Muzyczne szlaki Wielkiej Brytanii

Z myślą o melomanach, którzy chcieliby wybrać się w podróż po Wielkiej Brytanii śladami gwiazd muzyki rozrywkowej, VisitBritain już od roku prowadzi kampanię Britain Rocks.
Londyn

W stolicy Wielkiej Brytanii narodziły się takie trendy muzyczne, jak mod, glam rock, punk czy britpop. Kariery zaczynali tu The Rolling Stones, Pink Floyd, David Bowie, Queen, The Police, Elvis Costello, Sex Pistols i The Clash.

Zwiedzanie muzycznego Londynu zacznijmy od Abbey Road. Znajduje się tu studio nagraniowe Abbey Road, w którym Beatlesi nagrali swój przedostatni album pod takim właśnie tytułem, a także przejście dla pieszych, na którym pozowali do zdjęcia na okładkę.

Dalej, na Kings Road 430, w latach 70. mieścił się butik Sex prowadzony przez kultowych projektantów mody Malcolma McLarena i Vivienne Westwood, który stał się kolebką brytyjskiego punka i punk rocka (częstymi gośćmi w butiku byli członkowie zespołu Sex Pistols, McLaren został wkrótce ich menedżerem) .

Denmark Street słynie ze sklepów muzycznych i studiów, gdzie w latach 60. nagrywali Beatlesi, Rolling Stonesi oraz The Kinks. W połowie lat 70. pod nr. 6 mieszkał zespół Sex Pistols. Tablica przy Ridgmount Gardens 34 przypomina o pierwszym domu reggae w Londynie należącym do Boba Marleya. W rezydencji przy Brook Street 23 pod koniec lat 60. mieszkał Jimi Hendrix. Na tyłach hotelu Savoy powstał słynny klip Boba Dylana "Subterranean Homesick Blues". W 1972 r. przy Heddon Street zrobiono zdjęcia do okładki albumu Dawida Bowie "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars".

Na długiej liście londyńskich klubów na uwagę zasługują: Ministry of Sound, gdzie miksują światowej sławy didżeje, klub w dawnym teatrze Camden, gdzie bywali m.in. Charlie Chaplin i Einstein, a grywali The Police, Siouxie, Coldplay i Madonna, oraz Carling Hammersmith Apollo, gdzie w 1973 r. David Bowie unicestwił swoje alter ego - Ziggy'ego Stardusta.

British Music Experience to pierwsze na świecie interaktywne muzeum poświęcone brytyjskiej muzyce rozrywkowej. Z pomocą nowoczesnej technologii audiowizualnej prześledzimy, jak przez kolejne dekady kształtowały się trendy muzyczne. W muzeum znajdują się także liczne pamiątki po muzykach, m.in. Beatlesach, Iron Maiden czy Davidzie Bowiem. W kabinie Dance the Decades nauczymy się jednego z 12 stylów tańca, nagrywając swój występ na żywo, a w profesjonalnym studiu Gibbon zagramy na wybranym instrumencie. Muzeum ma bogaty program warsztatów, seminariów i koncertów (www.britishmusicexperience.com ).

Liverpool

Miasto Beatlesów, którzy w latach 60. podbili rynek muzyczny. Lista miejsc związanych z zespołem nie ma końca. Cavern przy Mathew Street 10 (www.cavernclub.org ) to starannie zrekonstruowana kopia klubu, w którym odkryto talent Beatlesów. W pubie Cavern naprzeciwko wystawiono autentyczne instrumenty należące do muzyków. The Grapes znany jako "pub Beatlesów" był ulubionym miejscem wieczornych wypadów słynnej czwórki. Muzeum The Beatles Story (www.beatlesstory.com ) przedstawia historię zespołu od powstania aż po rozpad. Fani odwiedzają też Mendips, dom Johna Lennona, w którym ponoć powstał utwór "She Loves You". Z kolei salon fryzjerski, bank, straż pożarna i rondo na Penny Lane zainspirowały Paula McCartneya do napisania piosenki "Penny Lane". W domu z tarasem przy Forthlin Road 20 mieszkała niegdyś rodzina McCartneya.

Liverpool kojarzymy przede wszystkim z Beatlesami, ale warto wiedzieć, że w 70. i 80. kariery zaczynali tu m.in. Echo and the Bunnymen, Frankie Goes to Hollywood, The La's oraz Lightning Seeds, a współcześnie - Coral, Sugababes czy Zutons. Najsłynniejsze kluby, w których debiutowały dzisiejsze sławy, to Picket oraz Barfly. Parr Street Studios to największe studio Wielkiej Brytanii poza Londynem, gdzie nagrywali m.in. Coldplay, Doves, New Order, Pulp, Charlatans oraz Badly Drawn Boy.

Manchester

To kolebka m.in. Bee Gees, Joy Division, Happy Mondays, Stone Roses, Elbow, Chemical Brothers i Mr Scruff. W nieistniejącym już dziś klubie Hacienda w połowie lat 80. można było zobaczyć pierwsze występy The Smiths, New Order i Madonny.

W Northern Quarter znajdziemy słynne sklepy muzyczne, jak Piccadilly Records, Vinyl Exchange czy Sifters Records, w którym Noel i Liam Gallagher z Oasis kupowali w dzieciństwie płyty. We Free Trade Hall (dziś hotel Radisson Edwardian) w latach 60. Bob Dylan zagrał swój słynny elektryczny koncert, a w 1976 r. Sex Pistols dali pierwszy występ poza Londynem.

Wśród klubów z muzyką na żywo warto wymienić Carling Apollo, goszczący m.in. Beatlesów, Queen i Prince'a, a także Jilly's Music Box czy Manchester Academy (część kampusu uniwersyteckiego).

Na coroczny festiwal In the City Live do Manchesteru ściągają miłośnicy muzyki z całego świata. To właśnie na tej imprezie debiutowali m.in. Oasis, Radiohead czy Muse.

Cardiff

Na ulicy St. Mary znajdziemy liczne bary, puby i kluby (np. BSB) z muzyką na żywo. Warto sprawdzić repertuar The Wales Millennium Centre znane jako Armadillo (www.wmc.org.uk ), które mieści najważniejsze instytucje kulturalne Cardiff, w tym Walijską Operę Narodową. Zajrzyjmy też do sklepu Spillers przy Morgan Arcade 31 założonego w 1894 r. przez Henry'ego Spillera. To najstarszy sklep muzyczny na świecie! Posiada imponującą kolekcję zarówno płyt CD, jak i winyli. Można tu upolować rzadkie egzemplarze, a także bilety na koncerty muzyki alternatywnej. Spillers pisze na swojej stronie: "Lubimy płyty i herbatę, a jeśli przyniesiesz ciasteczka z Wally's Deli po sąsiedzku, polubimy także ciebie" (www.spillersrecords.co.uk ).

Pomysły, wskazówki i informacje przydatne w planowaniu muzycznego wyjazdu znajdziemy na stronie http://britainrocks.visitbritain.pl

Źródło: www.visitbritain.pl/britainrocks