Plaże na Krecie

elafonsi, grecja, wyspy greckie, kreta

elafonsi, grecja, wyspy greckie, kreta Wyspy greckie - Kreta. Plaża Preveli (Palmowa)/Fot. Shutterstock

Podziel się

Plaże na Kracie są zróżnicowane. Miejscami są to wąskie pasy żwiru i kamieni, a niekiedy szerokie połacie białego i złocistego piachu. Najlepsze plaże ciągną się wzdłuż zachodnich, wschodnich i południowo-zachodnich brzegów Krety, z dala od ośrodków masowej turystyki. Są trudno dostępne, od fali komercji, która zalała Kretę, oddziela je przyroda, w postaci gór. Na południowym wschodzie Krety znajduje się Elafonsi - plaża z płytką turkusową laguną. Słynie z białego, czystego piasku, który miejscami jest zabarwiony koralami, dzięki czemu przybiera jasnoróżowy kolor. Plażę upodobały sobie nawet ptaki, które lecąc do Afryki zatrzymują się tu, by zregenerować siły. Aby dostać się do tego raju trzeba pokonać liczne serpentyny stromej drogi.

Kolejna piękna plaża na Krecie to Falasarna leżąca w północno-zachodniej części Krety. To szeroki pas piasku otoczony przez rudawe, poszarpane klify. Jest jedną z największych plaż na wyspie, ma ponad 4 km długości. Plaża podzielona jest na kilka odcinków, z których najdłuższy i cieszący się największą popularnością to Pachia Amos. Na północnym krańcu plaży znajdują się rzymskie ruiny. Falasarna to także niesamowite zachody słońca uważane za najpiękniejsze na wyspie.

Plaża Balos położona na półwyspie Gramvoussa, na zachodnim krańcu Krety, dostępna jest jedynie samochodem lub łódką. Pokrywa ją cudowny, biały piasek, a oblewa krystalicznie czysta, błękitna woda. Plaża ta jest najbardziej malowniczym i najchętniej fotografowanym zakątkiem wyspy. Ogromna laguna sąsiadująca z większą częścią plaży jest na tyle płytka, że nawet dzieci mogą się w niej bezpiecznie bawić.

Kolejne plaże warte odwiedzenia to Sougia, o kolorowym żwirku, okolona skałami z podwodnymi grotami. Także plaża Vai - jedyna plaża na Krecie naturalnie porośnięta palmami, jedna z największych plaż w całej Europie. Ponadto plaża Matala, na południu Krety, w miejscowości o tej samej nazwie, otoczona niezwykłym kompleksem jaskiń. Na uwagę zasługuje plaża Sweetwater na południowym zachodzie Krety znana ze źródeł słodkiej wody i miejscami czerwonawego piasku  - po części przeznaczona dla naturystów.

Można się też dostać statkiem na bezludną wyspę Chrissi, która jest obecnie rezerwatem przyrody. Krajobraz wyspy to gołe skały zatopione w morzu, małe drzewka na piaszczystych wydmach i białe, puste plaże.

10 wysp w Europie idealnych na rajskie wakacje

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (2)
Grecja. Kreta - wyspa nie tylko na lato
Zaloguj się
 • shiwix939

  0

  Przed wyprawą polecam też zajrzeć do artykułu www.kreatywna.pl/styl-zycia/podroze/kreta-krolowa-greckich-wysp/

 • j.xenir

  0

  Jeśli ktoś chciałby trochę pozwiedzać Kretę a nie tylko smażyć się na plaży, to najlepiej lato omijać szerokim łukiem. Wiosna i jesień przyjemniejsze, też ciepło, ale stonki turystycznej zdecydowanie mniej! No i taniej. zobaczone.pl/kategoria/kreta/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Hotele
 • Szukaj hotelu

 • Szukaj hotelu w Zurychu

 • Szukaj hotelu w Bazylei