Gesty ryzykowne za granicą

Justyna Chodorowska
13.12.2010 , aktualizacja: 14.12.2010 09:49
A A A Drukuj
Wśród gestów i mimiki są takie, które mają uniwersalne znaczenie. Są jednak i takie, których używanie jest niebezpieczne w pewnych rejonach świata. Gdzie i czego nie pokazywać, by nie narazić się na kłopoty? Oto mini poradnik.

Fot. Shutterstock

Często będąc w podróży nie zdajemy sobie sprawy, że rutynowe używanie gestów może doprowadzić nas do wielu nieporozumień, które wynikają z różnic uwarunkowanych kulturowo. I tak gesty uchodzące w naszym kraju za pozytywne bądź neutralne mogą mieć zupełnie odmienne znaczenie w innym kręgu kulturowym. Dlatego istotne jest, aby przed wyprawami zapoznać się z  tymi znaczeniami i kontrolować swoją mowę ciała. Warto zwłaszcza uważać na Południu Europy i Wschodzie, gdzie użycie nieodpowiednich gestów może wywołać gwałtowne reakcje. Przedstawiamy Wam najbardziej popularne gesty, które tylko z pozoru są jednoznaczne.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

  • Gesty ryzykowne za granicą boleclaw 04.01.11, 20:47

    dobrze że środkowy palec znaczy zawsze to samo niezależnie od kontynentu na którym go komuś pokażemy»

  • Gesty ryzykowne za granicą bosman_plama 05.01.11, 07:52

    A jednak uniesiony kciuk ma wymowę seksualną i w Niemczech. A w każdym razie miał coś z piętnaście lat temu, gdy użyłem go nieświadom co robię:P.»

  • W Filipinach to mają surowe prawo zdzisiek66 05.01.11, 09:59

    na Filipinach za jego użycie w stosunku do człowieka grozi kara więzienia i złamania tego palcaMyślałem, że tylko w Arabii Saudyjskiej sąd może skazać na karę typu odcięcie ręki.A tu »