Polska. Klify, plaże i wydmy

Wybrzeże Bałtyku

Wybrzeże Bałtyku Wybrzeże Bałtyku widziane ze wzgórza Gosań/Fot. Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus/TRAVELPHOTO

Podziel się

Rozewski klif, mimo że imponujący (50 m), wcale nie jest najwyższym fragmentem wybrzeża. Najokazalsze nadmorskie urwisko w Polsce znajduje się na Wolinie, naszej największej wyspie. Wzgórze Gosań to 93-metrowy kolos, wykończony czupryną drzew wiszących nad plażą. Piaszczysty próg jest sukcesywnie nadgryzany przez Bałtyk (średnio: 80 cm rocznie!).

 

W Świnoujściu znajduje się najszersza naturalna plaża w Polsce. Świnoujście (razem z ujściem Wisły) to wyjątek, większość bałtyckich plaż się bowiem kur-czy. Położone nad nimi kurorty dbają o ich honor, po cichu, po sezonie dosypując piachu. Dzieje się tak nawet w Łebie, mimo że tuż obok znajduje się największa piaskownica w Polsce!

 

Wędrujące wydmy spod Łeby to - na tle geologicznej historii Ziemi - niemal noworodki. Najwyższa z nich, Łącka Góra, ma jakieś 400 lat. Powstała, gdy mieszkańcy okolic wyrąbali nadmorski las. Zachodni wiatr zmarszczył wtedy nagą powierzchnię piachu. Piaskowe rogaliki zaczęły puchnąć i przemieszczać się - ślamazarnie (3 m rocznie), lecz konsekwentnie. W kierunku Łeby.

 

Ruchliwe za młodu wydmy z wiekiem wybierają bezpieczną stabilizację. Szarzeją. Wreszcie, unierucho-mione stelażem z korzeni traw, zamieniają się w pagórki. Takie jak Wielbłądzi Garb na Mierzei Wiślanej, najwyższa (49,5 m) unieruchomiona wydma w Europie!

 

Zobacz także:

W której stolicy Europy znajduje się Muzeum Romantyzmu i inne nietypowe muzea...

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (23)
Najgłębsze jezioro, największe urwisko i najstarsze góry. Rekordowa natura w Polsce
Zaloguj się
 • dr_jekyll

  Oceniono 7 razy 5

  "Świnoujście (razem z ujściem Wisły) to wyjątek" - Pani Marto, troszkę Pani przesadziła... Polecam lekturze mapę fizyczną Polski.

 • seidr

  Oceniono 8 razy 4

  Co tu się dziwić, baba przepisała urywki z książki i to się artykułem nazywa. I takim grafomanom płacą za wypociny, po prostu (używając eufemizmu) smutno mi się robi.

 • neonzamachowiec

  Oceniono 6 razy 2

  Pani Marto, czy moglaby Pani sprawdzic od ilu lat w Jastrzebiej Gorze (jakies 200-300 metrow na wschod od ulicy Slowackiego) stoi obelisk "Gwiazda Polnocy" oznaczajacy najbardziej wysuniety na polnoc punkt Polski? Byloby milo:) Ach, bede taki mily i powiem Pani - stoi od 2000 roku. Owszem kiedys Rozewie bylo, najdalej na polnoc, ale degradacja nadbrzeza na lini - Rozewie-Lisi Jar-Jastrzebia Gora postepuje od dziesiatkow lat. wystarczy przypomniec, ze "Swiatowid" (prosze sobie wygooglac) runal 30 lat temu. Ja mialem przyjemnosc jezdzenia w te rejony regularnie, dwa razy w roku, przez 10 lat, i obserwowalem jak zmieniala sie plaza i klify.
  Wracajac jednak do Pani - czy to nie przesada, by robic sensacje z czegos co jest wiadome od kilkunastu lub wiecej lat?

 • szczerbaka

  Oceniono 1 raz 1

  Srebrna góra to największa górska twierdza nie tylko w Polsce, ale także w Europie:
  www.zlotaproporcja.pl/2014/12/17/srebrna-gora/

 • Gość: ja

  Oceniono 3 razy 1

  Bzdury. Góry Sowie NIE SĄ wieku prekambryjskiego. Jakie 4,5 mld lat?

 • shipton1

  Oceniono 2 razy 0

  Ostrzyca jest na Pogórzu Kaczawskim chociaż z artykułu można by wyciągnąć wniosek że w Górach Sowich

 • replika78

  Oceniono 2 razy 0

  Nie wiem czy ktoś z Was zna jezioro Dobskie na Mazurach? 15 km od Giżycka. Ponoć można tam znaleźć ślady dawnego plemienia Bałtów, Galindów. Tak wyczytałam w Przebudzeniu Katarzyny Zyskowskiej- Ignaciak. Chciałabym tam pojechać, ale boje się, że to tylko licentia poetica...

 • marta_podroze

  Oceniono 2 razy 0

  "W Świnoujściu znajduje się najszersza naturalna plaża w Polsce. Świnoujście (razem z ujściem Wisły) to wyjątek, większość bałtyckich plaż się bowiem kurczy" - myślę, że w tym zdaniu autorka nie miała na myśli tego, że Wisła wpada do morza w Świnoujściu, tylko że oba miejsca stanowią wyjątek. Chociaz rzeczywiście można to było stylistycznie ograć bardziej zgrabnie. Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Hotele
 • Szukaj hotelu

 • Szukaj hotelu w Zurychu

 • Szukaj hotelu w Bazylei