Najgłębsze jezioro, największe urwisko i najstarsze góry. Rekordowa natura w Polsce

Marta Sapała
12.03.2015 16:07
A A A Drukuj

Wybrzeże Bałtyku widziane ze wzgórza Gosań/Fot. Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus/TRAVELPHOTO

Rozewski klif, mimo że imponujący (50 m), wcale nie jest najwyższym fragmentem wybrzeża. Najokazalsze nadmorskie urwisko w Polsce znajduje się na Wolinie, naszej największej wyspie. Wzgórze Gosań to 93-metrowy kolos, wykończony czupryną drzew wiszących nad plażą. Piaszczysty próg jest sukcesywnie nadgryzany przez Bałtyk (średnio: 80 cm rocznie!).

 

W Świnoujściu znajduje się najszersza naturalna plaża w Polsce. Świnoujście (razem z ujściem Wisły) to wyjątek, większość bałtyckich plaż się bowiem kur-czy. Położone nad nimi kurorty dbają o ich honor, po cichu, po sezonie dosypując piachu. Dzieje się tak nawet w Łebie, mimo że tuż obok znajduje się największa piaskownica w Polsce!

 

Wędrujące wydmy spod Łeby to - na tle geologicznej historii Ziemi - niemal noworodki. Najwyższa z nich, Łącka Góra, ma jakieś 400 lat. Powstała, gdy mieszkańcy okolic wyrąbali nadmorski las. Zachodni wiatr zmarszczył wtedy nagą powierzchnię piachu. Piaskowe rogaliki zaczęły puchnąć i przemieszczać się - ślamazarnie (3 m rocznie), lecz konsekwentnie. W kierunku Łeby.

 

Ruchliwe za młodu wydmy z wiekiem wybierają bezpieczną stabilizację. Szarzeją. Wreszcie, unierucho-mione stelażem z korzeni traw, zamieniają się w pagórki. Takie jak Wielbłądzi Garb na Mierzei Wiślanej, najwyższa (49,5 m) unieruchomiona wydma w Europie!

 

Zobacz także:

W której stolicy Europy znajduje się Muzeum Romantyzmu i inne nietypowe muzea...

Zobacz także
Komentarze (23)
Zaloguj się
 • dr_jekyll

  Oceniono 7 razy 5

  "Świnoujście (razem z ujściem Wisły) to wyjątek" - Pani Marto, troszkę Pani przesadziła... Polecam lekturze mapę fizyczną Polski.

 • seidr

  Oceniono 8 razy 4

  Co tu się dziwić, baba przepisała urywki z książki i to się artykułem nazywa. I takim grafomanom płacą za wypociny, po prostu (używając eufemizmu) smutno mi się robi.

 • neonzamachowiec

  Oceniono 6 razy 2

  Pani Marto, czy moglaby Pani sprawdzic od ilu lat w Jastrzebiej Gorze (jakies 200-300 metrow na wschod od ulicy Slowackiego) stoi obelisk "Gwiazda Polnocy" oznaczajacy najbardziej wysuniety na polnoc punkt Polski? Byloby milo:) Ach, bede taki mily i powiem Pani - stoi od 2000 roku. Owszem kiedys Rozewie bylo, najdalej na polnoc, ale degradacja nadbrzeza na lini - Rozewie-Lisi Jar-Jastrzebia Gora postepuje od dziesiatkow lat. wystarczy przypomniec, ze "Swiatowid" (prosze sobie wygooglac) runal 30 lat temu. Ja mialem przyjemnosc jezdzenia w te rejony regularnie, dwa razy w roku, przez 10 lat, i obserwowalem jak zmieniala sie plaza i klify.
  Wracajac jednak do Pani - czy to nie przesada, by robic sensacje z czegos co jest wiadome od kilkunastu lub wiecej lat?

 • szczerbaka

  Oceniono 1 raz 1

  Srebrna góra to największa górska twierdza nie tylko w Polsce, ale także w Europie:
  www.zlotaproporcja.pl/2014/12/17/srebrna-gora/

 • Gość: ja

  Oceniono 3 razy 1

  Bzdury. Góry Sowie NIE SĄ wieku prekambryjskiego. Jakie 4,5 mld lat?

 • mikael0

  0

  Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8+5=13. Godzina śmierci: 21:37 - 2+1+3+7=13. Data śmierci: 02.04.2005 - 0+2+0+4+2+0+0+5=13. Postrzelony 13 Maja. 9301 dni pontyfikatu - 9+3+0+1=13. Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter. czy to zbieg okoliczności? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić.... Pomyśl sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje....Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie. spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości. Wypowiedz życzenie jak skończy sie. odliczanie: 10... 09... 08... 07... 06... 05... 04... 03... 02... 01... *Wypowiedz życzenie* Wklej te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 komentarzy. Jeśli tego nie zrobisz stanie się. przeciwność Twojego życzeni

 • shipton1

  Oceniono 2 razy 0

  Ostrzyca jest na Pogórzu Kaczawskim chociaż z artykułu można by wyciągnąć wniosek że w Górach Sowich

 • replika78

  Oceniono 2 razy 0

  Nie wiem czy ktoś z Was zna jezioro Dobskie na Mazurach? 15 km od Giżycka. Ponoć można tam znaleźć ślady dawnego plemienia Bałtów, Galindów. Tak wyczytałam w Przebudzeniu Katarzyny Zyskowskiej- Ignaciak. Chciałabym tam pojechać, ale boje się, że to tylko licentia poetica...

 • marta_podroze

  Oceniono 2 razy 0

  "W Świnoujściu znajduje się najszersza naturalna plaża w Polsce. Świnoujście (razem z ujściem Wisły) to wyjątek, większość bałtyckich plaż się bowiem kurczy" - myślę, że w tym zdaniu autorka nie miała na myśli tego, że Wisła wpada do morza w Świnoujściu, tylko że oba miejsca stanowią wyjątek. Chociaz rzeczywiście można to było stylistycznie ograć bardziej zgrabnie. Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX