Polska kolejowa

Wiadomo, że jest turystyka górska, kajakowa, piesza i rowerowa. A kolejowa? Oczywiście, że jest! I nie chodzi o podróże pociągiem, ale o miejsca i obiekty związane z historią kolejnictwa
Staje się ona coraz bardziej popularna, przoduje Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Po lekturze przewodnika "Koleje" przekonałem się, że i Polska jest świetnym miejscem dla fanów kolei. Ciekawych obiektów (inna sprawa, że nieraz mocno zaniedbanych) mamy co niemiara, by je obejrzeć, nie starczyłoby kilku urlopów. Szkoda tylko, że mało o nich słyszymy. Czy wiecie np., że w Kostrzynie i Kępnie zachowały się zabytkowe dwupoziomowe dworce? Że w Szczecinie stoi jedyny w Polsce zwodzony most kolejowy, który pociągi muszą pokonać samym tylko rozpędem? Albo że w Gostyniu możemy wybrać się w podróż ręczną drezyną jak na Dzikim Zachodzie, a w Gryficach pojechać nad morze dymiącą wąskotorową ciuchcią?

Dotąd miłośnicy kolei musieli przedzierać się przez rozproszone w różnych wydawnictwach informacje. Teraz dostali do ręki przewodnik, w którym znajdą to, czego szukają. Na 272 stronach przedstawiono 80 obiektów: linii kolejowych, dworców, mostów, muzeów i skansenów. Ponadto zwięźle omówiono historię kolei na świecie i - dużo obszerniej - w Polsce (plus słowniczek terminów kolejowych). Układ treści jest geograficzny. Są kolejowe ciekawostki z poszczególnych krain Polski, od Pomorza po Małopolskę. Jest też dodatkowy spis treści według typów obiektów. Dla osób, które interesują np. tylko dworce albo wiadukty - jak znalazł. Układ stron jest przejrzysty, ważniejsze kwestie zaznaczono na czerwono albo zamieszczono w tabelkach. Pełno tu szczegółowych jeszcze "ciepłych" informacji: godziny odjazdów pociągów, ceny biletów, telefony i adresy (np. gigantyczny wiadukt w Bolesławcu iluminowany jest dopiero od roku, o czym autorzy już wiedzą). Tekst uzupełniają mapki, szkice obiektów i urządzeń technicznych oraz kolorowe zdjęcia. Niezłym pomysłem jest też dodatnie kilkudziesięciu adresów witryn internetowych o kolejnictwie. Słowem - świetny pomysł, dobre wykonanie. Polecam!

Judyta Kurowska-Ciechańska, Ariel Ciechański: "Koleje", Wydawnictwo Szkolne PWN 2007, s. 274, cena 25,60 zł