Słowacja. 10 największych atrakcji Słowacji

Na Słowacji znajdziemy liczne zabytki kultury oraz cuda natury, które warto zobaczyć. Podpowiadamy, co zwiedzić podczas pierwszej wizyty na Słowacji. Oto 10 największych atrakcji Słowacji.
1 Bratysława Bratysława Fot. Shutterstock

Słowacja. Bratysława

Bratysława nazywana Perłą Dunaju ma wyjątkowe położenie - leży tuż przy granicy dwóch sąsiadujących z nią państw - Węgier i Austrii. Powstała na skrzyżowaniu Szlaku Bursztynowego, który łączył Morze Bałtyckie z Morzem Śródziemnym, czyli północną Europę z południową oraz Szlakiem Dunajskim, który biegnąc wzdłuż rzeki Dunaj, umożliwiał dostęp do Morza Czarnego, a tym samym łączył zachodnią i wschodnią Europę. W różnych momentach historii sprowadzali się w te okolice Celtowie, Rzymianie, Słowianie. Bratysława była miastem koronacji węgierskich władców, a w latach 1526-1784 stolicą Cesarstwa Austro-Węgier. Z tamtych czasów zachowało się wiele wspaniałych zabytków m.in. dominujący nad miastem Zamek Bratysławski, Katedra Św. Marcina. Historyczne centrum miasta zdobi piętnastowieczny Stary Ratusz, Pałace: Prymasowski i Grassalkovicha, Brama Michalska.

2 zamek w orawie, słowacja zamek w orawie, słowacja Fot. 123rf

Zamek w Orawie

Zamek w Orawie to jedna z najpiękniejszych budowli historycznych Słowacji i jedna z najbardziej malowniczych tego typu w Europie. Zamek góruje nad regionem orawskim, najwyższa jego część wznosi się 112 metrów powyżej rzeki Orawy. Został wybudowany w połowie XII wieku i pełnił rolę jednego z punktów strategicznych na granicy polsko-węgierskiej. Zamek ten nigdy nie został zdobyty. Obecny stan budowli to wynik kolejnych przeróbek z pocz. XVII w. Ostatecznie zamek stał się siedzibą Muzeum Orawskiego. Gospodarze próbują przyciągnąć turystów nowatorskimi formami zwiedzania. Sporym zainteresowaniem cieszą się urządzane przynajmniej raz w miesiącu nocne wycieczki, czyli spotkania z duchami czy inscenizacje historyczne. W lecie goszczą tu sokolnicy.

3 Vlkolinec, Słowacja Vlkolinec, Słowacja Vlkolinec, fot. Juloml/CC/Wikipedia

Vlkolinec

Do wyjątkowych miejsc na Słowacji, które odwiedzić trzeba niemal obowiązkowo, należy Vlkolinec. Vlkolinec to wieś położona na słowackim Liptowie, administracyjnie wchodzi w skład miasta Ružomberok. We wsi zachowała się w całości typowa dla górskich obszarów Słowacji tradycyjna drewniana zabudowa. Jedyny murowany obiekt to kościółek. W sumie 45 drewnianych chałup tworzy żywy skansen słowackiej architektury ludowej. W 1993 wieś została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4 Bańska Szczawnica, Słowacja Bańska Szczawnica, Słowacja Bańska Szczawnica fot. 123rf.com

Bańska Szczawnica

Bańska Szczawnica położona malowniczo na kilku wzgórzach, to najstarsze miasto górnicze na Słowacji. Słynęło dawniej z wydobycia złota i srebra, a obecnie jest jednym z najpiękniejszych miasteczek w kraju. Zachowało się tu dużo cennych zabytków m.in. Stary i Nowy Zamek, kościół św. Katarzyny, kościół romański Wniebowzięcia Matki Boskiej, renesansowe i barokowe domy mieszczańskie, Ratusz, barokowa brama Pijarska, Muzeum Górnictwa, barokowa Kalwaria oraz gmachy Akademii Górniczej i Leśniczej. Przewodnicy w strojach górników opowiadają zwiedzającym o ciężkiej pracy w kopalniach. Liczne sztuczne jeziorka, które powstały dla usprawnienia prac górniczych, dzisiaj stanowią świetne miejsce rekreacji.

5 wino, słowacja wino, słowacja Fot. Shutterstock

Małokarpacki szlak winny

Choć Słowacja nie kojarzy się z produkcją wina, jej winiarskie tradycje liczą kilkaset lat. Powstało sporo szlaków winnych po Słowacji, które są atrakcją dla enoturystów i smakoszy wina. Największą popularnością cieszą się winnice Małych Karpat. Małokarpacki Szlaki Winny liczy ponad 40 km, Na jego trasie są takie miasta jak Święty Jur - stare miasteczko z ponad 700-letnią tradycją winiarską, Pezinok, gdzie jedne z najlepszych markowych win Słowacji oraz Modra zwana "perłą Małych Karpat". W każdym z tych miasteczek panuje miła atmosfera, poza piwnicami można obejrzeć inne ciekawe miejsca, jak na przykład fabryka ceramiki w Modrej, gdzie wszystkie produkty wyrabia się ręcznie.

6 Słowacki Raj, Słowacja. Słowacki Raj nie ma nazwy na wyrost. To jeden z najpiękniejszych obszarów naturalnych na Słowacji. Słowacki Raj poprzecinany jest licznymi wąwozami, wąskimi dolinami i kanionami, które są dosłownym 'rajem' dla turystów marzących o aktywnym wypoczynku. Przejście przez wąwozy umożliwiają wbudowane urządzenia techniczne - drabiny, mostki, ławki, łańcuch, podesty. Na terenie Słowackiego Raju znajduje się ok. 300 km oznaczonych szlaków turystycznych. Słowacki Raj, Słowacja. Słowacki Raj nie ma nazwy na wyrost. To jeden z najpiękniejszych obszarów naturalnych na Słowacji. Słowacki Raj poprzecinany jest licznymi wąwozami, wąskimi dolinami i kanionami, które są dosłownym 'rajem' dla turystów marzących o aktywnym wypoczynku. Przejście przez wąwozy umożliwiają wbudowane urządzenia techniczne - drabiny, mostki, ławki, łańcuch, podesty. Na terenie Słowackiego Raju znajduje się ok. 300 km oznaczonych szlaków turystycznych. Fot. 123rf

Słowacki Raj

Słowacki Raj nie ma nazwy na wyrost. To jeden z najpiękniejszych obszarów naturalnych na Słowacji i jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Europie. Słowacki Raj to teren krasowy poprzecinany licznymi wąwozami, wąskimi dolinami i kanionami, z zachowanymi płaskowyżami bogatymi w twory kresowe. Wąwozy o wysokich ścianach (tzw. Rokliny) i kaniony stanowią najbardziej atrakcyjną część terenu Słowackiego Raju. Przejście przez wąwozy umożliwiają wbudowane urządzenia techniczne - drabiny, mostki, ławki, łańcuch, podesty. Są tu też liczne rzeki tworzące przełomy, kaskady, wodospady i jeziora. Największy wodospad - Wodospad Welonowy ma wysokość 70 metrów. Szczególną atrakcją jest też przełom rzeki Hornad z licznymi kaskadami. Wrażenie robi Dobszyńska Jaskinia Lodowa, której jedyną dekoracją jest lód. Na terenie Słowackiego Raju znajduje się 300 km oznaczonych szlaków turystycznych. Ponadto bujna zieleń, orzeźwiające powietrze - po prostu raj.

7 Zamek Spiski, Słowacja Zamek Spiski, Słowacja Zamek Spiski, Słowacja fot. 123rf.com

Zamek Spiski

Zamek Spiski tworzy wraz ze Spiskim Podzamczem oraz Kapitułą Spiską jednolity kompleks historyczny - Spiskowe Podzamcze. Ruiny zajmujące obszar o powierzchni ponad 4 ha są jednym z największych zespołów zamkowych w Europie Środkowej. Zamek Spiski był jednym z nielicznych zamków, które wytrzymały napad Tatarów w 1241 roku. Wznosi się na wapiennej skale o wysokości ponad 600 m n.p.m. Najstarsza część zamku, to okrągła wieża mieszkalna. Obecnie większość zamku jest zrujnowana, a część murów obronnych została odbudowana współcześnie. Zamek został wpisany wraz okolicą na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dawnym zespole zamkowym mieści się ekspozycja Muzeum Spiskiego ukazująca barwne dzieje budowli.

8 Jaskinia Demianowska (Wolności), Słowacja Jaskinia Demianowska (Wolności), Słowacja Jaskinia Demianowska (Wolności), Słowacja fot. 123rf.com

Dolina i Jaskinia Demianowska

Dolina Demianowska jest najbardziej znaną i najpiękniejszą doliną w Niżnych Tatrach. Ma długość 15 km i jest głównym ośrodkiem ruchu turystycznego na północ od głównej grani. Latem na uwagę zasługują znajdujące się tu jaskinie. Demianowska Jaskinia Lodowa została utworzona przez potok Demanovka, który wyrzeźbił ją w skale wapiennej, tworząc obecnie rozległy system tuneli. Wspaniałe kolory i formy odzwierciedlane są w nazwach takich jak Jezioro Szmaragdowe, Komora Różowa, Czarna Galeria czy Złote Jezioro. Korytarze o długości 1,7 km ciągną się na czterech poziomach.

9 Bardiów, Słowacja. Bardiów - jedno z najstarszych miast słowackich wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO wkomponowane jest w piękny okoliczny pejzaż. Urzeka wyjątkowo przyjemnym renesansowym rynkiem otoczonym mieszczańskimi domami z jasną elewacją. Bardiów to także nietknięte mury obronne z bramami, basztami i barbakanem, renesansowy ratusz, zabytki gminy żydowskiej i mnóstwo ciekawych kamieniczek. Najbardziej cennym zabytkiem miasta jest gotycki kościół parafialny św. Idziego. Bardiów, Słowacja. Bardiów - jedno z najstarszych miast słowackich wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO wkomponowane jest w piękny okoliczny pejzaż. Urzeka wyjątkowo przyjemnym renesansowym rynkiem otoczonym mieszczańskimi domami z jasną elewacją. Bardiów to także nietknięte mury obronne z bramami, basztami i barbakanem, renesansowy ratusz, zabytki gminy żydowskiej i mnóstwo ciekawych kamieniczek. Najbardziej cennym zabytkiem miasta jest gotycki kościół parafialny św. Idziego. Fot. 123rf

Bardiów

Miasto urzeka wyjątkowo przyjemnym renesansowym rynkiem otoczonym mieszczańskimi domami z jasną elewacją. Budynki te kryją lokale, w których można spędzić czas przy butelce wina i wyśmienitych daniach kuchni słowackiej. Bardiów to także nietknięte mury obronne z bramami, basztami i barbakanem, renesansowy ratusz, zabytki gminy żydowskiej i mnóstwo ciekawych kamieniczek. Najbardziej cennym zabytkiem miasta jest gotycki kościół parafialny św. Idziego. Wewnątrz mieści się 11 późnogotyckich ołtarzy szafiastych z lat 1440-1510. Zespół urbanistyczny wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

10 Mała Fatra, Słowacja. Mała Fatra - czwarte co do wysokości pasmo górskie Karpat Zachodnich to przepiękny masyw górski z wyjątkowo bogatą roślinnością ułożoną piętrowo od podgórskich łąk po alpejskie hale. Jedną z największych atrakcji Małej Farty jest wąwóz Horne Diery. Do najchętniej odwiedzanych i najładniejszych miejsc należy też Dolina Vratna i szczyt Wielki Krywań. Mała Fatra, Słowacja. Mała Fatra - czwarte co do wysokości pasmo górskie Karpat Zachodnich to przepiękny masyw górski z wyjątkowo bogatą roślinnością ułożoną piętrowo od podgórskich łąk po alpejskie hale. Jedną z największych atrakcji Małej Farty jest wąwóz Horne Diery. Do najchętniej odwiedzanych i najładniejszych miejsc należy też Dolina Vratna i szczyt Wielki Krywań. fot. 123rf.com

Mała Fatra

Mała Fatra - czwarte co do wysokości pasmo górskie Karpat Zachodnich - należy do najciekawszych i najczęściej odwiedzanych zakątków Słowacji. To przepiękny masyw górski z wyjątkowo bogatą roślinnością ułożoną piętrowo od podgórskich łąk po alpejskie hale. Wspaniałe szlaki piesze prowadzą wśród skalistych szczytów i przez wąskie doliny z rwącymi potokami. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Małej Farty jest wąwóz Horne Diery. Do najchętniej odwiedzanych i najładniejszych miejsc należy Dolina Vratna i szczyt Wielki Krywań. Prawdziwym skarbem Małej Fatry jest bardzo bogata roślinność oraz świat zwierzęcy.

Komentarze (8)
Słowacja. 10 największych atrakcji Słowacji
Zaloguj się
 • uploadhelski

  Oceniono 10 razy 4

  Zdjęcie 2 - zamek (Oravsky Hrad) znajduje się nie "w Orawie" tylko w miejscowości Oravsky Podzamok. Na Orawie (kraina geograficzna i historyczna).

 • dr_bloger

  Oceniono 4 razy 2

  Spiskowe Podzamcze? To chyba jakiś spisek :D

 • dr_bloger

  Oceniono 2 razy 0

  Oprócz Bardiowa (Bardejov) warto też odwiedzić Lewoczę (Levoča), podobne charakterem zabytkowe miasteczko, niedaleko Popradu. Akurat po drodze do Spiskiego Podzamcza.

 • dr_bloger

  Oceniono 2 razy -2

  ... a co do gór, polecam mniej odwiedzane pasma: Wielką Fatrę i Niżne Tatry z niepowtarzalnym samoobsługowym schroniskiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX