Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Korsyka - wakacje na wyspie piękna

Korsyka
Wyspa leży zaledwie 83 kilometry od wybrzeża włoskiego i 180 kilometrów od brzegów Francji. Burzliwa historia Korsyki sięga starożytności, od wieków toczyły się o nią walki. Ostatecznie od roku 1768 jest wyspą francuską, ale Korsykanie kładą nacisk na swoją kulturową odrębność. Resztę Francji nazywają "kontynentem". Język korsykański używany jest powszechnie obok francuskiego, wiele sklepów, urzędów czy nawet znaków drogowych ma dwujęzyczne napisy. Korsyka jest jedyna w swoim rodzaju.

Korsyka - ośnieżone góry i pustynia
Legenda chętnie powtarzana na Korsyce mówi, że Bóg stworzył tę wyspę siódmego dnia swojej pracy nad światem. Umęczony Stwórca nie miał już siły wymyślać niczego nowego, więc użył do jej budowy tego, co mu się najlepiej udało w innych częściach świata. W ten sposób na wyspie znalazły się przeciwstawne sobie ośnieżone góry i pustynie, sosnowe zagajniki i palmy, górskie jeziora i plaże, winnice i lasy pomarańczy.
Wnętrze wyspy zajmują wielkie góry. Najwyższy szczyt przekracza wysokość polskich Rysów - liczy 2706 m. n.p.m. Przez szczyt ten wiedzie jedna z najbardziej znanych i najtrudniejszych górskich tras turystycznych Europy - szlak GR 20. Zaczyna się on w Calenzana koło Calvi i wiedzie około 200 kilometrów przez korsykańskie góry do Conca niedaleko Porto Vecchio. Pokonanie szlaku to zadanie wyłącznie dla zaawansowanych. Przejście trasy zajmuje aż dwa tygodnie i wymaga codziennego marszu po kilka godzin.

Korsyka - plaże, nurkowanie
Korsykanie chwalą się, że mają najpiękniejsze plaże na całym Morzu Śródziemnym. Rzeczywiście jest w czym wybierać. Wyspa mimo niewielkich rozmiarów (jest zaledwie wielkości województwa opolskiego) ma prawie tysiąc kilometrów linii brzegowej. Linia ta jest jednym z ostatnich prawdziwie dzikich miejsc we Francji. Ciche zatoczki z pudrowym piaskiem i sennymi rybackimi wioskami oddzielone są cyplami, gdzie fale z hukiem roztrzaskują się na skałach. Najliczniej oblegane są plaże w okolicach miast Ajaccio, Bonifacio i Bastia. Na południowym wybrzeżu wyspy, z którego w pogodnie dni widać Sardynię, sporo jest szerokich, piaszczystych i dzikich plaż. Typowo kameralną plażę można odnaleźć w Arone. Kierując się na południe wyspy, warto zajrzeć do Bravone małej miejscowości pomiędzy Bastią a Porto Vecchio - znajduje się tu wyjątkowo atrakcyjna piaszczysta plaża usiana ogromnymi głazami i skałami. W jednym z najsłynniejszych kurortów Porto Vecchio plaże są również piękne, ale za to bardzo zatłoczone. Na Korsyce niesamowite jest to, że gdy wokół wszyscy pławią się w ciepłej wodzie, na horyzoncie rysują się najwyższe szczyty Korsyki często...całe w śniegu.
Nurkowanie
Korsyka jest popularna wśród płetwonurków, ale nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu, by zobaczyć choć kawałek podwodnego świata. Wystarczy zanurzyć głowę w wodzie, a dookoła pojawiają się ławice kolorowych ryb. Gdzieniegdzie dostrzec można nawet gałązki czerwonego koralu. Niestety korale prawdziwie imponujących rozmiarów spoczywają na głębokości około 100 metrów. Podwodną atrakcją wyspy są zatopione na niedużej głębokości samoloty - jeden w okolicach Bastii, a drugi 200 metrów od wybrzeży Calvii.

Miasta Korsyki
Korsykańskie miasta są małe. Nie przytłaczają, są przytulne, urządzone ze smakiem i architektonicznym zamysłem. Jak przystało na nację żeglarzy, Korsykanie stawiali swoje miasta tak, by najpiękniej wyglądały z morza. Tarasowo wzniesione na zboczach domy zwrócone są fasadami w stronę wody i zatopione w śródziemnomorskiej zieleni. W miastach Korsyki wciąż bez trudu odnaleźć można ślady jej historii - w architekturze wyraźne są wpływy Greków, Rzymian i Genueńczyków. Ci ostatni władali wyspą przez ostatnie pięć stuleci, zanim w zamian za umorzenie długów w XVIII wieku, oddali ją pod panowanie francuskie.
Centrum handlowym i gospodarczym Korsyki jest Bastia, miasto założone właśnie przez przybyszy z Genui. Jest typowym przykładem przenikania się dwóch kultur, które ukształtowały Korsykę - francuskiej i włoskiej. To drugi po Marsylii francuski port na Morzu Śródziemnym. W Bastii znajduje się urocza starówka zwana Terra Vecchia z centralnym placem 300-metrowej długości i plątaniną wąskich uliczek. Stoją przy nich XVIII-wieczne kamienice z okiennicami, ukwieconymi balkonami i suszącą się w bielizną.

Półwysep Corse
Bastia leży na najbardziej wysuniętym na północ Półwyspie Corse. Półwysep Corse przypomina ludzki palec. Mówi się o nim, że to wyspa na wyspie. Półwysep znany jest z uprawy winnic i gajów oliwnych rosnących na słonecznych, zachodnich stokach Zatoki St. Florent. Na skalistym wybrzeżu genueńskie rody budowały wieże-strażnice, chroniące przed przybyszami z kontynentu. Podczas wycieczki dookoła Półwyspu Corse, na takie warowne wieże można się natknąć co kilka kilometrów. Wzdłuż wybrzeża znajdują się także małe wsie i miasteczka rybackie. Najbardziej znaną miejscowością jest Nonza, która wciąż odzwierciedla dawny wygląd Korsyki.

Korsyka - Ajaccio
Na zachodniej stronie wyspy znajduje się Ajaccio - stolica Korsyki. Góruje nad nią forteca, której mury przylegają do gęstej sieci uliczek starego miasta. To portowe miasto było miejscem narodzin Napoleona. Przypominają o nim liczne pomniki, tablice, pamiątki i muzeum. Szlakiem wspomnień cesarza Francuzów można przejść dziś całe Ajaccio. Ajaccio to także urocze stare uliczki, katedra i kościoły oraz kolorowe targi pełne produktów z okolicznych wiosek.

Korsyka - Bonifacio
Bastii i Ajaccio nie ustępuje urodą położone na południu wyspy Bonifacio. Miasto wzniesione zostało na niedostępnych wapiennych klifach i wygląda tak, jakby zaraz miało spaść do morza. W dolnej części miasta w oczy rzuca się urokliwa przystań jachtowa otoczona przez rozmaite knajpki i sklepiki. W górnej części Bonifacjo, do której wspiąć się trzeba wąskimi i krętymi uliczkami znajduje się cytadela chroniąca miasto przed korsarzami. Warto wybrać się na godzinny rejs statkiem białej floty, by podziwiać Bonifacio z morza. Wybrzeże urozmaicają wielkie groty i kameralne zatoczki.

Korsyka - Calvi
Ciekawą miejscowością jest także Calvi, położne kilkadziesiąt kilometrów na północ od Ajaccio. Miasto ma specyficzny klimat. Wokół szerokiego nadbrzeżnego pasażu łączącego przystań z portem ulokowały się dziesiątki małych przytulnych knajpek i barów. Górująca nad Calvi cytadela mieści koszary Legii Cudzoziemskiej, a ćwiczący desant z helikopterów i samolotów legioniści są tu stałą atrakcją. W miasteczku znajdują się ponadto piękne plaże i kolejka wąskotorowa zatrzymująca się 1 m od jednej z nich.

Kuchnia Koryski
Tradycyjna korsykańska kuchnia opiera się na dziczyźnie, morskich rybach lub lokalnych serach produkowanych przez górali np. pikantnym brocciu robionym z mleka koziego i owczego, a potem suszonym przez pół roku. Wiele tradycyjnych potraw robionych jest z dodatkiem pieczonych, słodkich kasztanów, cytrusów, orzechów, a także oliwy. Oliwa korsykańska słynie ze swej łagodności, miodowo-owocowych aromatów i lekko zielonkawego zabarwienia. Wędliny z mięsa zwierząt karmionych kasztanami to charceuterie Castagnicca. Warto spróbować prisuttu, szynki starzonej nawet do 18 miesięcy, coppa - suszonego, marynowanego w soli i winie schabu, lonzu - suszonej lub wędzonej polędwicy wieprzowej. Z Korsyki można też przywieźć konfiturę z fig. Najlepsze są te domowe z napisem "artisanale". Podaje się je jako dodatek do serów.

Kiedy lecieć na Korsykę?
Na Korsyce panuje typowy klimat śródziemnomorski, z 230 dniami słonecznymi w ciągu roku. Lato jest gorące i suche. Średnia temperatura latem wynosi około 30-32 °C. Sezon turystyczny rozpoczyna się na wyspie w lipcu. Słonecznie i ciepło jest również w maju, czerwcu , wrześniu , a nawet na początku października. Poza głównym sezonem turystycznym , korsykańskie plaże są praktycznie opustoszałe. Ci, którzy cenią sobie cisze i spokój, powinni wybrać się na Korsykę w czerwcu lub wrześniu.