Park Jurajski w Bałtowie

26.09.2008 18:13

Fot. Adam Golec / AG

Jeżeli szukasz miejsca, w którym czas ze swoim dzieckiem możesz spędzić nie tylko przyjemnie, ale również pożytecznie, koniecznie odwied? Bałtów. Niezapomnianą przygodę i cenną lekcję w jednym zapewni całej Twojej rodzinie wycieczka do znajdującego się tutaj Parku Jurajskiego.
Bałtów jest wsią położon± w województwie ¦więtokrzyskim. Okoliczne w±wozy tworz± niezwykły krajobraz, który jest jednak zaledwie tłem dla licznych atrakcji, z których można tu skorzystać podczas rodzinnych wypadów weekendowych.

W okresie jury na terenie Bałtowa znajdowało się ciepłe morze. Archeolodzy odkryli tu ¶lady dinozaurów sprzed 155 mln! Jeszcze dzisiaj na skałkach wokół wsi znaleĽć można te niezwykłe skamieniało¶ci. W 2004 roku rozpoczęła się budowa Bałtowskiego Parku Jurajskiego, który stał się jedn± z największych atrakcji tego rejonu Polski.Park o powierzchni zwiedzać można grupowo i indywidualnie, z przewodnikiem lub samodzielnie. Trasę wycieczki w czasy prehistoryczne wyznacza starannie przygotowana ¶cieżka edukacyjna. Znajduj± się na niej tablice informacyjne oraz przygotowane z wyj±tkow± dbało¶ci± rekonstrukcje gadów. Można tu z bliska przyjrzeć m.in. sejsmozaurowi, tyranozaurowi, triceratopsowi, alozaurowi, celofyzowi, ceratozaurowi, dilofozaurowi, diplodokowi, kentozaurowi, korytozaurowi, czy w końcu wulkanodonowi. Przej¶cie całej ¶cieżki zajmuje ok. 1 godziny. To jednak nie koniec atrakcji. Na końcu trasy czeka na nas Muzeum Jurajskie.Na zbiory muzeum składaj± się eksponaty przywiezione przez polskich badaczy z Afryki. Do najcenniejszych należ± m.in. ko¶ci dinozaurów kredowych, szcz±tki morskich gadów, zęby rekinów, mezozoiczne głowonogi i koralowce. W muzeum znajduje się również wystawa fotografii.

Po zwiedzaniu przychodzi czas na odpoczynek. Na specjalnie przygotowanym dla dzieci placu zabaw, można pobujać się na hu¶tawkach lub powspinać na drabinki.Wyj±tkow± atrakcj± jest jednak możliwo¶ć pobawienia się w naukowca. Dzieci samodzielnie, niczym prawdziwi archeolodzy, mog± odkopać szkielet dinozaura. Nie zabraknie tu również miejsca dla rodziców, którzy mog± asystować swoim pociechom.Jednak największym zainteresowaniem dzieci ciesz± się warsztaty geologiczno-plastyczne, podczas których maluje się farbami figurki dinozaurów oraz modele muszli amonitów. Po zajęciach można je zabrać do domu na pami±tkę pobytu w Parku Jurajskim. Ponadto najmłodsi ucz± się płukać złoto w warunkach niewiele różni±cych się od naturalnych. Na koniec tej zabawy edukacyjnej otrzymuj± "Certyfikat ukończenia kursu płukania złota". Warsztaty trwaj± ok. 1 godziny. Możliwe jest skorzystanie z obu proponowanych kursów. Uwaga, aby zapisać dziecko na warsztaty, należy wcze¶niej dokonać rezerwacji.Na terenie Parku znajduj± się również punkty gastronomiczne, które oferuj± dania z grilla, zestawy obiadowe oraz specjały kuchni regionalnej.

Cennik:

Bilet normalny: 14 zł

Bilet ulgowy: 10 zł (dzieci do lat 12, emeryci, renci?ci)

Dzieci do lat 4: wstęp gratis

(bilet upoważnia do zwiedzania Bałtowskiego Parku Jurajskiego, Muzeum Jurajskiego oraz wej?cia na plac zabaw)

Warsztaty:

Malowanie figurek dinozaurów i amonitów: 7 zł

Płukanie złota - 7 zł

Więcej informacji: http://juraparkbaltow.pl/index.php

Inne atrakcje Bałtowa dla całej rodziny:

Spływ tratwami - spływ rzeką Kamienną 12 - osobowymi tratwami, w czasie wyprawy można zobaczyć zimorodki, bobry, bociany, kaczki, piękne ważki i motyle.

Ceny biletów: normalny - 15 zł, ulgowy - 12 zł

Żydowski Jar - Zaginiony ?wiat Dinozaurów - można tu zobaczyć tropy dinozaurów pozostawione 155 mln lat temu.

Ceny biletów: normalny - 3 zł, ulgowy - 2,5 zł

Kraina koni - o?rodek jazdy konnej nad rzeką Kamienną, nauka jazdy dla początkujących, dla zaawansowanych rajdy i wyjazdy terenowe na szlaki turystyczne

Zwierzyniec bałtowski - zwiedzanie terenu specjalnym autokarem, oglądanie dzikich zwierząt m.in. danieli, muflonów, kozic, lam

Ceny biletów: normalny - 14 zł, ulgowy - 10 zł

Stok narciarski - dwie trasy narciarskie, dwa wyciągi orczykowe, dla początkujących szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, profesjonalnie przygotowane zaplecze techniczne.

Baza noclegowa

W Bałtowie i jego okolicach znajduje się bogata baza noclegowa - głównie gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne.Dominika Orłowska

Zobacz także
  • Ogrodzieniec, Podzamcze, Jura, Polska Polska na wakacje: jurajski Ogrodzieniec
Skomentuj:
Park Jurajski w Bałtowie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

  • Hotele
  • Szukaj hotelu

  • Szukaj hotelu w Zurychu

  • Szukaj hotelu w Bazylei