Z pasją o podróżach, wycieczkach i wyjazdach

Gazeta.pl > Podróże >  Nowości

Niemcy. Zamki nad Renem i winnice nad Mozelą w pigułce

Kasia Kazimierowska
01.08.2011 11:41
A A A Drukuj
Czy lubicie zwiedzać zamkowe piwnice i klasztorne komnaty? Czy podoba wam się klimat posępnych murów na tle zachwycającej przyrody, pałacowych tarasów, z których roztaczają się niepowtarzalne widoki na zielone winnice, klify i surowe góry? Jeśli tak, zapomnijcie o plażach południa i wybierzcie się na wycieczkę szlakiem zamków w dolinie środkowego Renu i winnic nad Mozelą. Zachwycicie się wspaniałymi budowlami skrywającymi historie wielkich niemieckich rodów, nacieszycie przyrodą, regionalną kuchnią jak od mamy i... słynnym winem reńskim.

Dolina Środkowego Renu, Niemcy/Fot. Shutterstock

Niemiecka dolina Środkowego Renu położona jest między miastami Bingen i Rüdesheim am Rhein a Bonn. Jej liczący 65 kilometrów odcinek między Bingen a Koblencją wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2002 roku. Układ doliny jest zachwycający, gdyż z jednej strony Ren płynie wzdłuż pasma Reńskich Gór Łupkowych, rzeźbiąc wysokie na 300 metrów klify, z drugiej strony mamy góry Hunsrück, które od północy opływa rzeka Mozela, dalej pasmo górskie Eifel, po drugiej stronie góry Taunus, wreszcie góry Westerwald. To teren idealny na wspinaczki, spacery i wycieczki rowerowe.

 

65-kilometrowy, środkowy odcinek Renu leży w regionie Nadrenii Środkowej, gdzie produkuje się niemieckie wino gatunkowe (qualitätswein). Dawniej produkcja wina w Niemczech prowadzona była na ogromną skalę, dziś uprawą winorośli zajmują się głównie małe rodzinne przedsiębiorstwa, ale widok winnych tarasów, obok licznych w dolinie Renu zamków, nadal jest charakterystyczny dla regionu Nadrenii Środkowej.

 

Zamki, które są prawdziwą chlubą Nadrenii to średniowieczny Marksburg, położony na skalistej wyspie pośrodku Renu Pfalzgrafenstein i twierdza obronna Rheinfels. Wszystkie znajdują się niedaleko Koblencji. Wybierając się na wycieczkę śladem zamków nad Renem i winnic nad Mozelą warto zobaczyć także zamki i twierdze w Ehrenbreitstein, Koblencji, Pfalzgrafenstein, Gutenfels, Stolzenfels i Marienfels, a nad Mozelą słynny Niemiecki Róg i zamek Cochem. Nie wolno też wyjechać nie spróbowawszy tutejszej (lekkiej!) kuchni i kieliszka wyśmienitego Rieslinga.

 

Francja. Bajeczne zamki nad Loarą - sprawdzona trasa

Tanie loty do Niemiec

Hotele w Niemczech

ZOBACZ TAKŻE
Brak komentarzy