Pamiątka z wakacji. Maska

Z Malezją i pamiątkami stamtąd kojarzy mi się batik, długo i żmudnie przygotowywany materiał o pięknej żyłkowanej strukturze
Bogactwo kolorów widać, kiedy spojrzy się na niego pod światło. Batik otrzymuje się, lejąc na materiał gorący wosk i później farbując go w naturalnych barwnikach. Po pierwszym farbowaniu wosk nakłada się w inne miejsce i znowu farbuje. I tak w kółko, aż kolory się przemieszają, a woskowe plamy utworzą fantastyczne wzory. Z moich podróży przywiozłam już jednak wystarczająco dużo materiałów. Chciałam jednak mieć coś z batiku. Rozwiązanie znalazło się w postaci pięknej maski zrobionej tą techniką.

Maski te, ręcznie robione na miękkim drewnie, pochodzą wprawdzie z wyspy Jawa, ale w Malezji znajdziemy ich mnóstwo. Najpierw rzeźbi się kształt - łagodny profil pięknej androgenicznej postaci. Potem nakłada się plamki z wosku i farbuje drewno, znowu plamki z wosku i farbowanie. Z daleka wydaje się, że maski mają jednolite wzory. Jednak, kiedy spojrzymy z bliska, widzimy, że pokrywa je tysiąc plamek-piegów.

Chciałam sobie taką maskę kupić od razu, ale bałam się, że uszkodzę ją, ładując do napakowanego do granic możliwości plecaka. A potem wylądowałam w Penangu i nie mogłam nigdzie mojej maski znaleźć.

Mieliśmy stąd wracać do Bangkoku pociągiem, i dalej, już do Polski, samolotem. Traf chciał, że w Tajlandii zaczęły się zamieszki i Malezja wstrzymała wszelkie połączenia lądowe z tym krajem. Został nam tylko samolot. Kupiliśmy bilety w AirAsia i modląc się, byśmy tego dnia odlecieli (nikt nie wiedział kiedy zostaną wstrzymane również połączenia samolotowe), udaliśmy się na lotnisko. A tam, w butiku, były moje maski! Kupiłam od razu kilka, na prezenty.

Podobno moje są zrobione z kokosa. Rzeczywiście, ich spód to dziwne, włókniste, ciemno drewno, bardzo lekkie, które może być kokosem. Malajczycy uważają, że zawieszone na ścianie maski zapewniają ochronę i szczęście. Moja wisi nad biurkiem, przy którym pracuję nad tekstami.