Chorwacja naj. Największe, najpiękniejsze, najlepsze w Chorwacji

ak
26.03.2012 10:03
A A A
Jakie jest najcieplejsze miejsce w Chorwacji? Jakie jest najpiękniejsze miasto Chorwacji? Gdzie są najpiękniejsze plaże Chorwacji i gdzie odbywają się najlepsze imprezy w Chorwacji? Poznaj chorwackie miejsca naj!

Chorwacja, Park Narodowy Jeziora Plitwickie/Fot. Shutterstock

Park Narodowy Jeziora Plitwickie to skarb chorwackiego dziedzictwa przyrodniczego. Główną atrakcją tego unikatowego na skalę światową Parku jest 16 jezior połączonych 92 wodospadami powstałymi w wyniku osadzania się skał wapiennych - trawertynu. Do parku narodowego należą także źródła rzeki Korany na obszarze otoczonym gęstymi lasami bukowymi, jodłowymi i sosnowymi. Są tu też liczne jaskinie, kwieciste łąki, a także wiele gatunków zwierząt. Turkusowa woda i zielona roślinność tworzą prawdziwie rajską kompozycję. Woda jest tak czysta, że dokładnie widać przez nią ryby i dno. Jeziora podziwiać można z wąskich, drewnianych kładek, rozpiętych tuż nad powierzchnią wody. Łączna długość kładek wynosi 18 km! Szlaki piesze na terenie rezerwatu mają różne długości i różne stopnie trudności. Najkrótszy spacer wytyczonymi ścieżkami i kładkami zajmie dwie godziny, na najdłuższy aż osiem godzin. Kursuje także prom wycieczkowy oraz kolejka elektryczna z przeszklonymi wagonami. Zgodnie z legendą Jeziora Plitwickie powstały po okresie długiej suszy, kiedy zrozpaczeni mieszkańcy błagali o wodę, a ich próśb wysłuchała tajemnicza Czarna Królowa. Niebo rozdarły błyskawice i ulewny deszcz padał tak długo, że powstały Jeziora Plitwickie. W Parku Narodowym Jezior Plitwickich znajduje się także najwyższy wodospad Chorwacji - Wielki Wodospad, który ma około 78 metrów.

 

Taka jest Chorwacja!

Zobacz także
Komentarze (17)
Zaloguj się
 • tomeu

  Oceniono 17 razy 13

  Tak sobie oglądam te zdjęcia i muszę stwierdzić, że zdecydowanie mi tu brakuje:
  - gigantycznych billboardów
  - witryn sklepowych z całą powierzchnią zaklejoną brzydkimi reklamami w krzykliwych kolorach
  - fasad budynków zawalonych nazwami geszeftów we wszystkich możliwych rozmiarach, kolorach i czcionkach

  Myślę, że Chorwaci muszą się jeszcze wiele nauczyć od braci znad Wisły w zakresie estetyki krajobrazu miejskiego i niemiejskiego.

 • Gość: Wojtek

  Oceniono 5 razy 3

  Zabrakło jednego "naj" - najwyżej położonej drogi w Chorwacji - drogi na szczyt Sv Jure w masywie gór Biokovo :)

  Godny polecenia jest wjazd samochodem na Sv Jure co uczyniliśmy w 2012 :) Fantastyczne przeżycie, polecam.
  Nasz pobyt na Sv Jure opisałem na blogu: http://crolove.pl/samochodem-na-szczyt-sv-jure/

  Serdecznie zapraszam
  Wojtek

 • stefan99999

  Oceniono 2 razy 2

  A gdzie Trogir i Szybenik???

 • markamiasto.pl

  Oceniono 2 razy 2

  Polska to duży, różnorodny i piękny kraj...Chorwacja mały, jeszcze mniejszy ale za to zdecydowanie piękniejszy zakątek naszego kontynentu...
  Jadę...tam

 • mariuszlo

  Oceniono 1 raz 1

  Są dwa jeziora Vransko. Jedno jest na Cresie, zdjęcie tego jeziora jest w artykule. Na pewno nie ma tam żadnych bagien i rezerwatów ptaków. Jest też dużo mniejsze niż w opisie. Nie ma tam dostępu i nie można po nim pływać. Jest bardzo głębokie i dno leży w kryptodepresji. Opis w artykule dotyczy drugiego jeziora, na lądzie w północnej Dalmacji. Także pomieszanie z poplątaniem :)

 • toscanczyk

  0

  Polecam wizyty na fajnych plazach w poludniowej Dalmacji: www.orebic.com.pl/plaze-chorwacja

 • white.charming

  Oceniono 2 razy 0

  Zapomnieliście o rakiji!!! Poważny błąd, to przecież tradycyjny alkohol Chorwacki.

 • cehaem

  0

  Dubrownik to oczywiscie bajka, ale to odpicowane miasto to jednak czysty surrealizm, szczegolnie, jak sie zna inne miasta chorwackie. No i zwiedzac je powinno sie do poludnia, bo potem nastepuje najazd turystow.

 • aga_podroze

  0

  Zdjęcie Jeziora Vrańskiego było nieprawidłowe, przepraszamy za pomyłkę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX