Niemcy. Berlin - największe atrakcje

Źródło: Berlin. Przewodnik - Celownik. Wydanie I
29.08.2011 09:37
A A A
Planujesz weekend albo wczasy w wybranej stolicy w Europie? Stolica naszego zachodniego sąsiada - Berlin- na pewno Cię nie zawiedzie. By tego dowieść, prezentujemy największe jego atrakcje, które są "must see" na berlińskiej mapie.

Berliner Dom (Katedra Berlińska)/Fot. Shutterstock

Wzniesiona w latach 1894-1905 ewangelicka katedra berlińska (Berliner Dom) miała symbolizować potęgę panującej dynastii Hohenzollernów. Jej monumentalna 85-metrowa kopuła i wyraźna inspiracja stylem włoskiego renesansu niemal od razu przywodzą na myśl rzymską Bazylikę św. Piotra.

 

Dzieje katedry sięgają XV w., gdy nad brzegiem Sprewy wzniesiono katedrę Erasmusa. Późniejszą siedzibę dominikanów przebudowano na zlecenie Fryderyka II w latach 1747-1750 w stylu barokowym. Projekt stworzenia z niej reprezentacyjnej budowli monarchii pojawił się za panowania Fryderyka Wilhelma IV, jednak z powodu braku środków plan nie został zrealizowany. Budowę wg projektu Juliusa Carla Raschdorffa zlecił wreszcie cesarz Wilhelm II, zachowując z poprzedniej katedry jedynie ołtarz.

 

W bogato zdobionych wnętrzach znajduje się krypta Hohenzollernów. Spoczywa w niej ponad 90 członków niemieckiej dynastii m.in. Wielki Elektor oraz pierwsza para królewska, Fryderyk I i jego ukochana żona Sophie Charlotte. Zniszczoną w trakcie II wojny światowej katedrę berlińską odbudowywano od 1975 r., upraszczając nieco pierwotny kształt kopuły. Dziś odbywają się tu nabożeństwa ekumeniczne i uroczyste koncerty.

 

Zobacz także:

Wielka Brytania. Londyn - najciekawsze miejsca

Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • Gość: wdawdawddddaswdaaaaaasdw

    Oceniono 2 razy -2

    wdawdawddddaswdaaaaaasdw

  • Gość: a

    Oceniono 10 razy -4

    ble

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX