Niemcy. Tropical Islands pod Berlinem

Największy na świecie tropikalny las pod dachem - reklamują się Tropical Islands pod Berlinem. Powstały w hangarze, w którym niegdyś budowano sterowce
Wysoka na 107 m kopuła przykrywa teren wielkości kilku stadionów do piłki nożnej. Jest tu m.in. ogród, bagno, laguna, las tropikalny, plaża z setką palm kokosowych i 12-metrowymi fikusami. Dostajemy bransoletki czipowe, którymi płaci się za wszystkie atrakcje (rachunek regulujemy przy wyjściu). Ciepłe ubrania zostawiamy w bezpłatnej garderobie (kaucja za klucz 5 euro) i w strojach kąpielowych ruszamy w tropiki. Już u wejścia wita nas zapach rozgrzanego piasku. Temperatura nie spada poniżej 26 stopni Celsjusza, a woda w basenach ma miłe 28-31 stopni, więc nawet najmłodsi mogą się pluskać do woli.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wielbiciele saun, masaży, medytacji, pełnego relaksu i spokoju mogą wybrać strefę specjalnie dla nich. Rodzinom z dziećmi polecam jednak część tropikalną - z basenami, laguną, tropikalnym lasem, egzotycznymi wioskami, a przede wszystkim klubem Tropino. Tu przez cały dzień (godz. 9-21) dzieci mogą szaleć na trampolinach, ściankach wspinaczkowych, ścigać się samochodzikami, pływać kajakami. Można pograć w koszykówkę, tenisa stołowego, piłkarzyki. Atrakcją jest też wielki zamek zbudowany z ponad 2,3 tys. klocków Lego. Zespół animatorów organizuje m.in. poszukiwanie skarbów piratów, malowanie twarzy, karmienie rybek. Po południu dyskoteka, a menu w restauracji dostosowano do upodobań małych gości (czynna w godz. 12-19). Za dodatkową opłatą organizowane są bale urodzinowe.

Warto wybrać się na tropikalną wyspę z ponad 12 tys. roślin z 500 gatunków. Wśród nich kilkumetrowe palmy, paprocie, liany, orchidee, opatrzone tabliczkami z nazwą, opisem i miejscem pochodzenia. Nie brak niespodzianek - nagły syk węża za plecami, odgłosy dżungli, śpiewy ptaków, ulewa. Ze szczytu góry widać Morze Południowe, czyli duży zbiornik wielkości trzech basenów olimpijskich. Jeden brzeg styka się ze ścianą z tworzywa sztucznego, która tak odbija wodę, że akwen zdaje się nie mieć końca. Można też przelecieć się balonem.

• Dojazd. Tropical Islands leżą przy A13 Berlin - Drezno, ok. 35 km na południe od Berlina-Schönefeld, z autostrady zjazdem na Staakow (po blisko 100 km), potem bardzo dobrze oznakowaną trasą, na miejscu darmowy parking strzeżony. Pociągiem: linia regionalna RE 2 i RB 14 z Berlina co godzinę do Brand (Niederlausitz), stamtąd bezpłatne busy.

• Ceny. Strefa tropikalna lub strefa saun: dorośli - 28,50 euro, dzieci 4-14 lat - 23, do lat 3 - wstęp wolny. Uczniowie, studenci, seniorzy, niepełnosprawni - 26,50. Za przejście z jednej do drugiej strefy dolicza się automatycznie opłatę 8,50 euro za dzień. Bilet łączony, tzw. kombi (droższy od zwykłego o 6 euro), daje nieograniczony dostęp do wszystkich atrakcji. Jeśli kupi go dwójka dorosłych z dzieckiem do 14 lat, troje dzieci 4-14 lat ma wstęp wolny (oferta "Witajcie, dzieciaki"). Na miejscu są spacerówki i foteliki dla maluchów (szerokie przejścia i rampy umożliwiają spacer z wózkiem po całej hali). Uwaga, nie można wnosić własnego jedzenia ani picia z wyjątkiem pokarmu dla niemowląt.

www.my-tropical-islands.com