawie wszędzie! Mimo to sama okolica ciekawa, warta przynajmniej jednej wizyty. Polecam rzut oka na miasto z zamku Saint Elmo i wycieczkę na Wezuwiusza.

 • macentos

  0

  Wszystko fajnie, ale w tym miesiącu byłem przez chwilę w Neapolu i samo miasto to jest wysypisko śmieci. Wszędzie brudno i śmierdzi. Szedłem ulicą gdzie nie dało się korzystać z chodnika bo za dużo było na nim śmieci - nie mówię o walających się kubkach plastikowych czy butelkach. Mówię o widoku porozrywanych worków na śmieci z wysypaną dookoła zawartością. Nikomu z miejscowych to nie przeszkadza. Nam - Polakom - doskonale pokazuje, że w Polsce wcale nie jest tak źle.

  Zresztą...

  Jeśli ktoś ma złe zdanie o Polsce to po wizycie w Neapolu może mu się to zdanie nieco poprawić. U nas jest naprawdę czysto i przyjemnie w porównaniu do tego co można tam zobaczyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Hotele
 • Szukaj hotelu

 • Szukaj hotelu w Zurychu

 • Szukaj hotelu w Bazylei