Młoszowa

Jadąc z Krakowa do Trzebini (lub odwrotnie), warto zatrzymać się w parku otaczającym młoszowski pałac
Wnętrze samego pałacu jest nieciekawe i niedostępne dla zwiedzających. Wejścia na teren otoczonej kamiennym murem posiadłości broni Brama Floriańska, obok pałacu stoi Brama Królewska. Jest jeszcze Pawia Stopa, Baszta Szwedzka, Domek Pustelnika, Smocze Skałki... Po niektórych zostały tylko nazwy, inne stoją do dziś. Wszystko to jest dziełem Kajetana Florkiewicza i jego syna Juliusza. Nie można im odmówić fantazji, próżności i... dobrej znajomości historii Polski i Krakowa. Stąd fantastyczne (ale inspirowane budowlami w Puławach) projekty przebudowy posiadłości rzekomo pozostającej w rodzinie od XIV w. W rzeczywistości Florkiewicz senior, znany krakowski adwokat, kupił ją, kiedy w 1806 r. wraz z nobilitacją uzyskał herb Ozdoba z Orłem Białym. Po ogarniętych manią wielkości obywatelach m. Krakowa pozostały (oprócz kamienicy przy Szewskiej 9) park, neogotycki pałac, klasycystyczna oficyna, tajemnicze mury baszty i trochę mniejszych świadectw ich pomysłowości. W świetnym stanie są parkowe drzewa, wśród których natkniemy się na mogiłę szwedzkich żołnierzy, podobno poległych przy szturmie na Szwedzką Basztę w 1702 r., pochowanych tutaj wyłącznie w wyobraźni Florkiewiczów. Nie ma już Wieży Dorotki, nazwanej tak od imienia Doroty Młoszowskiej, którą w XVI w. miał tutaj uwięzić mąż. Był także w parku "starożytny" posąg Światowida, a przed pałacem pomnik Jana III Sobieskiego, rzekomo z brązu. Zachowały się niektóre wmurowane w budynki tablice - fałszywe pamiątki sięgającej wprawdzie średniowiecza, ale całkowicie fikcyjnej historii zacnego rodu Florkiewiczów.

Ambicji dziadka i pradziadka nie podzielał jednak Juliusz Potocki (Florkiewiczowi młodszemu udało się wydać córkę za prawdziwego hrabiego) i przebudował akurat tę część pałacu, w której ściany wmurowano wiele "pamiątkowych" tablic. Usunął też niektóre budowle z parku.

W 1910 r. Młoszową kupiła Huta Sylwana z Katowic, a dwa lata potem hr. Jan Szembek, przedwojenny minister spraw zagranicznych - była jego siedzibą do 1945 r. Po wojnie w pałacu mieszkali lokatorzy, mieściły się ośrodki szkoleniowe, zamiejscowe oddziały wyższych uczelni. Obecnie pałac zajmuje Akademia Ekonomiczna w Katowicach.

Kilometr przed Trzebinią od strony Krzeszowic trzeba skręcić w prawo przy przystanku PKS w Młoszowej (nie ma drogowskazu). Park otwarty od 7 (w dni powszednie) lub 9 (w weekendy) do 20, wstęp wolny