Przegibek najlepszy

W pierwszym w Polsce rankingu schronisk górskich zwyciężył Przegibek
Schroniska wzięła pod lupę redakcja Magazynu Turystyki Górskiej "n.p.m.". Jej członkowie i współpracownicy od 1 sierpnia 2008 r. do 30 czerwca 2009 sprawdzili 64 obiekty podlegające PTTK. Działali metodą "mystery shopping" - incognito przyglądali się zachowaniu obsługi i efektom jej pracy. Oceniali warunki noclegowe, sanitarne, przestrzeganie regulaminu, wyżywienie oraz atmosferę. Zwycięzcą ogłosili Schronisko PTTK na przełęczy Przegibek w Beskidzie Żywieckim (zał. w 1923 r.). Przegibek jest skromnym, ale zadbanym schroniskiem. - Dbam o nie jak o własny dom - mówi gospodyni Anna Front.

Kolejne miejsca zajęły: Bacówka PTTK na Rycerzowej (Beskid Żywiecki), Bacówka pod Bereśnikiem (Beskid Sądecki), Schronisko pod Łabskim Szczytem (Karkonosze) i Andrzejówka (Góry Kamienne).

Na czarnej liście znalazły się: Bacówka pod Trójgarbem (Góry Wałbrzyskie), Schronisko na Połoninie Wetlińskiej (Bieszczady), Równica (Beskid Śląski), Kremenaros w Ustrzykach Górnych (Bieszczady) i schronisko na Stogu Izerskim (Góry Izerskie). Zdarza się, że w najgorszych obiektach nie ma wody, obsługa jest pijana, gospodarze nie chcą przyjąć turystów na noc, choć mają taki obowiązek, a ceny jedzenia są zbyt wysokie.

Szczegółową klasyfikację 64 schronisk i bacówek znajdziemy w sierpniowym numerze "n.p.m.". Ranking będzie aktualizowany na łamach magazynu co dwa lata.

www.npm.pl