Polska. Najpiękniejsze miejsca - cuda natury

ak
27.07.2011 14:52
A A A Drukuj
W Polsce nie brakuje cudów natury. Mamy wspaniałe parki krajobrazowe, rzeki, jeziora, góry. Wybraliśmy 15 miejsc w Polsce, które zasługują na to miano. Zagłosuj w naszym plebiscycie i wybierz to najpiękniejsze!

Fot. Shutterstock

Morskie Oko to według wielu turystów najpiękniejszy staw tatrzański. Położony jest w górnej części Doliny Rybiego Potoku. To także drugi, obok Giewontu, symbol polskich Tatr, od dawna obecny w kulturze polskiej. To "jezioro zamknięte w granitów kotlinie, jak błyszczący dyjament w stalowym pierścieniu" - pisał w wierszu "Morskie Oko" Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Pierścień ten tworzą granitowe wierzchołki - Rysów, Mięguszowieckich Szczytów, Cubryny i Mnicha. Morskie Oko ma 35 ha powierzchni, 50,8 m głębokości i przejrzystą jak kryształ wodę. Niegdyś wierzono, że ma podziemne połączenie z morzem - stąd jego nazwa. Dowodem na to miało być wyłowienie z jego wód butelki, a także szkatułki z kosztownościami, które razem ze statkiem poszły na dno morza. Co ciekawe, Morskie Oko to jedno z nielicznych naturalnie zarybionych górskich jezior. Żyją w nim pstrągi oraz drobne skorupiaki i małże. Dużym atutem Morskiego Oka jest jego dostępność, nawet niezbyt wytrawni piechurzy są w stanie do niego dojść. Najpopularniejszy szlak wiedzie z Palenicy Białczańskiej wprost nad jezioro. Wycieczka zajmuje około 1,5 godziny.

 

WYBIERZ NAJPIĘKNIEJSZY POLSKI CUD NATURY - ZAGŁOSUJ!

Polskie Tatry i Podhale. Top 5 miejsc, które trzeba odwiedzić

Zobacz także
Komentarze (3)
Zaloguj się
  • grzegorz380

    0

    Polecam przeglądać ciekawe i najpiękniejsze miejsca warte odwiedzenia na projekcie elomaps, dostępnym pod adresem elomaps.com/.

  • atlaso

    Oceniono 1 raz -1

    Jeśli ktoś szuka ciekawych atrakcji w Polsce polecam stronę atlaso.pl Jest tam także mapa ciekawych miejsc oraz największych atrakcji turystycznych w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX