Pamiątka z wakacji. Naszyjnik

Spośród milionów gwiazd i gwiazdozbiorów dwa są najważniejsze: Gwiazda Polarna i Krzyż Południa
Zawieszone idealnie nad ziemskimi biegunami wskazują lepiej od kompasu północ i południe. Kształt Ziemi sprawia, że z naszej półkuli nie sposób zobaczyć Krzyża Południa. W jaki więc sposób stał się magicznym symbolem Berberów - pierwotnych mieszkańców gór i pustyń Maroka?

Przechylenie osi obrotu Ziemi sprawia, że Słońce i gwiazdy wędrują w górę i w dół w rocznym cyklu. Dzięki temu w dzień letniego przesilenia na zwrotniku Raka słońce staje w zenicie, a tej samej nocy tuż nad horyzontem pojawia się na moment Krzyż Południa. To wciąż nie wyjaśnia zagadki, gdyż Berberowie zamieszkują obszary oddalone prawie o 1000 km na północ od zwrotnika. Geografia Ziemi jest jednak bardziej skomplikowana, niż podają to podręczniki szkolne.

Stojąc nad morzem, obserwujemy widnokrąg o promieniu 4 km. Gdy wejdziemy 100 m wyżej, rozszerza się on do 40 km. Rzut oka na mapę i wszystko staje się jasne - przez Maroko przebiega pasmo gór Atlas, sięgających 4 tys. m wysokości. Ludy pierwotne na wszystkich kontynentach zawsze przywiązywały szczególną wagę do ekstremalnych zjawisk w naturze. Przedziwny kształt ułożony z gwiazd, pojawiający się tylko raz w roku i widoczny tylko z najwyższych szczytów i przełęczy górskich, musiał zatem zadziwiać i zachwycać.

W małej górskiej wiosce w drodze do Marrakeszu zatrzymałem się na obiad. Mohammed przyrządził pyszne (choć zimne) szaszłyki i miętową herbatę. Jak każdy Berber, po chwili wyciągnął walizkę z przenośnym kramem, której zawartość począł zawzięcie reklamować. Pośród sterty mydła i powidła wypatrzyłem swój naszyjnik. Cena wywoławcza - zaporowa. Wcale mnie to nie dziwi i oferuję 10 proc. tej sumy. Najważniejsze to nie okazać zainteresowania. "Mohammed, jakie tam srebro!" - wyginam wisiorek gołymi rękami i udając oburzenie, rezygnuję z negocjacji. To zawsze działa - sprzedawca z równie wielkim oburzeniem ostatecznie godzi się przyjąć moje warunki. Za niecałe 4 euro trafia do mnie Krzyż Południa, symbol Berberów z gór Atlasu.